Typy cenových grafů – 2. díl

0
(0)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

prvním díle seriálu Typy cenových grafů jsme si rozdělili cenové grafy na ty základní a méně používané. Blíže jsme si popsali čárový graf (Line Chart) a sloupcový graf (Barchart). V dnešním díle si podrobně popíšeme nejpoužívanější svíčkový graf a podíváme se na druhé hledisko členění grafů – timeframe.

Svíčkový graf (Candlestick Chart)

Svíčkové grafy vznikly v 17. století v Japonsku, kde byly využívány pro analýzu trhu s rýží. Tento typ grafu je velmi populární i dnes a patří mezi nejpoužívanější typy. Jak už vyplývá z názvu, graf je tvořen z jednotlivých svíček (candlestick), které představují vývoj ceny za určité časové období (5 minut, 30 minut, hodina,…). Graf se nezabývá příčinami růstu nebo poklesu ceny, ale znázorňuje výhradně to, jak se cena mění.

Popis svíčky

  • Každá svíčka je složena z těla svíčky a ze stínu (ocasu) svíčky.

Tělo svíčky má buď zelenou barvu, která znázorňuje cenu rostoucí (up) nebo červenou barvu, která naznačuje cenu klesající (down). Můžeme se ovšem setkat i se svíčkou, která je bez těla a má tvar kříže, znaménka plus, písmene T nebo obráceného písmene T. Tento případ nastane, když má svíčka stejnou otevírací i zavírací cenu a takovou svíčku označujeme jako Doji.

Většina svíček má rovněž vrchní a spodní stín (ocas), což je čárka u svíčky nahoře a dole. Svíčka může mít ovšem pouze jeden stín, kdy mluvíme o formaci Hammer (Pin Bar), nebo Hanging man. Nebo může mít stín žádný, kdy svíčku nazýváme Marubozu. Hammer je signálem pro stoupající trh, Hanging man signalizuje trend klesající a Marubozu reprezentuje velmi silný, prudce stoupající (zelená barva), nebo prudce klesající (červená barva) trend.

svíčkový graf2

Stejně jako u sloupcového grafu nám každá svíčka poskytuje 4 základní údaje:

  • High –  nejvyšší cena za období,
  • low – nejnižší cena za období,
  • open – otevírací cena,
  • close – zavírací cena.

svíčkový graf1 svíčkový graf3

Grafy dále členíme podle tzv. timeframe

Podle timeframe – časového rámce grafu. Grafy se zde člení podle toho, za jak dlouho se nám na něm vykreslí nová svíčka. Z tohoto hlediska rozlišujeme základní grafy minutové, hodinové, denní, týdenní a měsíční. Pokud tedy například zvolím graf 15-ti minutový, vykreslí se každých 15 minut nová svíčka.

Zatímco se grafy denní, týdenní a měsíční užívají pro obchodování poziční a hodinové, příp. denní pro obchodování swingové, grafy minutové se využívají k intradennímu obchodování.

Závěr

V dnešním díle jsme si podrobně popsali svíčkový graf (Candlestick Chart), seznámili jsme se s jednotlivými typy svíček, jejich popisem a rozdělili jsme si grafy podle toho, jak velký časový úsek zobrazují. V příštím (posledním) díle se podíváme na cenové grafy, které už jsou takřka zapomenuty, nebo se používají minimálně.

Co číst dále?

Jak se vyhnout Ponzi schématům v kryptosvětě

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img