Trhy pod lupou: Trumpova cla vystrašila trhy, musíme se připravit na nejhorší?

4.9
(9)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Začíná to být téměř tradicí: každý vstup do nového týdne přináší novou paniku. Po DeepSeeku se trhy propadly do panického strachu ze zavedení cel. Kdo sledoval kampaň Donalda Trumpa, nemohl být překvapen. Zavedení cel je totiž jeho klíčový recept na uzdravení americké ekonomiky, přesněji řečeno na to, aby se bilance amerického zahraničního obchodu překlopila ve prospěch Američanů.

Mít pozitivní obchodní bilanci za čtyři roky by nezvládl ani Herkules křížený s Chuckem Norrisem. Je tedy nepravděpodobné, že by to dokázal Donald Trump, ale může alespoň nastavit směr pro své následovníky.

Zaváděním celních opatření se prosperita nedosáhne, protože mají opačný účinek. Clo je především symbolem obchodních válek, které neprodukují vítěze – ztráty utrpí obě strany. To byl mimochodem hlavní důvod pondělního propadu trhů. Představa, že svět sklouzne do obchodní války, kde každé zvýšení cel vyvolá odvetné restrikce, vede k ekonomickému úpadku.

Video: Proč Trump shodil na kryptoměny bombu?

Cla jako prostředek politického tlaku

Jedním z dopadů cel je také zvýšená inflace. A jelikož se nacházíme v době, kdy je výše inflace klíčovým faktorem pro měnovou politiku, jakékoli proinflační impulzy znamenají, že Fed nebude snižovat sazby – a to ani přesto, že si to Donald Trump přeje. Vysoká inflace a riziko druhé inflační vlny mohou držet sazby vysoko po delší dobu.

Vzhledem k solidnímu růstu amerického HDP se ozývají hlasy, že současná úroveň sazeb může být už normativní, případně se blížit neutrální sazbě. Bylo by to malé ekonomické překvapení, ale ekonomičtí teoretici by si jistě našli vysvětlení.

Reakce států zasažených cly rychle ukázala, že jde primárně o Trumpův mocenský nástroj k prosazování jeho zájmů. Dává proto smysl, že se rozhodl zrušit USAID, organizaci prosazující americkou soft power po celém světě. Trump během čtrnácti dnů dokázal prosadit více amerických zájmů než tyto organizace za celá léta – a mnohem levněji. Je jen otázkou času, kdy dojde na Evropu.

Vzhledem k tomu, že EU je komplikovaný spolek, je pravděpodobné, že odpověď na Trumpovy požadavky nebude tak rychlá. Evropské trhy a euro tak v nejbližší době čeká výrazná turbulence. A to vše v situaci, kdy německý index DAX dosahuje historických maxim. Německý index se jedno vrátí na zem. Nebude to nic přejemného.

Jak se říká – s jídlem roste chuť. První státy hned „vyměkly“ a podvolily se Trumpovi, což ho jen povzbudilo. Na konci týdne tak bez váhání oznámil, že se zaměří na všechny země, které uplatňují cla na americké výrobky. Slíbil odvetu v podobě recipročních cel.

Grónsko a Ukrajina

Ještě bych se zastavil u jednoho aspektu, který je často mylně vykládán, ale má značný investorský potenciál. Trumpův zájem o Grónsko je čistě obchodní. Stejně tak dal jasně najevo Zelenskému, že za pomoc budou muset Ukrajinci zaplatit svým nerostným bohatstvím, konkrétně vzácnými kovy. To jen potvrzuje jejich rostoucí strategickou důležitost.

Zatímco dříve se mocenské hry točily kolem ropy, nyní se pozornost pomalu, ale jistě přesouvá ke vzácným kovům. Každý zkušenější investor zná hned několik velkých ropných společností, ale kdo si jen tak z hlavy vybaví několik firem zaměřených na těžbu vzácných kovů?

Vzácné kovy budou hrát klíčovou roli v příštích desetiletích. Již nyní se spekuluje, že Čína plánuje spustit vlastní burzu vzácných kovů, která bude samozřejmě denominována v jüanech. To by znamenalo další významný krok k dedolarizaci světového obchodu. USA se nyní snaží dohnat své zpoždění.

Jedním z hlavních investorských rizik v oblasti vzácných kovů však zůstává technologický pokrok. Co když například vznikne nový typ baterií pro elektromobily, který už nebude využívat lithium? V takovém případě by investice do tohoto kovu mohla být značně riziková.

Nezastavitelná střela Palantir

Existují dvě akcie, o kterých se dlouhodobě mluví jako o nadhodnocených: akcie Tesla a akcie Nvidia. Nyní se k nim přidala i akcie Palantir. Dlouhou dobu nebyl Palantir považován za předraženou akcii, protože nikdo přesně nevěděl, co vlastně dělá.

Jeho začátky byly spojeny s vývojem platformy Gotham, určené pro vojenské účely a tajné služby. To je zrovna odvětví, kde si jen málokdo dokáže přesně představit, co je vlastně předmětem podnikání. K tomuto segmentu později Palantir přidal platformu Foundry, zaměřenou na komerční subjekty. Foundry pomáhá firmám zefektivnit řízení a optimalizovat procesy, což z ní činí mimořádně pokročilou službu. Hlavním cílem Palantiru je právě její další rozvoj – a v poslední době se mu to daří. Počet zákazníků již přesáhl 700 firem.

Výsledky hospodaření Palantiru byly vynikající. Zisk na jednu akcii dosáhl 0,14 dolaru oproti očekávaným 0,11 dolaru. Tržby meziročně vzrostly o 29 % a dosáhly 828 milionů dolarů, přičemž odhady činily pouze 776 milionů. Vedení společnosti zároveň zvýšilo odhady na další čtvrtletí z původních 799 milionů na 852–862 milionů.

Trh na to zareagoval prudkým růstem – akcie Palantir přidala 25,8 % za jediný den. Díky tomu se její cena dostala nad psychologickou hranici 100 dolarů, čímž se naplnila předpověď Jima Cramera. Tento případ mě jen utvrzuje v tom, že pokud chcete, aby vám nějaký investiční tip vyšel, stačí je rozdávat na všechny strany. Jednou to určitě vyjde – a pak se můžete chlubit, že jste to věděli. Už jen zbývá mít skutečně akcie Palantir ve svém portfoliu.

Prozkoumejte akcie Palantir na platformě XTB

Google tvrdě potrestán investory

Přijetí výsledků společnosti Google připomínalo to, co jsme zažili nedávno s Microsoftem. Microsoft sice představil velmi solidní čísla, ale investory zklamal 30% růst v segmentu cloudu – byli zvyklí na 33 %. Akcie Microsoftu proto oslabily o více než 7 %. Podobný osud potkal i akcie Alphabetu.

Zisk na jednu akcii dosáhl 2,15 dolaru, čímž překonal odhady o 2 centy. Tržby sice byly mírně pod očekáváním – dosáhly 96,47 miliardy dolarů oproti predikovaným 95,56 miliardám – ale nešlo o žádné zásadní selhání. Meziročně vzrostly o více než 12 %, což je ve srovnání se stagnací tržeb Tesly stále známkou silně dynamické firmy.

Investorům se však nezamlouval výkon cloudového segmentu, a proto se rozhodli akcie Googlu po zveřejnění výsledků prodávat. Cena akcií spadla o 4,9 % v reakci na čísla. Nic na tom nezměnil ani fakt, že příjmy z reklamy nadále rostou a společnost plánuje investovat dalších 75 miliard dolarů.

Právě takto vysoká částka však investory spíše vyděsila. To je zvláštní, protože ještě před týdnem byla podobná suma u Mety oslavována. Pád akcií Googlu jen připomněl, že současné valuace jsou tak vysoko, že jakékoli drobné zaváhání či nesplnění investorských očekávání je tvrdě trestáno.

Akciové trhy: Americké trhy uzavřely týden v červených číslech

Nejlépe se dařilo čínským trhům, které se znovu otevřely po týdnu oslav čínského Nového roku. S příchodem DeepSeeku se zásadně rozdaly nové karty na poli umělé inteligence – a Čína v tomto segmentu rozhodně nezaostává. To byl důvod, proč se vítězem uplynulého týdne stal hongkongský index Hang Seng, který posílil o 4,49 %.

