NÁVOD: Jak obchodovat s Bitcoin Futures na burze CME Group

0
(0)

Pokud vás zajímá, jak funguje obchodování s Bitcoin futures na burze CME, potom jste tady správně. Vysvětlíme si, o co se vlastně jedná, co jsou to deriváty a jak s nimi zacházet. Taky se mrkneme na to, jak si otevřít účet, najít brokera, a jaké jsou výhody a nevýhody obchodování s Bitcoin futures.

Bitcoin Futures

Vznik Bitcoin futures a jejich rozjezd na CME a CBOE je považován za jeden z důvodů, proč Bitcoin roku 2017 vystoupal až na hranici 20,000 USD. Následujícího roku 2018 jsme zase mohli pozorovat vlnu názorů, že za pád ceny a dlouhý medvědí trh může to samé: Bitcoin futures.

Tak jako tak, trh s kryptoměnami začíná prosakovat do celosvětových finančních trhů. Posledním rokem nám tak do celého obrázku přibyly deriváty a určitě neuškodí, když pochopíme, o co vlastně jde a popřípadě taky jak se s nimi dá obchodovat.

Nejdříve si v krátkosti vysvětlíme, co to vlastně futures jsou a proč s nimi obchodovat. Ti, kteří jsou již obeznámeni, mohou přeskočit rovnou o pár odstavců níže.

Co jsou to deriváty?

Deriváty si můžete představit jako sázku mezi dvěma stranami, která se zabývá spekulací o vývoji budoucí ceny dané komodity. Tyto instrumenty a vzniklé trhy jsou tedy derivovány od podléhající reálné komodity. Proto je nazýváme deriváty.

Deriváty jsou oblíbeným spekulačním nástrojem obchodníků pohybujících se na klasickém finančním trhu. Ti je často využívají jako určitý druh pojistky (hedging).

Jedním z velmi populárních druhů derivátů jsou právě futures.

Příklad obchodu s futures

Představme si následující situaci:

Obchodník 1 je dodavatelem vepřového masa. Aby se pojistil proti možnému budoucímu poklesu ceny vepřového masa, otevře futures kontrakt s obchodníkem 2. Obchodník 2 vepřové maso používá k výrobě krájené slaniny. Obchodník 2 se tedy obává, že cena vepřového masa naopak stoupne. Oba se tedy dohodnou, že Obchodník 1 za 3 měsíce od teď prodá metrák vepřového masa za 1,000 dolarů. Tím pádem se zvýší bezpečnost byznysu obou obchodníků.

Jelikož je futures kontrakt nezměnitelnou dohodou mezi dvěma stranami, ani jedna strana nesmí domluvu porušit a k obchodu dojde na předem dohodnuté ceně i v případě, že mezi tím reálná cena vepřového masa vystoupá třeba nad 1,000 dolarů.

Co jsou tedy bitcoinové futures?

No a futures s Bitcoiny jsou úplně tím samým, jako futures s vepřovým masem.

Jedná se o kontrakt, který vám umožní nakoupit Bitcoin v budoucnu za cenu, na které s druhou stranou dohodnete teď.

Dejme tomu, že dnešní cena Bitcoinu je 4,000 USD a vy očekáváte, že do pěti týdnů cena vystoupá až na 10,000 USD. V takovém případě je vstup do futures kontraktu o domluvě nákupu jednoho Bitcoinu za cenu 4,000 USD za pět týdnů rozhodně lákavá propozice.

Jak vidíte, pochopit, co vlastně Bitcoin futures jsou, není až takový problém a je vcelku jasné, proč se tomuto novému finančnímu instrumentu daří.

Začátek s Bitcoin futures na CME: Základní body

Veškeré dění začíná na stránkách CME Group. CME Group navíc poskytuje listinu dostupných makléřů, tedy prostředníků a poskytovatelů likvidity pro blokové obchody.

První otázkou pro všechny, kteří se do futures trhů chystají pustit, by mělo být: jaká je vaše hlavní motivace? Chcete spekulovat o ceně Bitcoinu nebo chránit své profity proti spadnutí ceny?

