Typy cenových grafů – 3. díl

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Ve druhém dílu seriálu Typy cenových grafů jsme si popsali svíčkový graf, seznámili jsme se s jednotlivými typy svíček, jejich popisem a rozdělili jsme si grafy podle toho, jak velký časový úsek zobrazují. V dnešním (závěrečném) dílu se podíváme na další typy grafů, a to na ty zřídka používané.

Point and Figure Chart (P&F Chart)

Tyto grafy byly vytvořeny na konci 19. století a používají se k zobrazení vztahu mezi nabídkou a poptávkou daného aktiva prostřednictvím sloupců tvořených X a O. Neberou tedy v úvahu časové hledisko, ale pouze vývoj ceny. Každý sloupec v grafu zobrazuje rostoucí nebo naopak klesající trend, přičemž série bodů X značí up (rostoucí) trend, série bodů O značí down (klesající) trend.

Před kreslením grafu si nejprve musíte zvolit hodnoty, které chcete nastavit pro velikost jednoho pole a pro změnu trendu. Pokud si tedy pro velikost jednoho pole zvolíme hodnotu $ 1, zaznamenáme do grafu jedno X vždy, když se cena zvýší o $ 1 nebo více. Pokud se zvýší o méně než $ 1, bude tato částka ignorována. Stejné pravidlo platí i pro downtrend.

Pro změnu převládajícího trendu je potřeba, aby se cena změnila o stanovený počet jednotek, který si můžeme libovolně zvolit. Tedy pokud zvolíme např. trojnásobek jednoho pole a cena poklesne o $ 3 a více, musíme začít nový sloupec O (down). Totéž pravidlo platí pro růst.

Hlavní výhodou P&F Chart je dobrá identifikace supportu, rezistence, trojúhelníků atd.

Point and Figure Chart

Renko Chart

Tento graf vznikl v Japonsku, název je odvozen ze slova renga = cihla a stejně jako P&F Chart je založen pouze na pohybech ceny, nikoliv na čase či objemu obchodů. Tento typ grafů je vhodné využít spíše pro swingové nebo poziční obchodování než pro obchodování intradenní.

Před samotným zaznamenáváním do grafu musíte zvolit velikost cihličky s tím, že čím je velikost cihly větší, tím méně pohybu bude graf zobrazovat, ale na pozicích budou větší zastávky. Rostoucí trend je zaznamenáván zelenými cihličkami, klesající trend červenými. Cihly, které jsou založeny na uzavírací ceně za dané období, kreslíme pod úhlem 45º od sebe, tedy v šikmé linii.

Pokud si tedy pro příklad zvolíme velikost cihly ve výši $ 5 a cena stoupne o $ 18, zakreslíme do grafu tři zelené cihly. Čtvrtou bychom mohli zakreslit až tehdy, když by se cena zvýšila o další $ 2. Pro změnu převládajícího trendu je potřeba, aby např. cena poklesla o dvojnásobek, tedy v našem případě o $ 10. V tomto případě zakreslíme jednu červenou cihličku.

Výhodou Renko Chart je snadná identifikace formací technické analýzy.

Renko Chart

Kagi Chart

Kagi Chart byl vytvořen ve 2. polovině 19. století v Japonsku, kde byl využíván pro sledování pohybu cen rýže a rovněž není závislý na čase. Název je odvozen z japonského slova kagi = klíč. Graf je tvořen řadou svislých čar, které jsou spojeny krátkými vodorovnými čarami.

V grafu se lze orientovat poměrně jednoduchým způsobem. Pokud cena vzroste nad předchozí nejvyšší cenu, je to signál k up trendu (značí se buď tučnou – Yang line, nebo zelenou čárou) a pokud cena klesne pod předchozí nejnižší cenu, je to signál k down trendu (značíme tenkou – Yin line nebo červenou čárou).

Kagi Chart

Závěr

Čtení jednotlivých informací z cenových grafů je pro každého obchodníka velmi důležité. I když se orientace v grafech může zpočátku zdát trochu složitá, při bližším průzkumu to jistě zvládne každý. V dnešním díle jsme si představili cenové grafy, které jsou méně používané. I tyto grafy však mají své kouzlo a jistě si své příznivce najdou.

Co číst dále?

NÁVOD: Jak obchodovat s Bitcoin Futures na burze CME Group

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img