Top 5 článků za uplynulý týden + Vstupuje Bitcoin do nové býčí fáze?

4.6
(9)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Peter Schiff: Svět přejde od fiat měn k měnám digitálním, Bitcoin to ale nebude

Dlouhodobý kritik Bitcoinu (BTC) a generální ředitel společnosti Euro Pacific Capital Peter Schiff předpovídá celosvětový přechod od fiat měn k digitálním alternativám. Schiff se domnívá, že jednou z možností, kterou globální ekonomiky pravděpodobně přijmou, bude digitální zlato. Vyjádřil ovšem skepsi ohledně schopnosti Bitcoinu stát se v budoucnu jednou z těchto digitálních měn. Podle Schiffa začnou lidé provádět transakce s digitálním zlatem buď prostřednictvím technologie blockchain, nebo za pomoci soukromých společností, které tento kov tokenizují. Poznamenal, že přechod k digitálním měnám bude zejména způsoben rychlou devalvací dolaru.

Více než 186 amerických bank čelí potenciálnímu krachu

Ve Spojených státech řeší problém banky Silvergate, Signature a Silicon Valley Bank (SVB). V Evropě máme svoje Credit Suisse. Jízda ale nemusí končit. Ihned po pádu SVB začalo pár dalších bank kopírovat její negativní vývoj před pádem. Současná analýza odhalila potenciální krach u více než 186 z nich. Nedávné zvýšení úrokových sazeb snížilo tržní hodnotu aktiv amerického bankovního systému o 2 biliony USD. To zvýšilo křehkost systému vůči nepojištěným vkladům. Zásadní pro SVB. Jejich největší problém byl v tom, že v ní lidé měli uložené peníze. A to hodně peněz. Tolik peněz, že skoro 95 % z nich přesahovalo pojištění vkladů. A logicky, když si tito lidé začnou vybírat, tak za chvíli nemáte z čeho.

Bitcoin letos překonává 97 % všech společností z indexu S&P 500

Trh s kryptoměnami i nadále více než statečně prochází finanční krizí. Tu již neustálo několik významných bankovních institucí. Bitcoin (BTC) během třetího měsíce letošního roku zaznamenal lepší výsledky než téměř 100 % z 500 předních veřejně obchodovaných společností ve Spojených státech. Od 10. března vzrostla cena Bitcoinu o 37,06 % (údaj platný v době psaní článku) a od přelomu roku o více než 72 %. Pozitivn je, že tato vlajková kryptoměna zaznamenala lepší výnosy od počátku roku (YTD) než 488, resp. 97,6 % společností z indexu S&P 500. A to včetně takových společností, jako FedEx (NYSE: FDX), Apple (NASDAQ: AAPL) či Amazon (NASDAQ: AMZN).

Kryptoměny jsou řešením bankovních bankrotů – nikoli jejich příčinou

Nedávno jsme byli svědky uzavření banky Silicon Valley Bank, kterou převzala pod svou správu FDIC. Byli jsme také svědky runů a úpadků dalších bank, včetně Silvergate Bank a Signature Bank. To vedlo k rostoucí vlně obav z runů na další banky, jako je First Republic Bank. A viděli jsme, jak se bankovní nákaza přesunula z Ameriky do Evropy. Konkrétně do Credit Suisse, které švýcarská centrální banka nedávno poskytla půjčku ve výši 50 miliard švýcarských franků. Zejména uzavření Silvergate Bank a Signature bank, dvou největších bank, které spolupracovaly s kryptoměovými společnostmi, vyvolalo dojem, že americká vláda by ráda kryptoměny ze země vytlačila. Prohlubující se problémy v tradičním bankovnictví jsou právě tou situací, pro kterou byl Bitcoin (BTC) vytvořen. Možnost vlastní úschovy peněz (self-custody), transparentnost a okamžité vypořádání patří mezi klíčové rysy kryptoměn a mohly by přinést větší přijetí.

Do Kwon, zakladatel Terraform Labs, byl zatčen

Společnost Terraform Labs asi není potřeba dlouze představovat. Společnost stála za algoritmickým stablecoinem Terra USD (UST) a sesterskou kryptoměnou LUNA. Obě měny se loni v květnu zhroutily po té, co stablecoin ztratil svůj peg a algoritmus nedokázal ztrátu vykrýt. Ztráty se odhadují přibližně ve výši 60 miliard USD. Do Kwon od začátku viní z pádu krtka, který vynesl důvěrné informace. Ty útočníci zneužili během nepřítomnosti vedení. Nikdo tak nemohl reagovat na rychlý výprodej, který spustil lavinu a následný pád tokenů. Nicméně ihned po pádu se objevily i informace o špatném vedení společnosti, nefunkčnosti algoritmu a možných nestandardních převodech. Vše vedlo k tomu, že korejské úřady vydaly na Kwona zatykač a požádaly Interpol o pomoc při jeho hledání.

Bonusová zpráva

Vstupuje Bitcoin do nové býčí fáze?

Jeden z ostře sledovaných kryptoměnových analytiků (Dave the Wave) říká, že důkazy ukazují, že Bitcoin (BTC) vstupuje do nové býčí kapitoly. Dochází k tomu v případech, když se klíčové dlouhodobé ukazatele překlopí do zelených barev.

Svým více než 135 000 sledujícím na Twitteru sdělil, že kdyby byl “sázkařem”, všímal by si týdenní divergence konvergence klouzavého průměru (MACD) Bitcoinu.

MACD má za cíl identifikovat obraty trendu tím, že zaznamenává konvergenci nebo divergenci daného souboru klouzavých průměrů. Dave the Wave označil šest případů v historii BTC, včetně právě probíhajícího, kdy se MACD změnila v býčí těsně před tím, než došlo k význam několikatýdenním nebo  několikaměsíčním rally.

Při pohledu na delší období pak říká, že dalším způsobem, jak se dívat na výkonnost ceny Bitcoinu, je jeho cena ve zlatě, nikoli v amerických dolarech. Předpokládá, že v průběhu zhruba 20 let by BTC mohl dosáhnout stejné tržní kapitalizace zlata, což znamená zhruba 22násobný nárůst ceny.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

Mame klid před bouří? 🙂

spot_img