Výběr burzy se někomu možná bude zprvu zdát jako nevýznamný, avšak vždy je dobrou praktikou volit takovou burzu, která poskytuje co největší množství futures kontraktů. Takovou burzu můžete považovat za dostatečně likvidní, a proto se taky bavíme o CME.

Kromě likvidity si investoři burzy vybírají také na základě velikostí poskytovaných kontraktů a požadavků na marži, takže na to bychom měli pamatovat také.

CME Bitcoin Futures: Začínáme

Teď, když už znáte základy obchodování s Bitcoin futures je načase pustit se do práce a udělat si účet na CME Group.

Ještě, než se pustíte do samotné registrace, na vás vyskočí pár základních bodů:

  • „Víte, jak fungují futures?“ Tento bod byste po prostudování tohoto návodu měli mít alespoň povrchově zvládnutý. Samozřejmě učební proces obchodování jde mnohem hlouběji a jeho rozborem bychom bez pochyby mohli popsat celou knihu
  • „Vyberte si trh, na kterém chcete obchodovat“ Počítáme, že se chcete zaměřit na Bitcoin futures
  • „Zkonstruujte si základní obchodní plán“ V krátkosti: něž se pustíte do prvního obchodu, měli byste mít pod palcem 5 základních kroků: 1. Vás obchodní cíl 2. Metodologii zvolenou pro váš plán 3. Poctivý risk management využívaný během plánu 4. Obchodní strategie 5. Vytvoření obchodního zápisníku
  • „Praktikujte na obchodním simulátoru“ CME poskytuje obchodní simulátor pro ty, kteří nechtějí do trhu prozatím vstoupit „naostro“ (pokud jste úplnými nováčky, rozhodně doporučujeme vyzkoušet)
  • „Najděte si svého makléře a začněte obchodovat“ CME poskytuje listinu dostupných makléřů, ze kterých si můžete vybrat svého zprostředkovatele.

Registrace na CME Group

Na samotnou registraci na CME můžete přejít zde, kde klikněte na „Create Account“.

Vyplňte své informace, odsouhlaste podmínky služby, potvrďte ověřovací email a můžete přejít do svého nově vytvořeného účtu.

Začátky a hledání makléře

Úkolem celé futures burzy je být místem, které přijímá, zobrazuje a zpracovává obchodní nabídky jednotlivých stran, čímž se vytváří celý „market“. Během celého procesu je burza zodpovědná za poskytování rychlých a přesných exekucí jednotlivých příkazů všech zúčastněných stran.

Zprostředkovatelé obchodů v celém procesu hrají důležitou roli, jelikož jsou pojítkem mezi obchodníkem a samotnou futures burzou.

Zprostředkovatelé (makléři) mají mnoho funkcí, přičemž mezi ty nejvýznamnější patří:

  • Poskytování funkčního softwaru pro vykonávání obchodů, zadávání příkazů
  • Starání se o vklady a výběry klientů
  • Propojení obchodníků se samotnou futures burzou

Jednotliví obchodníci k hlavní futures burze nemají přístup. Právě proto si musíte najít svého brokera/makléře/zprostředkovatele. Ti vás spojí s hlavní burzou (CME) a zajistí vše potřebné k vykonání vašeho příkazu.

Při výběru svého brokera byste se měli zabývat třemi základními faktory: poskytovanou technologií, cenou a obchodními oprávněními.

Technologie

V minulosti bylo třeba zvednout telefon, vytočit makléře a vysvětlit mu svůj požadovaný příkaz k obchodu. Nyní již naštěstí žijeme v moderní elektronické době, kdy nám vše potřebné k vykonání příkazu leží na dosah pár kliků. Technologie nám tak poskytuje v podstatě to samé, co mají pod rukama samotní makléři a institucionální hráči.

Technologie poskytované danými brokery nám umožňují vykonávat příkazy, analyzovat jednotlivé i agregované obchody a nastavovat automatizované příkazy.

Během vybírání svého brokera se nejdříve sami sebe zeptejte, co vyžadujete. Komplexní nebo spíše jednoduchý systém vhodný pro začátečníky? Vaše volba.

Cena

Každý broker má samozřejmě nastavené poplatky za služby. Ty se týkají většinou tří základních věcí: provize, poplatky za službu a poplatky za poskytování dat.

Provize jsou poplatky, které brokerovi zaplatíte vždy, když zadáte nový příkaz. Provize se skládají ze dvou částí – ty, které zaplatíte brokerovi a ty, které patří hlavní burze.

Poplatky za službu se někdy týkají například měsíčních plateb za poskytování obchodního softwaru. Poplatek se také často liší a záleží na velikosti vašeho účtu, objemu a počtu vašich obchodů.

Poplatky za poskytován dat jsou posledním typem poplatků, které jsou na některých broker platformách vyžadovány za poskytování cen v reálném čase, historických dat a grafů daných komodit. Na některých platformách jsou tyto poplatky započteny do prvních dvou zmíněných cen.

Obchodní oprávnění

Jednotlivé broker platformy budou mít různá omezení, požadavky a výhody. Po těch byste se rozhodně měli poohlédnout a rozhodnout se, co vám vyhovuje nejlépe.

Mezi hlavní body zde patří:

  • Požadovaná velikost vkladu
  • Požadavky na marži
  • Obchodování přes noc, časová omezení
  • Rozmanitost přístupných kontraktů

Požadovaná velikost prvotního vkladu se liší broker od brokera a je už jen na vás, kolik chcete vložit.

Požadavky na marži rozebíráme více dále v článku, kde porovnáváme CME a CBOE. Marži určuje u daných typů futures samotná burza. V případě CME a Bitcoin futures se jedná o marži 35 %.

Obchodování přes noc s sebou u různých brokerů obnáší různé požadavky, například vyšší minimální vklad za účelem povolení nočních obchodů.

Nyní je čas najít si makléře. Makléřů poskytujících Bitcoin futures je celá řada, my si jako příklad vezměme třeba Lynx.

U svého brokera opět otevřete vlastní účet a postupujte podle daných kroků.

První zadávání příkazu k obchodu na futures marketu – Jak na to?

Nyní byste již měli být zaregistrovaní na CME i u svého zvoleného brokera. Samotné příkazy tedy budete zadávat u brokera, ne přímo na CME.

Samozřejmě je třeba počítat s tím, že jednotlivé softwary různých brokerů budou vypadat malinko jinak. Broker platforem je opravdová spousta a rozebrat je všechny jednotlivě bohužel nestihneme. Nicméně, vše se bude točit okolo totožných principů, zaobalených v jiném hávu.

Obrovskou změnou oproti nedávné minulosti je, že většina brokerů dnes již poskytuje možnost obchodování z počítače i mobilní aplikace. Přístup k reálným datům a vykonávání příkazů budete mít tedy kdykoli, kdekoli.

Základní obrazovka obchodních příkazů by vám měla ukazovat:

  • Název kontraktu a čas vypršení (Contract name; expiry)
  • Aktuální ceny nabídek a poptávek (Bid and ask prices)
  • Počet momentálních nabídek a poptávek
  • Momentální objem příkazů (volume)

Než se tedy rozhodnete vykonat svůj první příkaz, měli byste se rozhodnout o:

  • Typu futures kontraktu (počítáme, že půjde o Bitcoin futures)
  • Čas vypršení kontraktu
  • Cenové rozmezí, ve kterém chcete příkaz vykonat
  • Otevřít kontrakt k prodeji nebo nákupu
  • Počet kontraktů, které chcete přikázat

Zvolíte si tedy vybraný Bitcoin futures kontrakt. Dále si musíte vybrat měsíc, ve kterém se kontrakt uzavře / vyprší. Nyní musíte sami vědět, jestli chcete futures kontrakt kupní nebo prodejní (Long & Short). Pokud si myslíte, že cena Bitcoinu půjde do doby vypršení kontraktu nahoru, volíte kontrakt kupní (Long). Kontrakt prodejní (Short) pochopitelně v ten moment, kdy si myslíte že bude v budoucnu cena Bitcoinu dole.

