Více než 186 amerických bank čelí potenciálnímu krachu

4.9
(7)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Ve Spojených státech řeší problém banky Silvergate, Signature a Silicon Valley Bank (SVB). V Evropě máme svoje Credit Suisse. Jízda ale nemusí končit. Ihned po pádu SVB začalo pár dalších bank kopírovat její negativní vývoj před pádem. Současná analýza odhalila potenciální krach u více než 186 z nich.

Nedávné zvýšení úrokových sazeb snížilo tržní hodnotu aktiv amerického bankovního systému o 2 biliony USD. To zvýšilo křehkost systému vůči nepojištěným vkladům. Zásadní pro SVB. Jejich největší problém byl v tom, že v ní lidé měli uložené peníze. A to hodně peněz. Tolik peněz, že skoro 95 % z nich přesahovalo pojištění vkladů. A logicky, když si tito lidé začnou vybírat, tak za chvíli nemáte z čeho.

Banka se do insolvence může dostat velice rychle

Banka je považována za insolventní, jestliže vyplatí nepojištěné vkladatele a tržní hodnota zbytku jejich aktiv nestačí ke splacení všech pojištěných vkladů. Podle analýzy má tento problém více než 186 amerických bank. V případě runu na banku se tak dostanou rychle do insolvence.

V grafu jsou aktiva jednotlivých bankovních domů k 1. čtvrtletí 2022. Banky v pravém horním rohu mají nejzávažnější ztráty aktiv (díky zvýšení sazeb) a největší procento nepojištěných vkladů k tržním aktivům. Graf je anonymizovaný, protože tyto bankovní domy lze přivést ke krachu velmi snadno.

Závěr

Je logické, že banka nemůže držet všechny svá aktiva v hotovosti. Proto s klienty spolupracuje a výměnou za delší fixace nabízí vyšší úroky. U nás je příkladem runu na banku nedávný krach banky Sberbank. Nejsem si jistý, zda by některá naše místní banka dokázala tomuto typu útoku doopravdy odolat.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roman Z.
Hodnocení článku :
     

“Nejsem si jistý, zda by některá naše místní banka dokázala tomuto typu útoku doopravdy odolat”
Žádná banka tomuhle neodolá v žádné zemi. Nikdo už dneska nedrží rezervy aby mohl tak rychle vyplatit klienty. To už z principu fungování bank není možné, takže je to jen hra na důvěru. Ztratí se důvěra, končí banka a dneska je to proces max. na pár jenotek dnů.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Mají to tam trochu jinak. Zatímco středoevropská holota má většinově alespoň nějaké úspory, tak anglosaská holota má většinově jenom dluhy. Ale zase místní holota bydlí ve svém, kdežto americká holota, když má barák na hypotéku, tak ten barák patří bance (něco jako náš finanční leasing).
Každopádně je fajn, že se alespoň něco děje, byť inflace je to poslední, co se nám líbí. To už radši pěknou krizi, takovou tu jako z naší oblíbené pohádky: “Jak chudák do ještě větší nouze přišel”

Vojtech

Ale no tak, vy tři protřelí investoři 🙂 Nic proti cynismu a současně velké pochopení pro upřímné potěšení z levných nákupů v časech, kdy se burzy otřásají v pod náporem panických prodejů, ale přát chudákům ještě větší nouzi je přeci zlomyslnost a … a zlomyslnost je mravně špatná, to jistě víme, že?🤨

Fantom

Tak já třeba vůbec nechápu jak bude ta anlosaská holota šroubovat tu cenu BTC, když nemá za co. Ta středoevropská prý nějaké úspory má, ale to pochybuju že to tu cenu nějak vytrhne. A pohádky o tom, že bude čekat až bude 1 BTC za 100k? Tak když na něj nemá když je za 25k tak na něj nebude mít ani nikdy jindy 🙂 Tahle trojka čeká na nové ATH (asi) ale ono vůbec není jisté jestli nějaké ještě vůbec bude. Stejně tak hodleři. Je docela možné, že se prohodlí až na 0.
A také pozdravuji Balajiho a těším se na 1BTC za 1 M USD za 88 dní 🙂
Ale musím uznat, že šance na nové FOMO je nyní největší za hoodně dlouho dobu a v zahraničních médiích dostává spoustu prostoru + F/G index roste do hodnot, které tu už dlouho nebyly. Všechno ale záleží na tom, jestli se retail chytně nebo ne.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

I články seriózních médií už mají v jednom titulku bankovní krizi a růst ceny BTC… to by na holotu zabrat mohlo a ne že ne…

Fantom

“Seriózních médií” 🙂
Asi je lepší používat zkratku MSM – mainstream media 🙂
A pravda – nechte si od nich poradit a je z vás ona “holota”.
Jediné čemu můžete věřit z těchto zdrojů jsou obecné investiční poučky, konkrétní rady jsou jen dobré k tomu, aby měli velcí hráči co komu prodávat 🙂

Poslední editace 11 měsíců před přes Fantom
Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

tak je pravda, že Cimrmanova pohádka „Jak chudák do ještě větší nouze přišel“ u dětí vzbudila spíše odpor než nadšení, ale my si nemůžeme pomoci, nám se prostě líbí ;-D

spot_img