Trhy pod lupou: Těžký týden na finančních trzích. Americká ekonomika oslabuje, akcie a bitcoin klesá

4.6
(13)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Situace na trzích se stala značně nepřehlednou. Analytici se zamotali do neustálých predikcí a očekávání základních makroekonomických údajů a rozhodnutí Fedu. Všichni už považují za jasnou věc, že Fed svoje sazby sníží.

Vyvstala však otázka, zda to bude o 25 nebo 50 bazických bodů. S tím, že snížení o 25 bodů by bylo standardním konzervativním krokem, na který jsme zvyklí. Vzhledem k inflaci a délce trvání restriktivní měnové politiky lze říct, že pokud ho Fed udělá, půjde hlavně o symbolické gesto, které je už dávno započítané do dluhopisového trhu. Výnosy na desetiletých dluhopisech jsou nyní nejníže za letošní rok.

Jako příklad můžeme uvést také ECB, která v červnu snížila sazby právě o 25 bazických bodů. Přestože jsou sazby na euru níže než na dolaru a jejich další mírné snížení má tím pádem větší váhu, nic zásadního se na trhu nebo v evropské ekonomice neodehrálo. Pokud tedy Fed k tomuto kroku přistoupí, neměla by být reakce trhů nijak překvapivá. Otázka však je, jak přijmou snížení o 50 bodů?

Video: Bitcoin a akciové trhy klesají, proč k tomu dochází?

Větší snížení sazeb: dobrá, nebo špatná zpráva?

Dobrá zpráva by to mohla být v tom smyslu, že sazby klesnou rychleji, a tím pádem Fed popostrčí americkou ekonomiku k většímu růstu. Ze snížených sazeb by měly profitovat především menší firmy z indexu Russell 2000, které nejvíce trpí úrokovými sazbami. Stejně tak by vidina rychlejšího snižování sazeb nahrávala zlatu, bitcoinu a finančním aktivům. Z tohoto úhlu pohledu by tedy šlo pro investory o požehnání.

Jenomže to není tak jednoduché. Investoři by se mohli začít obávat, že snížení o 50 bazických bodů znamená, že ekonomika zpomaluje a americký pracovní trh zamrzl. Situace je horší, než se obecně říká, a proto Fed již teď nastoluje radikální opatření. Právě tento strach by donutil investory vybírat zisky, protože hotovost je nejlepší prostředek proti nejistotě a volatilitě.

Doteď není jasné, jací investoři by vyhráli. Jestli ti, kteří by brali snížení úrokových sazeb jako jasný nákupní signál, nebo ti, kdo by naopak propadli prodejní panice, protože snížení sazeb je kapitulace před ekonomickou recesí.

Makroekonomika: Od zdi ke zdi

Problém nejednoznačnosti trhů spočívá v tom, že nálada se mění každý den. Každý nový makroekonomický údaj situaci komplikuje, místo aby ji zpřehlednil. Posuďte sami. V USA byl 2. září státní svátek, takže trhy byly zavřené.

V úterý jsme se dozvěděli údaj aktivity ve zpracovatelském průmyslu. ISM Manufacturing PMI patří k tzv. pokročilým indikátorům. To znamená, že mapuje situaci v americké ekonomice s předstihem. Sledováním těchto ukazatelů tak můžeme anticipovat hlavní údaje jako růst HDP, trochu obtížnější inflaci a pracovní trh. Je však logické, že když se daří průmyslu nebo službám, tedy jejich aktivita stoupá, odrazí se to na růstu HDP, inflace a na poklesu nezaměstnanosti.

Americká ekonomika zpomaluje

ISM Manufacturing PMI za srpen dosáhl 47,2 při očekávání 47,5 bodu. Pro interpretaci tohoto údaje je důležité, že pokud hodnota indikátoru stoupne nad 50, znamená to, že aktivita roste. Pokud je naopak indikátor menší než 50, aktivita se zmenšuje. Americký průmysl tak už více než rok klesá. Navíc srpnový pokles byl o něco větší, než čekali analytici.

Trhy tedy začaly padat, protože měly strach z ekonomické recese. Průmysl zpomaluje rychleji, než se čekalo, takže katastrofa se blíží. Abychom tento údaj trochu zrelativizovali, připomeňme, že americká ekonomika je především terciární. Daleko větší dopad má měření aktivity ve službách.

