Fed zvýšil sazby o 0,25 procentního bodu, dle očekávání trhu

4.9
(16)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Federální rezervní systém schválil růst úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu, jak drtivá většina trhu předpokládala. Únorové rozhodnutí americké centrální banky proto dostalo základní úrokovou sazbu na úroveň 4,75 %. Díky čemuž má podstatná část trhu opodstatněný důvod si myslet, že jde o první a zároveň poslední hike v letošním roce.


Update po tiskovce s Jeromem Powellem

Z projevu předsedy Fed Jeroma Powella vyplývá, že skutečně už nechtějí postupovat tak agresivně jako v předešlém roce. Nicméně ve zbytku projevu potvrdil jejich odhodlání v boji s inflací. Nebylo ani řečeno, že má jít o poslední zvýšení. Z čehož lze usuzovat, že se opravdu možná dočkáme dalšího kosmetického růstu v základní úrokové sazby. Celkově mám z jeho projevu podobný pocit jako z toho prosincového. Zmínil i silný trh práce, takže pořád nemají důvod jakkoliv otáčet. Absolutně žádná zmínka o pivotu. Trhy ovšem prozatím berou jeho slova v pozitivním smyslu.


Úrokové sazby Fed na prvním zasedání zvýšil o 0,25 procentního bodu

Fed už v prosincovém zasedání začal mírnit tempo růstu úrokových sazeb, když došlo ke zvýšení pouze o 0,5 procentního bodu. A dnes došlo se zvýšením o 0,25 procentního bodu na 4,75 % k dalšímu zpomalení tempa růstu. Proto je zcela opodstatněné předpokládat, že jde o poslední restriktivní krok současného cyklu růstu úrokových sazeb.

Nic ale není 100%, protože těch 0,25 procentního bodu má spíše „kosmetický“ charakter. A je proto i odůvodnitelné, aby došlo ještě k poslednímu kosmetickému zvýšení úrokových sazeb na těch kulatých 5 %. Připomínám, že terminal rate (median) je na 5,4 %. Takže teoreticky vzato může k takovým kosmetickým navýšením dojít ještě 2-3krát.

Dnešní zasedání bylo každopádě velmi klíčové v tom, že jde o vůbec první měnově-politické rozhodnutí v letošním roce. Díky tomu bychom měli být mnohem moudřejší z toho, co lze v letos ze strany americké centrální banky očekávat. A z aktuálního rozhodnutí je patrné, že už nechtějí být v žádném případě tolik agresivní jako v roce minulém.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dariusz Matuszyński
Hodnocení článku :
     

Co to znamená pro kryptoměnový průmysl?

Jack

Přesně, a chtělo by to rychlou odpověď, než přijde pump or dump. 😀

Stephanos

Dokud se nevrátí inflace. 🙂

Denisa Ryvova

Jeste bude tiskovka od 20:30 ta hodne napovi…

spot_img