Další banky jsou možná před zavřením

5
(2)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Minulý týden zavřela Silvergate Bank a regulátoři uzavřeli Silicon Valley Bank (SVB). V neděli večer přišla zpráva o uzavření další banky s úzkou vazbou na technologický průmysl. Signature Bank má sídlo na Manhattanu a regulátoři jí uzavřeli právě pro riziko až příliš vysoké expozice v jednom segmentu.

Riziko, že padnou další banky je stále ve hře. Vláda oznámila, že nebude řešit pád bank, ale budou řešit záchranu vkladů lidí. To znamená, že akcionáři a nepojištění věřitelé mají smůlu. Efekt byl jasný a na akciových trzích bank začal v pondělí výprodej. Více než 60 % odepsaly akcie First Republic Bank, Western Alliance Bank, Pacific Western Bank či Zions Bank. Podobný propad na akciích zažily v minulém týdnu i výše zmíněné banky před svým uzavřením.

Znamená to, že padnou?

To rozhodně neznamená, že dojde k pádu i těchto bank. Akcie padají v souvislosti s oznámení vlády o způsobu řešení současných problémů. Akcionáři se snaží omezit svoje riziko a tak prodávají. Pro spotřebitele se to naopak jeví jako dobrá zpráva. Vklady dostanou a někteří analytici zmiňují ukončení restriktivní politiky FED a brzké snížení sazeb. Osobně si ale nemyslím, že by 209 miliard USD aktiv SVB či 110 mililard USD v Signature Bank donutili FED tak rychle otočit.

Závěr

Z krátkodobého hlediska se jistě jedná o problém. SVB často byla primární bankou technologických startupů. Navíc velké bankovní domy možná budou více váhat, než se propojí s kryptoměnovým světem. Ale to je opět příležitost pro malé a inovativní banky, aby vyrostly a zaujaly místo uzavřených bank. Možná to krátkodobě způsobí problém s likviditou, ale pro kryptoměny to rozhodně zásadní problém není.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img