O den později jsme se dozvěděli počet volných pracovních míst v USA. Ten se v červenci snížil na 7,673 milionu z červnových 7,910 milionu revidovaných směrem dolů, čímž dosáhl nejnižší úrovně od ledna 2021 a byl nižší než tržní prognózy 8,10 milionu. Jasnou zprávou tedy je, že pracovní trh ochlazuje, když se netvoří nová pracovní místa. Sázky na to, že Fed zvedne sazby o 50 bazických bodů začaly po středě růst.

A nebo nezpomaluje?

Komplikaci situace ovšem naznačil již čtvrtek, kdy jsme se dozvěděli indikátor United States ISM Services PMI. Ten se v srpnu zvýšil na 51,5 bodu z 51,4 v předchozím měsíci, což překonalo očekávání trhu (51,1 bodu), a prodloužil tak pozitivní dynamiku aktivity amerických poskytovatelů služeb. Jejich sektor tedy i v červenci rostl, což znamená, že takto se k recesi nedopracujeme. Ještě před třemi měsíci by tento údaj stačil k tomu, aby Fed sazby nesnížil, protože napětí ve službách trvá nadále.

Posledním hřebíčkem do rakve čitelnosti situace byla míra nezaměstnanosti v USA. Ta klesla o jednu desetinu procenta na 4,2 % a potvrdilo se, co jsem psal v minulých Lupách. Masivní nárůst nezaměstnanosti se nekonal, protože jen velmi málo firem, které nedávno publikovaly své hospodářské výsledky, mluvilo o propouštění.

Stejně tak ani zveřejnění čísel Non Farm Payrolls neprokázalo, že by měl americký pracovní trh potíže.

Info
Non farm payrolls jsou nově obsazená pracovní místa na trhu, mimo zemědělský a státní sektor.

V srpnu přibylo v americké ekonomice 142 tisíc pracovních míst, což je více než sestupně revidovaných 89 tisíc v červenci, ale méně, než se předpokládalo (160 tisíc). Údaj nesplnil odhady, ale není to žádná tragédie. Proto se trhy přiklonily k názoru, že Fed přece jenom sníží svoje sazby o 25 bazických bodů.

Během týdne jsme byli svědky propadu trhů, hlavně technologických firem zastoupených akcií Nvidia. Začalo se totiž opět uvažovat o recesi, která donutí Fed snižovat sazby rychleji. Ke špatné náladě se však v pátek přidal i index Russell 2000, který se skládá z malých firem. Ty začaly ztrácet, protože investoři vyhodnotili snížení sazeb o 25 bodů jako nedostatečné pro ospravedlnění jejich evaluace. Sečteno a podtrženo, máme za sebou nejhorší týden od krize regionálních bank v březnu 2023.

Sleduj Matějovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Akcie Nvidia znovu pod tlakem

Jestli má negativní trend na trhu otočit a přijít další růstová vlna, musí se tato změna trendu projevit především na akcii Nvidia. Právě ta může za růstovou rallye, kterou zažíváme od loňského října. Nyní se však investoři od této hvězdy odvrátili.

Může za to zejména následující logika: Která firma nejvíce profitovala z očekávání poklesu sazeb? Odpověď je jednoduchá. Byla to Nvidia. Nyní, když se paradigma na trhu změní, bude to právě její akcie, kdo to nejvíc odnese. A jelikož se investoři vždy snaží poznat vývoj trhů dopředu, rozhodli se zbavovat akcie Nvidia již dnes.

To je hlavní důvod. Samozřejmě je tu ještě spousta vedlejších, ale důležitých. Patří mezi ně pochybnosti nad celým sektorem umělé inteligence. Nestoupaly ceny akcií v tomto oboru rychleji než zisky společností? Akcie Nvidia má velmi solidní výsledky, a je to zisková firma, ale už nyní lze říct, že 100% růst tržeb je minulostí.

Do toho přidejme problémy společnosti Super Micro Computer, kterou před týdnem obvinila Hindenburg Research z podvodů v účetnictví. Teprve po týdnu na to vedení Super Micro Computer zareagovalo neslaným nemastným prohlášením, že je to účelová lež. Žádný pádný argument, které by obvinění vyvracel, ovšem nepodalo. Společnost tak ztratila za posledních pět dní přes 15 %. Její dodavatel na tom však nebyl o moc lépe.

Akcie Nvidia přišla za jediný den o více než 279 miliard dolarů ze své tržní kapitalizace. Tím vytvořila smutný rekord, protože žádná americká firma nikdy předtím neutrpěla tak velkou ztrátu v absolutních číslech za jednu obchodní seanci. Za posledních pět dní akcie Nvidia celkem ztratila 13 %.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Světové akciové indexy: Rudá záplava

Světové trhy za sebou mají velmi špatný týden, prakticky nejhorší od začátku roku. Všechny sledované světové indexy zaznamenaly ztrátu. Burza v Šanghaji ztratila 2,69 %. Hongkongský index Hang Sang oslabil ještě více a přišel o 3,03 %. Velmi zajímavý průběh mělo obchodování na japonské burze, která se znovu dostala do hluboké ztráty 5,76 %. Má tak opět nakročeno k hlubším propadům. Zvláště pokud Fed sníží sazby výrazněji a japonská centrální banka ty své naopak zvedne.

Ani evropským burzám se nedařilo. Francouzskou dostala pod tlak firma Hermes. Tento titán sektoru luxusního zboží, který se zatím držel, přiznal problémy s prodeji, a to zejména u zákazníků, kteří si kupují jeho zboží jen občas. Francouzský index CAC 40 ztratil 3,65 %. Německo taktéž žilo problémem své ikonické akcie. Společnost Volkswagen oznámila, že chce zavřít dvě tuzemské továrny. Index DAX ztratil 3,20 %. Nejmenší propad zaznamenala londýnská burza: index FTSE odepsal 2,33 %.

Trhy v zámoří byly pod tlakem. Průmyslový Dow Jones ztratil 2,93 %. Index S&P 500 přišel o 4,25 %. Technologický Nasdaq trpěl propadem společností Nvidia a SMCI a zakončil týden s hrozivou ztrátou 5,77 %. Ještě o něco hůře dopadl index Russel 2000, který ztratil 5,79 %.

Kryptoměny: Bitcoin se dostal pod tlak v důsledku čísel z amerického pracovního trhu

Také nejslavnější kryptoměna má za sebou další týden poklesů. V době psaní článku se jeho hodnota pohybovala na 54 400 dolarech, což představovalo týdenní ztrátu 5,34 %. Bitcoin předvedl typickou reakci na makroekonomická data.

Čísla americké nezaměstnanosti nedávají velkou naději na výrazné snížení sazeb v září. Investoři do kryptoměny vyhodnotili, že Fed sazby sníží pouze o 25 bazických bodů, což je méně, než kryptoinvestoři očekávali.

Vývoj ceny bitcoinu za poslední měsíc.
Vývoj ceny bitcoinu za poslední měsíc.

Z pohledu technické analýzy se bitcoin nachází v docela širokém pásmu „No man’s land„, kde se prakticky nic neděje. Toto pásmo je definováno spodní hranicí 52 500 a vrchní 60 000 dolarů. Pokud se bitcoin v příštích dnech těmto rezistencím nepřiblíží, lze čekat, že půjde především do strany.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Závěr: Jak se zachová ECB?

Z makroekonomického pohledu nás čeká velmi nabitý týden. Dozvíme se míru nezaměstnanosti ve Velké Británii. To bude velmi zajímavý údaj, protože nezaměstnanost může začít raketové růst mimo USA. To by znamenalo, že se vysoké úrokové sazby konečně výrazněji projevují v reálné ekonomice.

Dále se dozvíme jádrovou inflaci v USA, kde se oproti červencovým hodnotám očekává znovu mírný pokles. Tento odhad by se mohl naplnit. Kdyby čirou náhodou inflace rostla, mohlo by to vyvolat na trzích paniku.

Na konci týdne zasedne Evropská centrální banka. Analytici očekávají snížení sazeb o 25 bazických bodů na 4 %, protože inflace v Evropě je již velmi blízko inflačnímu cíli. Cokoliv jiného by bylo velké překvapení. Důležitá bude tisková konference Christine Lagardové, kde budou investoři netrpělivě očekávat, že šéfka ECB naznačí, jakým tempem by se měly sazby snižovat a jaká je jejich konečná hodnota, kterou ECB považuje za neutrální.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img