15.12.20 Technická analýza BTC/USD – Čtvrté zamítnutí v rezistenčním pásmu?

4.7
(11)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...

[Večerní souhrn článků] • Netflix pravděpodobně nakoupí bitcoiny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Máme tři dny po poslední analýze na Bitcoin (BTC) psanou formou, kde jsme si ukázali, že trh dokázal propad narychlo zamítnout. Vlastně docela slušný bear trap, protože průraz střednědobé supportní trendovky agresivní medvědi museli brát jako finíto. Nicméně se k nim ostatní nepřidali, takže se dostali do pasti.

Pak stačilo cenu popohnat o několik stovek dolarů a bylo vymalováno. Avšak současná situace není přívětivá ani pro jednu stranu trhu, protože se každou chvíli může stát cokoliv. Je libo ještě jeden spike up? Proč ne. Je libo dump k 12 000 USD? Taky možnost. Trh je pouze z price action dost nečitelný a proto se snažím vycházet z indikátorů a těch několika gapů, které se na CME urodily.

Díky víkendovému růstu je na CME druhý gap, což funguje pro trh jako magnet. Gap ze závěru listopadu byl sice asi z poloviny zaplněn, ale přesto tam straší. Jestli trh rozhodne, že je oba zcela vyplní, propad k 16 500 USD by mohl být dost rychlý.

CME s futures na BTC

Jenom pro lepší přehlednost přidávám graf, kde konkrétně ty gapy jsou. Jak jsem říkal, jestli trh rozhodne, že se vyplní, tak to znamená pokles o cca 13 %. V relativních číslech nic hrozivého, ale v absolutních číslech to dělá už pár tisíc dolarů. Retailové davy dělají chybu, že vychází především z absolutních čísel, což je chyba. Pak jsou zbytečně vystrašené.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Když se kurz udržel nad zakreslenou trendovou diagonálou, nakupující dlouho nečekali a začali vstupovat do trhu. Tím samozřejmě donutili některé medvědy, aby se svých pozic zbavili. Mluvíme hlavně o těch, kteří vstoupili do pozic ve chvíli, kdy kurz propadl pod diagonálu. Cena tudíž obstojně povyrostla, ale po technické stránce trhu nedošlo k žádné zásadní změně.

V podstatě pořád se jedná o stranový pohyb, který je takřka bezvýsledný. Kurz nicméně znova narazil na all time high a hned zareagoval negativně. Je bez diskuze, že poptávka kolem vyznačené hranice naprosto kulhá. Jestli i tentokrát padneme, znamená to již čtvrté zamítnutí na rezistenci. S každým takovým zamítnutím rostou šance, že se Bitcoin vylije.

Co se týče struktury trhu, kterou máte před sebou, je point of control na Volume profile u cca 19 200 USD. Popsanou skutečnost vnímám jako problém, protože se zdá, že nejvíce bitcoinů velcí hráči „vyhazují“ právě u této úrovně. Respektive docela dost pochybuji, že zde převládají nákupy. Jinak by cena pokaždé přece nedropla.

Co se týče price action z těchto chvil, není očividně rozhodnuto. Cena prozatím jen stojí pod rezistencí a nám nezbývá nic jiného, než čekat, co se stane. Jinak objemy obchodů jsou naprosto marginální.

Indikátory

S indikátorem On balance volume nemohu říct nic jiného, než že ta tržní struktura v grafu je distribuční. Vývoj křivky indikátoru je naprosto neúměrný k cenovému růstu. Tudíž do trhu proudí mnohem méně kapitálu, než do něj teče.

Křivka RSI není zřejmě schopná prorazit těch 70 bodů, a to jest bearish signál. Když na indikátor nyní koukám, skoro se urodila i malá divergence. Co se týče MACD, hrozí brzy bearish cross.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Hodinový graf mnohem lépe ilustruje, co se vlastně v těch několika dnech odehrálo. Ta expanze byla podmíněna zakreslenou trendovkou, která byla cca před 48 hodinami proražena. Nicméně nenastal pokles, ale pouhá stranové korekce do podoby drobného trojúhelníku.

V závěru cena prorazila směrem nahoru, ale v rezistenčním pásmu došlo k dost rychlému selhání. Sice pokles nebyl nijak hluboký, ale v těchto chvílích je pokračování dolů na spadnutí. Ale kdo ví, pořád opakuji, že jeden spike je skutečně po technické stránce reálný a market makeři by tím vydrbali s oběma stranami. Zprvu s medvědy, posléze s býky.

Celkový marketcap s kryptoaktivy

Celkový marketcap je stále v rámci zakresleného trianglu. Implikoval jsem z toho, že altcoiny brzy začnou řádit. Ovšem až na malé výjimky došlo pouze k slabým pullbackům up. V případě, že altcoiny začnou agresivně růst a kurz zároveň prorazí z trianglu ve grafu, pak bychom se možná dočkali slušné rally na altech.

Závěr

Já jsem nesmírně zvědavý, co se stane 17. prosince. Budou to totiž přesně tři roky od chvíle, kdy praskla poslední investiční bublina na trhu s Bitcoinem. Jestli to praskne ve stejný den, byla by to poněkud vtipná ironie. Jak jsem už dříve říkal, je dost možné, že ten otravný stranový pohyb bude trvat do začátku ledna. Holt, musíme si počkat.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

25 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře