Turecká centrální banka bude v roce 2021 zkoušet digitální měnu

5
(3)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Počínaje rokem 2021 bude Centrální banka Turecké republiky (CBRT) testovat digitální měnu centrální banky (CBDC). Naci Ağbal, předsedkyně instituce, odhaluje, že koncepční výzkum CBDC je dokončen.

Necelé 3 měsíce po výzvě

Ve svém projevu před tureckým parlamentem Ağbal poznamenává, že praktické testy měny začnou příští rok. Tvrdí, že:

“Existuje projekt výzkumu a vývoje digitálních peněz. V současné době je dokončena koncepční fáze tohoto projektu. Naším cílem je zahájit pilotní zkoušku ve druhé polovině roku 2021.”

Toto oznámení přichází sotva tři měsíce poté, co CBRT inzerovala vernisáže vyzývající deset odborníků na digitální aktiva, aby se připojili k Generálnímu ředitelství finančních inovací. Rozhovory se týkaly blockchainu, velkých dat, kryptografie, virtualizace, finanční matematiky a zpracování signálů.

Turecko je nyní součástí rostoucí frakce globálních centrálních bank, které oznamují testy CBDC. Čína je v čele s pokrokem v odhalení digitálního jüanu. Švédsko a Bahamy patří mezi další země v pilotní fázi zavedení CBDC.

CBDC

CBDC, neboli digitální měny centrální banky, jsou centralizované digitální měny. Takové měny budou pod kontrolou centrálních bank. Samotný koncept CBDC je proti myšlence kryptoměn, která se zakládá na decentralizovaném principu.

V nynější době na CBDC pracuje mnoho centrálních bank včetně Čínské lidové banky (PBoC), Bank of England, Bank of Canada, Bank of Japan, ECB a dalších.

Turecko se obrací na digitální aktiva

Oznámení Ağbal se shoduje s rostoucí inflací v Turecku. Inflace zaznamenala kolaps turecké liry, turecké měny. Od října letošního roku měna vůči dolaru poklesla o 28 %.

Jako opatření na uvolnění inflace se většina občanů při každodenních transakcích obrátila na kryptoměny. Nakonec je Turecko svědkem nárůstu přijímání BTC v regionu.

Rostoucí inflace je pro turecké občany velkou finanční zátěží a Bitcoin je alternativní rezervou bohatství, která jim poskytuje bezpečí v nestabilitě obklopující tureckou liru. Podle údajů, které poskytl CoinMarketCap, Bitcoin 27. prosince prudce posílil a dosáhl nového historického maxima, a sice 28 260 USD.

Závěr

Centrální banky velmi mohutně podpořily vývoj CBDC práce i kvůli pandemii, kde se ukázalo, že tradiční fiat je nedostatečný. Je ale potřeba si uvědomit, že každá věc má více úhlů pohledu.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: