Fed zvýšil sazby o 0,25 procentního bodu, dle očekávání trhu

4.9
(16)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Federální rezervní systém schválil růst úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu, jak drtivá většina trhu předpokládala. Únorové rozhodnutí americké centrální banky proto dostalo základní úrokovou sazbu na úroveň 4,75 %. Díky čemuž má podstatná část trhu opodstatněný důvod si myslet, že jde o první a zároveň poslední hike v letošním roce.


Update po tiskovce s Jeromem Powellem

Z projevu předsedy Fed Jeroma Powella vyplývá, že skutečně už nechtějí postupovat tak agresivně jako v předešlém roce. Nicméně ve zbytku projevu potvrdil jejich odhodlání v boji s inflací. Nebylo ani řečeno, že má jít o poslední zvýšení. Z čehož lze usuzovat, že se opravdu možná dočkáme dalšího kosmetického růstu v základní úrokové sazby. Celkově mám z jeho projevu podobný pocit jako z toho prosincového. Zmínil i silný trh práce, takže pořád nemají důvod jakkoliv otáčet. Absolutně žádná zmínka o pivotu. Trhy ovšem prozatím berou jeho slova v pozitivním smyslu.


Úrokové sazby Fed na prvním zasedání zvýšil o 0,25 procentního bodu

Fed už v prosincovém zasedání začal mírnit tempo růstu úrokových sazeb, když došlo ke zvýšení pouze o 0,5 procentního bodu. A dnes došlo se zvýšením o 0,25 procentního bodu na 4,75 % k dalšímu zpomalení tempa růstu. Proto je zcela opodstatněné předpokládat, že jde o poslední restriktivní krok současného cyklu růstu úrokových sazeb.

Nic ale není 100%, protože těch 0,25 procentního bodu má spíše „kosmetický“ charakter. A je proto i odůvodnitelné, aby došlo ještě k poslednímu kosmetickému zvýšení úrokových sazeb na těch kulatých 5 %. Připomínám, že terminal rate (median) je na 5,4 %. Takže teoreticky vzato může k takovým kosmetickým navýšením dojít ještě 2-3krát.

Dnešní zasedání bylo každopádě velmi klíčové v tom, že jde o vůbec první měnově-politické rozhodnutí v letošním roce. Díky tomu bychom měli být mnohem moudřejší z toho, co lze v letos ze strany americké centrální banky očekávat. A z aktuálního rozhodnutí je patrné, že už nechtějí být v žádném případě tolik agresivní jako v roce minulém.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dariusz Matuszyński
Hodnocení článku :
     

Co to znamená pro kryptoměnový průmysl?

Jack

Přesně, a chtělo by to rychlou odpověď, než přijde pump or dump. 😀

Stephanos

Dokud se nevrátí inflace. 🙂

Denisa Ryvova

Jeste bude tiskovka od 20:30 ta hodne napovi…

Reklama: