Odvětví nezaměnitelných tokenů (NFT) zažilo v loňském roce obrovský růst zájmu a dostalo se do hlavního proudu. Společně s miliardami dolarů, které do něj kupci napumpovali, přišel ovšem také obrovský nárůst podvodů.
Podle výsledků průzkumu společnosti Privacy HQ, která se zabývá digitální bezpečností, devět z deseti respondentů uvedlo, že se setkali s nějakou formou podvodu. Polovina z nich navíc někdy ztratila přístup ke svým NFT a dvě třetiny v minulosti v panice prodávaly.
Průzkum ukázal, že většina (52,8 %) držitelů tokenů používá peněženku MetaMask. Peněženka Coinbase pak byla na prvním místě, pokud jde o celkovou výši investic, s průměrnou částkou 675 USD držených na peněžence.
Privacy HQ upozorňuje, že Coinbase (mateřská společnost Coinbase Wallet) má více než 73 milionů uživatelů ve srovnání s 21 miliony uživatelů MetaMask.
Přestože MetaMask zanechává v uživatelích pocit většího bezpečí než jakákoli jiná peněženka, tak pouze 63,8 % lidí by řeklo, že jsou v ní jejich investice v bezpečí.
Většina respondentů se tak v otázce bezpečnosti přiklonila ke stolním počítačům, protože bankovnictví na mobilních zařízeních bývá méně bezpečné. Tyto zařízení se pohybují, lze je snadno ztratit a jsou také mnohem častěji připojována k veřejným Wi-Fi sítím.
Jednou z nejčastějších metod používaných k nabourání je hádání hesel
Z 1 008 dotázaných respondentů se 47,8 % domnívá, že jejich NFT jsou “velmi bezpečně uložena” díky používání různých bezpečnostních opatření, jako je dvoufázové ověřování, zálohování, VPN (my doporučujeme třeba NordVPN) a další. 37,6 % se domnívá, že jejich aktiva jsou do jisté míry v bezpečí, zatímco 14,6 % se v bezpečí necítí vůbec. Ve zprávě společnosti Privacy HQ se píše:
“Nejčastěji lidé zkoušeli zadávat složitá hesla a přístupové fráze – což je skvělý první krok. Jednou z nejčastějších metod, kterou hackeři používají k průniku do online účtů, je hádání hesel, proto je důležité, aby byl tento digitální klíč co nejsilnější”
Dvoufaktorové ověřování používá také 65,2 % respondentů, přičemž více než polovina z nich uvedla, že uchovává své údaje pro obnovu na bezpečném místě. Je zřejmé, že ani takto přísné postupy kybernetické bezpečnosti nestačí k tomu, aby se všichni cítili v bezpečí.
Nejčastější způsoby NFT podvodů
Plných 50 % respondentů také uvedlo, že ztratili přístup ke svým NFT, přičemž necelé polovině z nich se podařilo obnovit svůj majetek zpět. 43 % pak zvolilo možnost, že získali zpět pouze část svých tokenů, zatímco 8,1 % nezískalo zpět nic.
“Ztráty této skupiny činily v průměru 245 dolarů ve ztracených NFT”
Pouze 10 % dotázaných majitelů NFT se zatím podvodu vyhnulo. Suverénně nejčastějším podvodem, se kterým se respondenti setkali, bylo ukončení činnosti poskytovatele NFT nebo změna URL adresy aktiv.
Závěr
Prodej NFT dosáhl v loňském roce 17,6 miliardy USD, což představuje nárůst o těžce uvěřitelných 21 000 % oproti roku 2020. Kromě toho se počet lidí, kteří nakupují digitální sběratelské předměty, skokově zvýšil ze 75 000 na 2,3 milionu.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.