V soudním případu Telegramu bylo odhaleno několik investorů

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Nedávný vývoj soudní bitvy mezi Telegramem a SEC odhalil jména investorů, kteří se v roce 2018 podíleli na prodeji kryptoměny Gram v hodnotě několika miliard dolarů.

CEO Telegramu Pavel Durov ve svém prohlášení označil za častého investora Mickeyho Malka ze společnosti Ribbit Capital. Malek je v kryptoměnovém průmyslu známý pro svou roli v aktuálně zaniklé bitcoinové nadaci.

Obchodu se také zúčastnil rizikový kapitalista David Yang. Yang je členem skupiny “Band of Angels”, založené v Silicon Valley.

Do projektu dále investovalo několik firem VC, včetně společnosti Kleiner Perkins, Fortress Investment Group, Draper Dragon, Dragoneer, DRW Holdings a Redpoint.

Proč na tom záleží

Tento vývoj je výsledkem regulační stížnosti, kterou na konci roku 2019 podala americká komise pro cenné papíry (SEC) proti Telegramu. Domnívá se totiž, že šlo o nezákonný prodej.

Ve stížnosti SEC uvádí, že Telegram prodal 2,9 miliardy tokenů Gram za zvýhodněné ceny 171 zákazníkům po celém světě. Dle stížnosti společnost nezaregistrovala svou nabídku ani prodej. Vzhledem k tomu, že SEC považuje Gram za cenné papíry, Telegram tak obešel zákon z roku 1933. A protože tento zákon vyžaduje, aby byly všechny cenné papíry registrovány u SEC, považuje agentura tento prodej za nezákonný.

Otázkou nyní je, zda Telegram provedl svůj tokenový prodej za účelem financování rozvoje svého blockchain projektu. Pokud společnost provedla prodej za účelem získání finančních prostředků pro obecnější účely, pravděpodobně porušila předpisy o cenných papírech.

Jména investorů do kryptoměny Gram mají být tedy známkou toho, že Telegram investované prostředky získal za účelem financování svého projektu. Durov například vyzdvihl Malkovu zkušenost s blockchainem jako důkaz, že investoři byli schopni plně využít token Telegramu:

“Bylo zřejmé, že někteří investoři [jako je Micky Malka] mají zkušenosti s těmito procesy validace nebo alespoň byli úzce spojeni se stranami, které měly zkušenosti s takovými procesy.”

Jednotlivci napojení na výše uvedené společnosti VC rovněž předložili své vlastní svědectví. Zdá se, že jejich výroky vyjadřují standardní důvody související s obchodováním při nákupu tokenu, takže není jasné, zda tato prohlášení společnosti pomohou.

Druhý úhel pohledu

Otázka, zda Telegram správně investoval své prostředky do rozvoje blockchainu, je důležitá, ale není jediná.

Někteří tvrdili, že SEC se chová příliš tvrdě. Asociace Blockchain v nedávné krátké zprávě tvrdila, že prodej tokenů Gram je smlouvou mezi „sofistikovanými soukromými stranami“ a že zákrok SEC provedl zbytečné škody.

Jinými slovy, protože Telegram neprodával tokeny veřejnosti, SEC nemusí být oprávněná ve snaze prosazovat předpisy určené k ochraně veřejnosti. Například soukromé investice od bohatých akreditovaných investorů jsou přípustné podle výjimky „nařízení D“.

Závěr

Telegram pracuje na blockchainovém projektu již přibližně dva roky. V lednu roku 2018 se objevují první zprávy o jeho počáteční nabídce mincí (ICO). V březnu 2018 společnost potvrdila, že nakonec získala částku 1,7 miliardy dolarů. Nyní se Telegram rozhodl provést zásadní změny na základě akce ze strany SEC. To naznačuje, že projekt je v nejistém postavení, a to navzdory pokroku, kterého od roku 2018 dosáhl. Budeme i nadále sledovat, jak se tento spor bude vyvíjet.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img