Důležitá je pochopitelně vstupní cena kontraktu. Zde je na výběr okamžitá exekuce na základně tržní ceny (market order) nebo vlastní zvolené ceny (limit order).

Marže je nedílnou součástí futures obchodů. Zde musíte být opravdu opatrní, jelikož použití marže znamená, že za méně peněž ovládáte větší část trhu. Tím pádem můžete samozřejmě dosáhnout větších výdělků, ale taktéž násobně vyšších ztrát.

Jakmile příkaz zadáte, můžete ho ve vámi zvolené broker platformě sledovat živě.

Typy futures příkazů

Vykonání konečného příkazu je kritickým krokem každého vašeho futures obchodu.

Podívejme se tedy trochu blíže na veškeré typy příkazů, které budete moci volit: Market, Limit, Stop limit a Stop.

cme group, futures, bitcoin, obchodování, návod

Limit příkaz vám umožňuje nastavit vlastní rozpětí ceny, ze kterou chcete nakoupit nebo prodat. Limit příkaz nikdy nebude vyplněn za horší cenu, než jakou jste nabídli, nicméně může být vyplněn za cenu lepší v případě, že vašemu příkazu přijde do cesty lepší nabídka.

Například, pokud je na momentálním trhu nabídka o hodnotě 12 a vy jako obchodník zadáte nabídku o hodnotě 15, váš finální příkaz bude vyplněn všemi nabídkami od 12, přes 13 a 14 až po 15.

cme group, futures, bitcoin, obchodování, návod

Market příkaz je typem, který vezme dohromady všechny nejlepší nabídky na trhu. To znamená, že vaše platforma sesbírá a vyplní všechny nabídky či poptávky, které jsou momentálně nejbližší vámi zvolenému příkazu. Market příkazy se vyplní okamžitě, avšak pouze v případě, že je daný trh dostatečně likvidní. Dávejte si pozor na to, jaké rozpětí se mezi momentálními nabídkami a poptávkami na trhu nachází. Může se vám lehce stát, že na trhu s velkým rozpětím cen prodáte na nižší ceně, než jste původně chtěli nebo naopak koupíte zbytečně draho.

Stop příkazy slouží pochopitelně k ochranně proti příliš velkým ztrátám. Jsou jich však dva typy – protekční stop příkaz a stop limit. Stop limit bude do logu příkazů zapsán jako výše zmíněný limit příkaz a protekční stop jako market příkaz. Jejich jednotlivé funkce jsou tedy rozdílné stejně tak, jako je rozdílný market příkaz od limit příkazu.

cme group, futures, bitcoin, obchodování, návod

Bitcoin futures na CME nebo CBOE? Základní rozdíly

CME Group je považován za největší futures trh na celém světě. Spolu s CBOE tyto dvě burzy otevřely brány do světa kryptoměn (tedy spíše hraním si s jejich cenami) větším a zejména institucionálním hráčům, kteří chtějí obchodovat pod záštitou regulací, transparentností a dostatečné likvidity.

Pokud se rozhodujete, zdali začít s futures na CBOE nebo CME, je dobré si uvědomit některé ze zásadních rozdílů mezi oběma burzami:

  • Ceny Bitcoin futures na CME Group jsou odvozeny z velkého počtu kryptoměnových burz. Z cen těchto burz je vypočteno Bitcoin Reference Rate (BRR), česky prostě referenční zhodnocení. CBOE oproti tomu konečnou cenu aukce odvozuje z ceny Bitcoinu na jediné burze – Gemini.
  • Jelikož jsou kryptoměny velice volatilní komoditou, CBOE i CME mají vysoké požadavky na marži. V případě CME Group se jedná o 35 %, u CBOE 40 %. V porovnání s S&P 500 je krásně vidět rozdíl (způsobený vyšší volatilitou Bitcoinu), kde se jedná o marži 5 %.
  • Obě burzy vyžadují finalizaci daných obchodů v peněžních jednotkách, nikoli v kryptoměnách
  • Smluvní jednotka je u obou burz rovněž rozdílná. V případě CME se smluvní jednotka rovná pěti Bitcoinům, zatímco u CBOE je smluvní jednotka vyjádřena jedním Bitcoinem.
  • Burzy mají stanovené rozdílné limity, kam až mohou ceny Bitcoinu sáhnout před tím, než dojde k zastavení trhu. CBOE zastaví burzu na 2 minuty poté, co se cen pohne o 10 % od ceny během uzavření minulého dne a na 10 minut poté, co se ceny pohnou o 20 %. CME uzavírá obchody na základě pohybů cen o 7 %, 13 % a 20 %.

