12.08.20 Technická analýza drahých kovů (zlato) – Korekce trhu je tady!

3.3
(3)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V nedělní analýze na zlato jsem avizoval, že brzy musí na trhu dojít ke korekci, což lze rozhodně brát jako příležitost. Ke korekci skutečně došlo (akorát o něco dříve) a byla přesně tak dynamická, jak jsem očekával. Respektive, cenový pokles zlata je dost strmý a rychlý – od high po lokální low dělá propad o více jak 10 %.

To je za 5-6 dní docela značný výprask, který často na tomto instrumentu není k vidění. Ale odpovídá to té zběsilé expanzi, která trvala od poloviny července. Čím akcelerovanější růst ceny, tak tím strmější a větší drop musí během korekce následovat. Avšak, vyvstává nám tu zásadní otázka – je korekce již u konce? Nebo je lepší očekávat něco hlubšího?

Pokud si správně vzpomínám, tak jsem odhadoval, že korektivní pohyb bude trvat cca tři týdny a minimálně z počátku bude dost tvrdý. To stále platí a osobně si myslím, že má zlato prozatím to nejhorší za sebou. Zkrátka očekávám v rámci pročištění trhu pullback a pak pokračování směrem dolů, nikoliv tak strmě jako doposud.

Aktuální situace na 4H TF komodity zlato (spot)

V průběhu zpracování minulé analýzy jsme byli vlastně na samém počátku aktuální korekce (akorát jsem to ještě nevěděli) a během ní došlo k celkové ztrátě o více jak 10 %. Část byla již umazána díky aktuálnímu pullbacku k S/R hladině 1 946 USD/unce. Každopádně, cenový vývoj z posledních 24 hodin mě docela překvapil a brzy vysvětlím proč.

Abych ale úplně nepředbíhal, tak samotné kurzové klesání bylo vcelku „bez zastávy“. Přitom supportů měl trh dostatek. Větší kurzová reakce nastala na S/R levelu 2 017 USD/unce, ale růst vydržel příliš krátce a pak se pokračovalo zase dolů. Reakce na nižších cenových levelech byla posléze naprosto slabá.

Snaha o obranu tu sice byla, ale nijak iniciativní. Poptávka na těchto úrovních podpory bez debat chyběla. Avšak, překvapilo mě, že úplně stejná reakce nastala i na původní ATH úrovni z roku 2011 (1 903 USD/unce). Těsně po průrazu totiž nastal 28. července throwback a následoval agresivní odraz směrem nahoru.

Jenom pullback?

Sice reakce na této úrovni byla o něco silnější než na předešlých supportech, ale úměrně neodpovídala relevantnosti daného levelu. Lokální dno je tedy na 1 862 USD/unce, kde najednou začal nákupní tlak výrazně sílit, což cenu dostalo zpátky až k S/R úrovni 1 946,84 USD/unce. Byl to tedy dost nepěkný bear trap a zároveň to muselo dost potrápit longaře.

Vymetlo to zkrátka obě strany trhu. Každopádně, je čerstvý odraz pouze pullback nebo to lze brát jako ukončení korekce? Já se přikláním k tomu pullbacku, protože jsem toho názoru, že k dostatečnému pročištění trhu jen několik dní nestačí. Sice byl propad nezanedbatelný, ale dle vyšších časových rámců tu je strašně moc prostoru pro propad.

Indikátory

Na 4H grafu se hodnoty RSI propadly až na 17,75 bodů – hlouběji trh propadl naposledy v srpnu roku 2018. Neviděl bych v tom ale nic hrozivého, protože je to jenom adekvátní reakce v konotaci na předešlý agresivní cenový růst. Co se týče MACD, tak i zde jsme padli hodně hluboko.

Aktuální situace na weekly TF komodity zlato (spot)

Na týdenním grafu chci především ukázat, jak současná weekly svíce vypadá. Před close týdne máme ještě času hodně, takže výsledná podoba může být zcela jiná. Jestli se týdenní svíce v této podobě i zavře, tak si jsem jistý, že půjdeme ještě více dolů. Respektive, bude mít vliv i to, zda bude mít svíce close nad S/R levelem 1 903 USD/unce, či ho bude mít pod ním.

Indikátory

Že dojde brzy ke korekci nejvíce nasvědčoval indikátor RSI na týdenním časovém rámci. Avšak, jak jsem se zmiňoval, tak jsem začátek očekával o něco později (přelom srpna/září). Přišlo to tedy dříve, kdy byly hodnoty tohoto indikátoru na 80 bodech. Očekával jsem totiž, že dojde alespoň k atakování vrcholu (84,53 bodů) z 19. srpna 2019.

Kde bychom ale mohli očekávat definitivní odraz, aby mohl býčí trend pokračovat? Ideál se mi jeví kolem 50 bodů a určitě bychom v žádném případě neměli jít pod hraničních 30 bodů. Jinak bych byl ohledně pokračování bull marketu dost skeptický.

Závěr

Za sebe mohu říci, že ten korektivní pohyb dolů beru jako výbornou příležitost, protože mi ta předešlá rally doslova utekla, neboť na to nebylo moc času. Určitě se tedy vyplatí sledovat jednotlivé S/R hladiny a samozřejmě i indikátory technické analýzy.

A sledovat především vyšší časové rámce – nejlépe týdenní. Pokud uvidím solidní odraz up od silné hladiny a zároveň budou hodnoty na RSI cca 50 bodů, tak to budu považovat za výborný vstup do dlouhé pozice na střednědobé držení. I tak si ale musí každý sám vytvořit pro sebe střižený plán, který mu bude vyhovovat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img