Burza v Šanghaji přidala 1,63 %. Japonský Nikkei zakončil týden se ziskem 0,45 %. Tento růst však může být ohrožen už v pondělí, protože Trump chce vyrovnat bilanci zahraničního obchodu i s Japonskem. Osobně si myslím, že místo zavádění cel bude Trump tlačit na japonskou centrální banku, aby pokračovala v utahování měnové politiky.

V Evropě si indexy zatím udržely zisky, ale výhled do příštího týdne není příliš optimistický. Londýnská burza přidala 0,31 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,29 % a německý DAX dokonce mírně vylepšil svůj historický rekord s týdenním ziskem 0,25 %.

Americké trhy však zakončily týden v červených číslech. Index S&P 500 odepsal 0,24 %, technologický Nasdaq ztratil 0,53 % a nejhůře dopadl průmyslový Dow Jones, který zaznamenal pokles o 0,54 %.

Kryptoměny: Bitcoin pokračuje v období vysoké volatility

Vývoj na nejznámější kryptoměně v posledním týdnu nejvíce nahrával krátkodobým obchodníkům. Cena bitcoinu se pohybovala v pásmu od 95 600 do 100 000 dolarů, ale z tohoto rozmezí nevybočila. To nabízí zajímavý potenciál pro rychlé nákupy a prodeje, pokud bitcoin zůstane v tomto obchodním kanálu.

V únoru se cena bitcoinu pohybuje především do strany s mírným sestupným trendem. Největší slabinou bitcoinu v tomto roce je jeho neschopnost udržet se delší dobu nad hranicí 100 000 dolarů, aby se tato úroveň stala silným supportem.

V době psaní článku se cena bitcoinu pohybovala na úrovni 96 694 dolarů, což znamená týdenní pokles o 1,26 %. Z dlouhodobého hlediska bude klíčová úroveň 92 000 dolarů – pokud ji bitcoin prorazí směrem dolů, nastoupí medvědí trend. Do té doby se na trhu pravděpodobně nic zásadního dít nebude.

Pokud má bitcoin opět růst na nová all-time highs (ATH), bude potřebovat silné kurzotvorné zprávy. Osobně vidím dvě možnosti: buď Spojené státy vytvoří strategické rezervy v kryptoměnách, nebo některá centrální banka oznámí jejich nákup. Druhou variantou je, že se k bitcoinu přidá další velká americká firma z indexu S&P 500.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Závěr: Co přinesou další výsledky amerických firem?

Makroekonomická data z amerického trhu práce potvrdila, že se zatím drží ve slušné kondici. Přestože čísla Non-Farm Payrolls byla pod očekáváním analytiků (v lednu bylo vytvořeno 143 000 nových pracovních míst oproti predikovaným 170 000), celková nezaměstnanost klesla z 4,1 % na 4 %. Možnost, že by Fed snižoval sazby kvůli rostoucí nezaměstnanosti, se tak odkládá na neurčito.

Klíčová bude inflace, jejíž nová čísla budou zveřejněna ve středu 12. února. Když se podíváme na data Truflation, která sledují inflaci v reálném čase, leden byl měsícem vyšší inflace. Otázkou zůstává, zda se tento trend potvrdí i v oficiálních statistikách.

V Americe pokračuje nadále výsledková sezóna. Dozvíme se, jak si vedly defenzivní akcie jako McDonald’s, Heinz nebo Coca-Cola. Dále své hospodářské výsledky odtajní firmy jako Cisco, Palo Alto, Airbnb nebo Moderna.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lhts
Hodnocení článku :
     

“ Největší slabinou bitcoinu v tomto roce je jeho neschopnost udržet se delší dobu nad hranicí 100 000 dolarů, aby se tato úroveň stala silným supportem.”

Bude nějakou dobu trvat než se 100tis. Stane supportem… P.s. a nebo taky ne = oznámení o vytvoření strategické rezervy BTC v USA.

Lukas

Je vtipné. Rok zpátky jsem jen někomu řekl že bude btc za kilo, tak jsem byl za blázna a dneska jsou lidé naštvaní ze jsme těsně pod ním 😀 ale ne každý koupi za 30 a proda za 100:)))

Poslední editace 1 měsíc před přes Lukas
spot_img