Uplynulý týden na finančních trzích se nesl hlavně v politickém duchu. Ekonomičtí komentátoři a analytici na chvíli změnili povolání a stali se politickými komentátory. V jejich hledáčku se ocitly hned tři země: Velká Británie, USA a Francie.
Velká Británie bez velkého překvapení
První politickou událostí byly britské volby. Podle očekávaní v nich vyhráli labouristé. Konzervativci velmi rychle a bez problémů předali moc svým odvěkým rivalům. Levicová strana chce zlepšit státní sektor za pomoci většího zdanění. To by neměla být pro trhy pozitivní zpráva.
Jenomže londýnská burza na volby nijak zásadně nereagovala. Tím se jen potvrdila teorie, že trhy mají rády především předvídatelnost. Jelikož vyhrála strana, kterou jasně favorizovaly průzkumy, trhy již do svých cen tento výsledek integrovaly. Stejně tak je to znamení, že labouristé nebudou ve svých krocích tak radikální jako v předvolební kampani.
Je v USA rozhodnuto, anebo se bude hledat jiný kandidát?
Druhým kolbištěm jsou Spojené státy americké. Situace okolo prezidenta Joea Bidena houstne. Tlak na jeho odstoupení z volební kampaně roste jak ze strany demokratických politiků, tak i sponzorů. Jedna z dědiček impéria Walt Disney oznámila, že přestává stranu podporovat, pokud kandidátem do Bílého domu zůstane Biden.
Ten se naopak snaží své okolí přesvědčit, že na funkci má a odstoupit zatím nehodlá. Avšak hned po těchto prohlášeních se dopustil dalšího přešlapu, kdy se prohlásil za první černou dámu v Bílém domě. Jestli bude pokračovat tímto tempem, volby se snad ani nemusí konat.
Problém demokratů je v tom, že za Bidena nemají adekvátní náhradu. Spekuluje se o Kamale Harrisové, ale ta by byla pro Trumpa jednoduché sousto. Jediný, kdo by mohl demokraty zachránit, je Michelle Obamová, ale ta se zatím na nic takového nechystá.
Hlavní problém je, že už zůstává velmi málo času. Volební týmy pracují na strategii kampaně minimálně od primárek. Začít znovu od nuly dává novému kandidátovi už z principu velmi malou šanci.
Trhy celou situaci kvitují, protože platí totéž co v případě Velké Británie. Důležitá je předvídatelnost celé situace. Pokud si Trump půjde pro jisté vítězství, trhy budou spokojeny. Avšak již nyní se začínají objevovat první náznaky problémů. Trumpův ekonomický styl řízení politiky je ze své podstaty proinflační. A právě nový inflační impulz by mohl zmařit současné úsilí Fedu.
Francie na cestě k chaosu
V době psaní článku nebyly ještě známy výsledky druhého kola voleb do francouzského parlamentu. Spojenectví Emmanuela Macrona a levice nese aspoň podle průzkumu své ovoce. Tyto dva bloky se dohodly, že v okrsku, kde budou stát proti kandidátovi Národního sdružení, nechají jen jednoho kandidáta, aby vztyčily hráz pravicovému extremismu ve Francii. Uvidíme, zda bude tato taktika účinná. Dnes jsou lidé méně stranicky disciplinovaní než v minulosti.
V každém případě pařížská burza během týdne posilovala. Důvodem byly právě průzkumy, které dávaly velmi malou šanci na výhru Národního sdružení za zisku absolutní většiny. Očekává se sice, že strana volby vyhraje, ale nebude moci sama sestavit vládu.
V tomto případě se spekuluje o tom, že Macron pověří někoho z opozice, aby sestavil širokou koalici, která postaví hráz nástupu Marine Le Penové k moci. Toto řešení by se trhům jistě líbilo, ale háček je v tom, že by šlo o tak různorodé seskupení, že spolu jen těžko vydrží. Politický program se naplňuje těžko, když je jediným společným bodem být proti.
Je jen otázkou času, kdy se tato vláda rozpadne a kdy v zemi nastane další politická krize. Právě to vidím jako největší riziko pro Francii a pro finanční trhy. Situace je stále velmi těžce předvídatelná. Obecná nejistota může znovu způsobit silné turbulence na evropských finančních trzích.
Nové historické rekordy na zámořských trzích
Nejen politika je důvodem, proč vzniká velký rozdíl mezi Evropou a USA. Zámořské trhy jsou na nových rekordech, a to i přesto, že jsme v režimu restriktivní měnové politiky a inflace není stále poražena. Důvodem růstu jsou technologické firmy, které jako magnet přitahují investory z celého světa. Podíváme-li se na výkon evropských a čínských burz, je logické, že se investoři otáčejí k těmto trhům zády. S výjimkou japonského indexu Nikkei žádný skupině Magnificent 7 nestačí.
Začneme u akciích Apple. Jsou na svých historických maximech. Apple svým investorům od začátku roku přinesl zhodnocení 21 %. A to již společnost odepisovalo mnoho slavných investorů včetně legendárního Warrena Buffetta.
Akcie Amazon je na hodnotě 200 dolarů za kus, což je znovu její historické maximum. Od začátku roku přinesla investorům zhodnocení 33 %.
Totéž platí pro akcie Google, která se sice k hodnotě 200 dolarů za kus pouze blíží, ale i tak je na svých historických maximech. Investorům od začátku roku přinesla zhodnocení 37,5 %.

Výjimkou není ani akcie Microsoft, jediná jeho akcie nyní stojí 467 dolarů. Od začátku roku tak tato skupina přinesla investorovi zhodnocení více než 26 %.
Magnificent 7 jako ochrana proti inflaci?
Koupit v lednu jednu z výše uvedených akcií vám postačilo na to, abyste inflaci v klidu porazili a ještě vám zbylo na pořádnou letní dovolenou. A to nemluvíme o akcii Nvidia, které se sice tento týden nedařilo tak dobře jako obvykle, přidala hubených 1,04 % za týden a nebyla na svých nedávných historických maximech. Ani tak však investor, který ji na začátku roku zakoupil, nemusí být smutný, protože mu přinesla zhodnocení 161 %.
I akcie Tesla zažila tento týden velký obrat, kdy počet prodaných elektroaut za druhé letošní čtvrtletí stačil k tomu, aby zlomil dlouhodobý medvědí trend na této akcii. Výkonnost akcie Tesla se dostala poprvé od začátku roku do zelených čísel. Tento výčet firem jen ukazuje, jak je dnes ošidné věřit na celkovou ekonomickou konjunkturu.
Americkým akciovým trhům se daří právě díky skupině Magnificent 7. Výkonnost průmyslového indexu Dow Jones již není tak oslňující, protože ne všechny firmy z Magnificent 7 jsou v něm zastoupeny. Jedinou vadou na kráse je, že tyto akcie začínají být drahé.
Evropské fórum v portugalské Sintře
Tento týden proběhlo zasedání ekonomického fóra, které uspořádala ECB v portugalské Sintře. Kromě jednotlivých centrálních bankéřů a šéfky ECB Christine Lagardové zde vystoupil i Jerome Powell z amerického Fedu.
Celkové vyznění projevů by se dalo popsat jako lehce optimistické. Boj s inflací pokračuje zdárně, avšak centrální bankéři se shodli, že potřebují ještě mnohem více makroekonomických dat, než začnou rychleji uvolňovat měnovou politiku.
Powellovo vystoupení se neslo v tradičním duchu. Ještě není dostatek dat, abychom mohli dělat jisté závěry. Fed nemůže jednat zbrkle, ani nemůže zaspat při rozvolňování měnové politiky. Jediný údaj, který by donutil Fed strhnout kormidlo ve směru výrazného snížení sazeb, by mohl pocházet z amerického trhu práce.
Powellův projev byl dobře načasovaný, protože v závěru týdne jsme dozvěděli údaje o nezaměstnanosti v USA, která dosáhla 4,1 %. Oproti minulému měsíci tak lehce stoupla (o 0,1 %). To nelze považovat za strmý nárůst. Naděje na brzké snížení sazeb se tak asi definitivně posouvají směrem k podzimu.
Světové indexy: Silný růst na Nasdaqu a v Japonsku
Obecně se světovým indexům ve zkráceném obchodním týdnu velmi dařilo. Na špičce byl japonský Nikkei, který profituje z domácí slabé měny, za týden přidal 3,31 %. Čínským trhům se nedařilo z důvodu špatných makroekonomických dat. K tomu se přidalo nové napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, je proto logické, že investoři se do čínských akcií nehrnou. Burza v Šanghaji oslabila o 0,59 %. Hongkongský Hang Seng přidal 0,60 %.
V Evropě trhy rostly. Francouzský CAC 40 přidal 2,62 %, protože trhy odhadují, že Národní sdružení nedokáže sestavit vlastní vládu. Německý DAX přidal 1,24 %. Britský FTSE vyrostl o skromných 0,60 %.
Prozkoumejte americké a čínské akcie na platformě XTB
Jak vyplývá z výše řečeného, díky akciím ze skupiny Magnificent 7 americké indexy rostly. Technologický Nasdaq přidal 3,49 %, index S&P povyrostl o 1,95 %. Tradičně se nejhůř vedlo průmyslovému Dow Jones, který se zvětšil o 0,66 %.
Kryptoměny: Těžký týden pro bitcoin
V době psaní článku byla hodnota nejsledovanější kryptoměny na úrovni 56 830 dolarů. To představovalo negativní týdenní výkonnost 8,40 %. Během týdne však bylo ještě hůř, bitcoin otestoval hranici 54 000 dolarů.
O důvodech poklesu se spekuluje. Povolanější kolega Kamil Pošvic si ho vysvětluje hlavně děním okolo zkrachovalé burzy Mt. Gox. To je jistě jedna z hlavních příčin.
Já jako především akciový investor bych podtrhl ještě jednu. Spuštění bitcoinového ETF umožnilo investovat velké části retailu těm, kteří z různých důvodů investici do kryptoměn odkládali. Kdo začal s investováním do bitcoinu pomocí ETF na začátku března, je dnes ve ztrátě. Pokud dojde příští týden k dalším propadům, mohou tyto chvějící se ruce ze zklamání bitcoin houfně prodávat.
Závěr: Výsledková sezona klepe na dveře
Čeká nás nabitý týden. V pondělí budou hlavním tématem výsledky francouzských voleb. Následně budeme moci sledovat grilování Jeroma Powella v americkém senátu při zprávě o měnové politice. Tato tradiční seance je zajímavá právě tím, že senátoři se mohou Powella libovolně dotazovat. Powell na tiskových konferencích a ve svých vystoupeních určitá témata vynechává. Zde se budou američtí senátoři moci zeptat například na to, jak si vysvětluje, že po tak dlouhé době restriktivní politiky jsou trhy na svých maximech, zda nejsou akciové trhy drahé a jestli se netvoří na technologických akciích bublina.
Taktéž se dozvíme výši inflace v Číně, přičemž tu nyní trápí spíš deflace. Pohyb opačným směrem by tak byl pozitivní, protože by to znamenalo, že se země ekonomicky probouzí. V USA se dozvíme výši CPI inflace. Nepříjemné překvapení v podobě vyššího čísla by mohlo trhy vystrašit. V pátek znovu začne koloběh výsledkové sezony v USA. Tradičně začne u amerických bank, takže se dozvíme, jak hospodařily JP Morgan, Wells Fargo a Citigroup.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB