Analytici se obávají vzrůstajícího dolaru, že utlumí bull run Bitcoinu

4.3
(4)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Jakmile se americký dolarový index zvedl, cena Bitcoinu a zlata klesla, což vedlo analytiky ke spekulacím, zda silný dolar nezpomalí dynamiku BTC.

Dne 21. srpna cena Bitcoinu klesla o více než 3 % z přibližně 11 880 $ na 11 511 $. Shodou okolností se ve stejnou chvíli americký dolarový index (DXY) odrazil od svého čtyřměsíčního poklesu. Náhoda?

Denní graf BTC / USD. Zdroj: TradingView.com

Denní graf BTC / USD. Zdroj: TradingView.com

Když se hodnota dolaru zvýšila o 1,3 % z 92,28 USD na 93,20 USD, Bitcoin, přední kryptoměny a zlato začaly padat. Zdánlivě inverzní korelace mezi dolarem a bitcoiny může naznačovat, že oslabující dolar částečně katalyzoval nedávnou rally BTC.

Zastaví silný dolar bitcoinovou dynamiku?

Aktuálně připisují analytici dosavadní BTC rally vyhasínajícímu dolaru.

Někteří analytici se na burze Kraken vyjádřili takto:

“bitcoinová korelace se zlatem posílila na 1 leté maximum na hodnotu 0,93. Došlo k tomu, když se trhy obrátily na bezpečná aktiva uprostřed nárůstu případů COVID-19, zvýšených vládních výdajů, smíšených příjmů společnosti, obav z inflace a oslabujícího amerického dolaru.“

V posledních 48 hodinách, kdy americký dolarový index stoupal, klesla také cena zlata o více než 3,5 %. Přitom zlato v posledních několika týdnech rostlo, zatímco nejistota kolem světové ekonomiky vzrůstala.

Americký dolarový index vykazuje známky zotavení. Zdroj: TradingView.com

Americký dolarový index vykazuje známky zotavení. Zdroj: TradingView.com

Scott Melker, obchodník s kryptoměnami, uvedl, že inverzní vztah mezi bitcoiny a dolarem je přesvědčivější než jeho nedávná korelace s akciovým trhem.

Dolaru se od začátku dubna vůči hlavním rezervním měnám, jako je třeba japonský jen, vůbec nedařilo. Před pár dny však Federální rezervní systém změnil strategii a tlačí dolary nahoru.

Krátkodobá předpověď dolaru

Podle Michaela Hewsona, hlavního analytika trhu CMC Markets UK, oživení dolaru způsobuje také oslabování růstu zlata.

Data ze Skew také ukazují, že bitcoiny a zlato v posledních týdnech znovu objevily korelaci. Pokud se ceny BTC a drahých kovů budou nadále pohybovat v tandemu, pravděpodobnost posílení dolaru, který způsobí stažení BTC, vzroste.

Karl Schamotta, hlavní tržní stratég společnosti Cambridge Global Payments, také uvedl, že dolar by se mohl dostat do pozice krátkého stlačení. Tato situace nastává, jestliže aktivum prudce vzroste a nestačí uspokojovat poptávku.

Závěr

K oživení dolaru přispívá souběh několika událostí: nadcházející dohoda o stimulech, rostoucí ekonomická jistota a nová strategie FEDu. Jedná se však o krátkodobý nebo dlouhodobější trend? Dokáže dolar opravdu strhnout Bitcoin zpět a zastavit tak jeho býčí běh? Co myslíte?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img