Výhody a nevýhody obchodování s Bitcoin futures

I přes částečnou kontroverzi, která nový „trh s Bitcoinem“ oblepila, tyto nové obchodní instrumenty do trhu s kryptoměnami přináší hned několik výhod a zlepšení.

Výhody:

Cenová transparentnost

Jak jsme již zmínili výše, cena Bitcoin futures je referenčně odvozena od velkého množství ostatních burz, což se odráží v přesné ceně veškerých Bitcoin futures kontraktů.

Přísun institucionálních fondů a vyšší likvidita

Naprostá většina firem z Wall Street nebo větších investičních fondů se absolutně nedotkne (nebo alespoň ne oficiálně) něčeho, co není regulováno. Futures kontrakty jsou tak pro tyto hráče přijatelným způsobem, jak se na hřiště kryptoměn dostat.

Obchodování s finanční pákou; marginální obchod (Leverage)

Obchodování s pákou umožňuje „hrát“ s více Bitcoiny (spíše tedy jejich futures kontrakt cenou), za nižší cenu. Marginální obchodování je však vysoce riskantní a doporučuje se pouze naprostým profesionálům!

Možnost shortovat

Díky povaze futures kontraktů mohou obchodníci sázet na to, že půjde cena Bitcoinu dolů. Například ti, kteří shortovali od začátku roku 2018, si na brutální medvědí trh zřejmě moc nestěžovali. Nejlépe se tato možnost tedy hodí pro ty, kteří žádný Bitcoin ve skutečnosti nevlastní, ale zároveň chtějí kapitalizovat na jeho cenovém pohybu směrem dolů.

Regulace

Regulace jsou právě tou oblastí, kde nám do obrázku přibyla kontroverze. Hardcore krypto fanoušci si na regulace stěžují a vidí je jako něco, co ve výsledku ubližuje velmi liberální povaze kryptoměn. Druhá strana obchodní barikády si však regulace chválí a považuje je za něco, bez čeho se celý kryptoměnový trh na další level zkrátka nemůže posunout.

Nevýhody:

Časové omezení

Oproti klasickým krypto trhům se futures trhy chovají spíše jako trhy klasické. To znamená, že je zde pouze určité každodenní časové okno pro vykonání vašich obchodů (většinou se jedná o pouhých 7 hodin denně), a navíc jen šest dní v týdnu.

Vysoké riziko

Obchodování s futures kontrakty je všeobecně považováno za vysoce riskantní typ obchodního instrumentu. Pokud si „vsadíte“ špatně, vaše fondy skončí rovnou v rukou toho, kdo se do budoucnosti podíval správně. Navíc, když si pojíme výše zmíněné marginální obchodování s vysoce volatilní povahou kryptoměnového trhu, jedná se o jeden z nejriskantnějších obchodních instrumentů vůbec.

Vysoké nároky na investory

CBOE i CME mají vysoké nároky na marži. Oproti tradičním aktivům, kde se požadovaná marže ve futures trhu pohybuje okolo 10 % se zde můžete dočkat až 50% nároků.

Závěr

Jak vidíte, obchodování s Bitcoin futures může na první pohled vypadat hrozně složitě, na druhý zase vcelku jednoduše a na třetí si uvědomíte, že na trhu se je zkrátka pořád co učit.

Doufáme, že Vám náš návod pomohl a v případě, že byste chtěli vidět návod podobného typu na jiné tržní instrumenty či mechanismy, se nám rozhodně ozvěte v komentářích!

Disclaimer: Tento článek neslouží jako investiční poradenství. Veškeré rozhodování i riziko je vaše odpovědnost. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img