21.12.20 Technická analýza BTC/USD – Dolar vystřelil jako raketa, nebezpečí pro Bitcoin?

4.5
(12)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Close dalšího týdne máme za sebou a proto je asi na čase si i textovou formou shrnout, co se vlastně na trhu s Bitcoinem (BTC) od poslední analýzy vše odehrálo.

Bitcoin dokázal směle pokračovat v expanzi, která trvala až nad 24 000 USD, což je jistě velký úspěch. Proto třeba scénáře s double top jsou zcela pasé, i když on to byl nesmysl už od začátku. Ale jsem rád, že to třeba na tradingview už alespoň nikoho neuvidím kreslit.

Jinak slušně pumpnul dolarový index DXY, což může být jednak fundamentální a jednak technická reakce trhu. V posledních dnech se nechalo slyšet několik představitelů Fedu, takže je dost možné, že mezi řádky zaznělo něco, co změnilo očekávání účastníku na trhu. Dolar shortovali snad úplně všichni, tudíž je dost možné, že se prodejní tlak krátkodobě vyčerpal a ustoupí.

Jestli k tomu dojde, Bitcoin přirozeně musí dolů. Jak moc dolů, to se dozvíme, až k tomu dojde. Na základě toho je potřeba sledovat makroekonomické fundamenty, které mají nepochybně vliv i na cenu BTC. Opětovně vyšly nové zprávy z USA ohledně fiskálního stimulačního balíčku a počítá se s téměř bilionem dolarů. Americký dolar nezareagoval, z čehož implikuji, že tato konkrétní věc je už tzv. priced in.

Dolarový index (DXY)

Dolarový index vcelku slušně v těchto chvílích pumpí a jestli denní svíce zavře nad 91 body, bude to největší růst za posledních pár měsíců. Řekl bych, že následná reakce BTC nebude zrovna pozitivní. Pokud by každopádně dolar expandoval tímto způsobem několik týdnů, trh s kryptoaktivy nemá do té doby velkou šanci na pokoření aktuálního maxima.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Jak je zvykem, začneme s týdenním grafem Bitcoinu, kde máme za sebou moc pěkné close týdenní svíce. Trh za ten pouhý týden povyrostl o téměř 27 % a za doprovodu vysokého bull volume. Avšak při pohledu na Volume profile identifikujeme problém, který nelze podceňovat. Volume profile pomalu ani nevizualizuje objemy v cenovém relaci 19 500 USD – 24 000 USD.

My máme tedy důkaz, že nad all time high je prostě likvidita mizerná, což ovšem není příliš překvapivé. Definitivním proražením historického maxima se trh dostal pomalu do vakua, kde nejsou známé žádné S/R levely. My teprve budeme zjišťovat, které kurzové hranice můžeme považovat za supporty a rezistence. Tudíž měli býci naprosto volnou ruku a myslím si, že cenu mohli pumpnout i mnohem výš.

Co se tedy týká korekce, je na místě kalkulovat alespoň s 20% pročištěním. Proč zrovna 20 % si povíme u dalšího grafu. Jestli budeme na trh nahlížet prismatem předešlého bull trendu, 40% korekce by znamenala atakování supportu 14 500 USD. Určitě by kurz otestoval i 20týdenní MA, což historicky fungovalo jako ultimátní support.

Ale my nyní moc dobře víme, že jsou nemalé rozdílnosti mezi minulým a aktuálním bull runem. Proto bych se nijak nedivil, když by kurz MA 20 projel a padl velmi hluboko pod. Nicméně třeba týdenní close by bylo zase nad. Něco podobného bych si dokázal představit. Jinak pořád samozřejmě platí, že nejsilnější blízká úroveň se jeví 12 000 USD. Tady budou nakupovat úplně všichni.

Indikátory

Vrchol RSI činil skoro 88 bodů, což je teda slušný výkon. V těchto chvílích se hodnota blíží k 86 bodům a pokud momentum up ztratí sílu, asi klesneme minimálně po 82 bodů. Jenom zopakuji, že ultimátní support je na cca 54 bodech týdenního RSI. Dle MACD je trh v plné síle, ale tomuto indikátoru krapet trvá než zaregistruje potenciální změnu. Každopádně bearish cross na týdenním MACD neočekávám – vlastně k němu dojít nesmí.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Co se týče denního grafu, lépe vidíme, kolik se toho vlastně zobchodovalo nad těmi cca 20 000 USD. Což je téměř jedno velké nic. Z čehož lze odvodit, že když začne korekce, minimálně těch 20 % je nutností. Fakticky je první likvidní oblast až pod 19 500 USD. Takže až zde je šance, dojde k odražení kurzu.

Avšak odraz nemusí automaticky znamenat, že trh získá dostatek sil pro pokoření dalšího historického maxima. Zrovna v těchto chvílích cena začíná haprovat, snad brzy uvidíme, jak nízko se trh vydá. Zatím se mi přece jenom nezdá, že by byli prodejci zrovna horliví.

Indikátory

RSI sice vyrostlo až nad 70 bodů, ale už jde z vývoje křivky poznat, že růstová setrvačnost nemá takovou sílu jako před dosažením ATH z roku 2017. Z histogramu MACD nyní můžeme konstatovat, že setrvačnost skutečně začíná slábnout.

Aktuální situace na 4HTF BTC/USD

V pátek trh vypadal stále dost bullish, protože se kolem 23 000 USD na Volume profile vytvořila malá tržní rovnováha, tzv. P profil. Navíc měla ta rovnováha podobu bullih grafického patternu – býčí praporek. Praporek měl target až na 27 500 USD, což by pro Bitcoin znamenalo posílení o dalších přibližně 20 %.

Avšak horní stěna mohutné tržní struktury pokus rychle zastavila a následný vývoj měl za následek nakreslení bearish patternu rising wedge. A z něho se čerstvě cena vylila. Bear volume je zatím relativně nízké, což se může každou chvíli změnit. Leč je možné z grafu zpozorovat, že cena pozitivně reaguje uprostřed zmíněné malé rovnováhy.

Indikátory

Na RSI je byla dvojnásobná divergence a nyní dochází k jejímu uplatnění. Uvidíme tedy, jak moc prodejci toho využijí. U MACD byla anomálie též – i přes růst ceny histogram zasahoval do záporných bodů.

Závěrem

Jestli se Bitcoin hodně vysype, dočkáte se určitě krátkého update. Sledujte každopádně dolarový index, který je v této době výborným vodítkem. Jestli se zavře denní svíce v nynější podobě, následující dny budou nejspíš též růstové. Víc toho na srdci nicméně nemám, takže dávejte akorát pozor a nebuďte příliš hrr.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

14 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: