Víc než polovina držitelů NFT si nemyslí, že jsou jejich investice v bezpečí

5
(2)

Odvětví nezaměnitelných tokenů (NFT) zažilo v loňském roce obrovský růst zájmu a dostalo se do hlavního proudu. Společně s miliardami dolarů, které do něj kupci napumpovali, přišel ovšem také obrovský nárůst podvodů.

Podle výsledků průzkumu společnosti Privacy HQ, která se zabývá digitální bezpečností, devět z deseti respondentů uvedlo, že se setkali s nějakou formou podvodu. Polovina z nich navíc někdy ztratila přístup ke svým NFT a dvě třetiny v minulosti v panice prodávaly.

Průzkum ukázal, že většina (52,8 %) držitelů tokenů používá peněženku MetaMask. Peněženka Coinbase pak byla na prvním místě, pokud jde o celkovou výši investic, s průměrnou částkou 675 USD držených na peněžence.

Privacy HQ upozorňuje, že Coinbase (mateřská společnost Coinbase Wallet) má více než 73 milionů uživatelů ve srovnání s 21 miliony uživatelů MetaMask.

Nejčastěji používané walletky pro NFT
Zdroj: Privacy HQ / NFT Survey

Přestože MetaMask zanechává v uživatelích pocit většího bezpečí než jakákoli jiná peněženka, tak pouze 63,8 % lidí by řeklo, že jsou v ní jejich investice v bezpečí.

Většina respondentů se tak v otázce bezpečnosti přiklonila ke stolním počítačům, protože bankovnictví na mobilních zařízeních bývá méně bezpečné. Tyto zařízení se pohybují, lze je snadno ztratit a jsou také mnohem častěji připojována k veřejným Wi-Fi sítím.

Jednou z nejčastějších metod používaných k nabourání  je hádání hesel

Z 1 008 dotázaných respondentů se 47,8 % domnívá, že jejich NFT jsou “velmi bezpečně uložena” díky používání různých bezpečnostních opatření, jako je dvoufázové ověřování, zálohování, VPN (my doporučujeme třeba NordVPN) a další. 37,6 % se domnívá, že jejich aktiva jsou do jisté míry v bezpečí, zatímco 14,6 % se v bezpečí necítí vůbec. Ve zprávě společnosti Privacy HQ se píše:

“Nejčastěji lidé zkoušeli zadávat složitá hesla a přístupové fráze – což je skvělý první krok. Jednou z nejčastějších metod, kterou hackeři používají k průniku do online účtů, je hádání hesel, proto je důležité, aby byl tento digitální klíč co nejsilnější”

Dvoufaktorové ověřování používá také 65,2 % respondentů, přičemž více než polovina z nich uvedla, že uchovává své údaje pro obnovu na bezpečném místě. Je zřejmé, že ani takto přísné postupy kybernetické bezpečnosti nestačí k tomu, aby se všichni cítili v bezpečí.

Nejčastější způsoby NFT podvodů

Plných 50 % respondentů také uvedlo, že ztratili přístup ke svým NFT, přičemž necelé polovině z nich se podařilo obnovit svůj majetek zpět. 43 % pak zvolilo možnost, že získali zpět pouze část svých tokenů, zatímco 8,1 % nezískalo zpět nic.

“Ztráty této skupiny činily v průměru 245 dolarů ve ztracených NFT”

Pouze 10 % dotázaných majitelů NFT se zatím podvodu vyhnulo. Suverénně nejčastějším podvodem, se kterým se respondenti setkali, bylo ukončení činnosti poskytovatele NFT nebo změna URL adresy aktiv.

Závěr

Prodej NFT dosáhl v loňském roce 17,6 miliardy USD, což představuje nárůst o těžce uvěřitelných 21 000 % oproti roku 2020. Kromě toho se počet lidí, kteří nakupují digitální sběratelské předměty, skokově zvýšil ze 75 000 na 2,3 milionu.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img