17.12.20 Technická analýza BTC/USD – Dolar se vylil, Bitcoin využil situace (Update)

4.6
(19)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin se vzpamatoval a je opět nad 50 000 USD • Jack Dorsey spustil NFT horečku • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrhy se během víkendu silně...

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.
[speaker]

Tak nám Bitcoin (BTC) zase pumpl a to i přesto, že těch negativních reakcí bylo u rezistenčního pásma tolik. Z technického hlediska byla malá pravděpodobnost, že se nad těch 20 000 USD dostaneme, ale z makroekonomického nebyla asi jiná možnost. Zase se v Kongresu projednával fiskální balíček a všemožná pomoc vlády pro zaměstnance a podnikatele uvnitř ekonomiky.

Update 17:45

Týdenní RSI je na už na 88 bodech, takže stačí už velmi málo na to, abychom pokořili nejvyšší vrchol indikátoru ze závěru předešlého bull runu. Je to skoro jako nějaká rychlokvaška, což se mi vůbec nelíbí. Hlavně nevidím důvod, aby cenu držely tak vysoko.

Mám obavy, aby nakonec neměli pravdu ti největší medvědi, kteří už od konce října kreslí scénáře s topem okolo 25 000 USD a poté tvrdý sešup na 2 000 USD. Vážně je hrozně zvláštní, že cena příliš snadno expanduje.

A jestli vám stačí jako argument, že all time high vykupují institucinální investoři…to jsou jenom pohádky na zblbnutí davu. Navíc jsem trohu překvapený tím, že tyhle kraviny roztrubují i různé bitcoinové guru. Čekal bych od nich více racionality. 

Určitě se vyplatí být maximálně opatrný, protože tohle už je naprosto šílené a trh je za aktuálně panující dynamiky dost nevyzpytatelný.


Přirozeně se dolar zase vylil, protože držitelé dolaru neradi slyší, že jejich úspory americká vláda znehodnocuje. A když se vylije dolar, Bitcoin začne sílit. Za takových podmínek může být trh s BTC technicky přepálený, jak chce, ale stejně půjde nahoru. Dokud se zkrátka dolar alespoň na několik týdnů neodrazí, k žádné korekci nejspíš nedojde.

Ovšem to neznamená, že technickou stránku trhu můžeme zcela ignorovat a křičet tupě „Hodl!, Hodl!“. Čím výš je Bitcoin a čím níže je dolarový index, tím horší pak korekce bude, až přijde. Nikdo logicky neví, kdy začne, protože jsme na aktuálních cenách nikdy nebyli a nemáme páru, které cenové úrovně jsou odporem. Následujících cca 12 – 18 měsíců bude jedním velkým překvapením, jak to dopadne.

Dolarový index (DXY)

Podívejme se na dolarový index DXY, abychom pěkně viděli, jak je tento shitcoin v háji. Na všech vyšších časových rámcích jsou mohutné býčí divergence, ale trh se stejně tlačí dolů. Ono je ovšem potřeba si říct, že technické signály mají na indexech krapet menší váhu, ale do jisté míry nevidím problém v tom, abychom z nich vycházeli.

Když bych se měl vyjádřit polopaticky, americký dolar je na tom fakt špatně, čímž investory nutí, aby se ho zbavovali do jiných aktiv. Bitcoin je jakožto aktivum přece jenom mnohem likvidnější než zlato se stříbrem, takže proto se možná pokles měny projevuje především na našem oblíbeném trhu. Jisté je však jedno, dolar nikdo moc držet nechce.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Nyní přejdeme už k Bitcoinu, kde si celou situaci zobrazíme na týdenním grafu. Pozorně se podívejte na ten žlutý citrón vlevo. Vidíte v něm něco? Asi ne, že? Já taky ne, což je právě ten problém. Po proražení 20 000 USD Volume profile na týdenním grafu ani vizuálně nezobrazí objemy, protože jsou tristně nízké. Vzhledem k tomu, že nad řečenou úrovní není likvidní pool, cena může snadno povyrůst do konce týdne na 30 000 USD.

Avšak ještě tvrději může spadnout v případě, že na trhu kdokoliv vysolí pár tisíc Bitcoinů. To by byl šílený držkopád, který by se mohl zastavit až na těch 12 000 USD. Když se totiž znova podíváme na Volume profile, tak zjistíme, že ta likvidita na vyšších cenových úrovní taky není nic moc. Ale třeba se ve vyšších cenových relacích nová rovnováha vytvoří, ale to nezjistíme, dokud se to nestane.

Co se týče nějaké rezistence, jediným vodítkem je roční pivot R3 (cca 23 500 USD). Trh by zde nějak zareagovat měl, ale samo o sobě to růst ceny asi nezastaví. Chybí totiž jakákoliv konfluence, krom toho tady nic není. Jestli vám oči dobře slouží, určitě jste zaregistrovali, že aktuální týdenní svíce je vůbec nejdelší za… tenhle rok?

Už jenom close této svíce bude hodně zajímavé. Jestli by cena dropla pod 20 000 USD, představte si její finální podobu. To by ve všech vzbuzovalo slušnou hrůzu, ale ke konci týdne je ještě daleko a třeba zavře ve slušném zeleném hávu.

Indikátory

Současné hodnoty týdenního RSI jsou 87,41 bodů. Překročili jsme rovnou dva vrcholy z období předešlého bull marketu a blížíme se k poslednímu, který je na 90 bodech. Když by hodnoty indikátoru rostly výš, bylo by to zvláštní. Co se týká MACD, křivky indikátoru se též blíží k důležité bodové úrovni a pro histogram platí totéž. Jestli prorazíme hned na poprvé, zažijeme nemalé překvapení.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Povedl se průraz ze zakresleného kanálu, jehož target po průrazu je na cca 24 000 USD. Což samozřejmě neznamená, že nemůžeme jít výš. Nicméně, až tato analýza vyjde, pravděpodobně bude target splněný. Dynamika na trhu je nyní naprosto fenomenální. Jinak na 4H grafu je už Volume profile schopno vizualizovat zobchodované objemy.

Jak sami můžete vidět, stačí strašně málo, aby cena zběsile expandovala. Až půjdeme dolů, neočekávám, že se pospaný faktor nějak změní k lepšímu. Jinak velcí hráči nemají už moc důvodů cenu držet nahoře, protože přece jenom ani pro ně není výhodné, aby cena soustavně pouze rostla. Vydělají mnohonásobně víc, když mají šanci část prodat na vrcholu a pak zase naakumulovat v rámci korekce.

Indikátory

RSI překonalo 90 bodů, což je též totální extrém. Blížíme se k dubnové úrovni, která je ročním high na 92,33 bodech.

Závěr

V konotaci na tu dynamiku dnes zpracuji určitě ještě update, takže asi nemá smysl text jakkoliv ještě natahovat. Buďte každopádně opatrní, jakmile trh velcí hráči shortnou, kurz pojede jako lavina z Mount Everest. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

58 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
58 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře