Transakce Monera za dva centy – představujeme vám Beryllium Bullet

0
(0)

Monero úspěšně provedlo upgrade sítě s označením v0.13.0 Beryllium Bullet, díky čemuž se snížily transakční poplatky až o 97 % a zároveň se zvýšila rezistence této kryptoměny vůči těžbě pomocí specializovaných ASIC zařízení.

Transakce za 2 centy

Desátá největší kryptoměna (bráno podle metriky Coinmarketcap) – Monero – přichází se skvělou zprávou. Díky úspěšnému upgradu sítě, který se odehrál 18. října, se transakční poplatky v této síti snížily o úctyhodných 97 %. Vycházeje ze statistik vedených stránkou CoinMetrics, uživatelé zaplatí namísto 60 amerických centů jen centy 2. Když si to porovnáme s hodnotami na sklonku minulého roku (obrázek níže), je rozdíl opravdu dramatický.

Mohlo by vás zajímat: Bitmain přichází s novým Antminerem X3 na těžbu Monera

BulletProof pro ještě větší soukromí

Snížení poplatků bylo možné díky zavedení nového protokolu, který byl nazván BulletProof. Ten zajišťuje unikátní formu transakcí, která využívá důkazy s nulovou znalostí (tzv. ZK-snarks). Tento krok je pokračováním snahy Monera k dosažení a zajištění co největšího soukromí uživatelů této kryptoměny.

Upgrade Beryllium Bullet zároveň přinesl i snížení průměrné velikosti jedné transakce. Ta, podle výpočtů na výše zmíněné stránce CoinMetrics, ukazuje, že došlo ke snížení o přibližně 80 % z 18,5 kb na pouhých 3 kb. Jelikož unikátní povaha systému ochrany soukromí, kterou Monero využívá, vedla k rychle rostoucí velikosti jednotlivých bloků, tento krok na snížení velikosti transakčních údajů by měl být vítanou změnou pro mnohé XMR minery.

O tom, že vývojářskému týmu Monera záleží na nových upgradech a jejich správné fukncionalitě svědčí i fakt, že implementaci BulletProoff si nechali zauditovat třemi externími společnostmi, aby svými nezávislými posudky zajistili, že všechny detaily protokolu jsou v pořádku.

Tým inženýrů k danému auditu uvádí:

“Pro tyto účely (zlepšení) jsme se rozhodli pozvat špičkové a nezávislé odborníky a společnosti, aby vykonali nezávislý audit. Komunita Monera si vybrala společnosti Benedikt Bunzel, QuarksLab a Kudelski Security.”

Boj proti ASIC

Druhým důležitým vylepšením, které daný upgrade přináší, je mírná modifikace konsensu s cílem potlačit jakékoliv potenciální ohrožení ASIC zařízeními. Tímto krokem Monero reaguje především na CryptoNight a s tím související následnou možnost narušení decentralizace celé sítě.

Tip redakce: Pokud chcete nakupovat kryptoměny bez poplatků a získat 10 USD za první registraci na Coinbase, podívejte se na tento návod.

Závěr

Kombinace faktorů v podobě lepší ASIC rezistence, vylepšeného soukromí a transakcí téměř zdarma (2 centy), se Monero stále více posouvá do pozice kryptoměny, která by mohla oslovit zájemce nejen preferováním anonymity, ale i podporou decentralizace sítě a transakčními poplatky, které jsou skutečně zanedbatelné.

Pokud vás poplatky nezajímají a Monero držíte jako investici, jistě vás potěší zpráva, že výrobce hardwarové peněženky, Trezor, již delší dobu plánuje přidat tuto kryptoměnu do Trezor Model T.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro čtenáře Kryptomagazínu připravil Dalibor.

Zdroje:
ethereumworldnews.com
zycrypto.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Prosimte přečti si ty částky 60USD centů ? Když už píšeš USD tak napis radši 0,6USD. Je to to same jako bych řekl někomu zaplat me 60 CZK haléřů.

Mikuláš

No já zas tak nadšený nejsem, neboť po tomto “upgrade” mi klesl hashrate z cca. 8000 H/s na 5300 H/s. 🙁

spot_img