Pád společnosti Silvergate by neměl kryptoměnovému průmyslu způsobit dlouhodobé škody

5
(2)

Banky jsou krví ekonomického systému země a každý kolaps banky je znepokojivý. Minulý týden došlo ke dvěma selháním. Dne 8. března vstoupila Silvergate Capital (bankovní společnost zaměřená na kryptoměny) do dobrovolné likvidace. Dne 10. března regulační orgány Spojených států uzavřely a zabavily vklady technologicky orientované banky Silicon Valley Bank.

Jedná se o druhý největší bankovní úpadek v historii USA. Obě kalifornské instituce se staly obětí vybírání bankovních vkladů.

Dlouhodobé škody pro kryptoměnový průmysl jsou nepravděpodobné

Důsledky pádu banky Silicon Valley Bank (SVB) by mohly být významné, i když na nějaké hodnocení je ještě brzy. Stablecoin USDC ztratil svůj peg na americký dolar, což nikdy není dobrým znamením. Ještě v neděli 12. března se mu podařilo situaci zvládnout. Je však nepravděpodobné, že by debakl banky Silvergate způsobil kryptoměnovému sektoru dlouhodobé škody.

Pád banky, která je členem Federálního rezervního systému, by měl být (ve srovnání se zemětřesením, které vyvolal bankrot FTX v listopadu 2022) jen malým zemětřesením. Imploze FTX poškodila desítky kryptoměnových firem, včetně banky Silvergate. Ve srovnání s tím by měl být dopad likvidace banky omezenější. Mohl by dokonce investorům poskytnout cenné lekce o diverzifikaci. Jde o základní princip řízení rizik, na který se při prudkém růstu trhů zřejmě zapomíná.

Krátkodobé důsledky, které pravděpodobně ztíží a prodraží život kryptoměnovým firmám při hledání bankovních služeb ve Spojených státech, pravděpodobně přijdou. A nejsou to jen Spojené státy, kde dochází k určitým otřesům.

V Latinské Americe mnoho firem a lidí nakupuje stablecoiny jako USDC a Tether jako prostředek pro zasílání finančních prostředků do zahraničí. Pro ně byl pád Silvergate problematický. Thiago César, generální ředitel Transfero Group k tomu uvedl:

Většina kryptoměnových burz přišla o své dolarové cesty […] Mělo to dopad na alternativní devizový trh v LATAM poháněný kryptoměnami.

Podobně se vyjádřil také Josh Olszewicz, vedoucí výzkumu ve společnosti Valkyrie Digital Asset Management:

Obecné bankovní potřeby spotřebitelů a podniků, které jsou v interakci s kryptoměnovým průmyslem, mohou být v blízké budoucnosti ztíženy. V zásadě ale odchod banky z kryptografického odvětví neškodí žádnému blockchainu, včetně bitcoinovému.

Poučení?

Joseph Silvia, partner advokátní kanceláře Dickinson Wright – a bývalý poradce Federální rezervní banky v Chicagu – považuje likvidaci banky Silvergate spíše za “varovný příběh” než za předzvěst těžších časů pro kryptoměnový sektor. Banka nebyla dostatečně diverzifikovaná a její vklady byly závislé na kryptografickém průmyslu. Podobně zní i příběh Silicon Valley Bank. Ta se pravděpodobně příliš soustředila na technologické firmy rizikového kapitálu.

Více než 90 % vkladů banky Silvergate pocházelo od firem souvisejících s kryptoměnami a po listopadové implozi FTX nervózní investoři tyto vklady vybrali. To se rovnalo klasickému bankovnímu runu. Tato aktivita nezůstala bez povšimnutí amerických bankovních regulátorů. Federální rezervní systém a Úřad pro kontrolu měn vydaly v únoru společné prohlášení, v němž varovaly bankovní organizace před “riziky likvidity” v důsledku “zranitelnosti trhu s kryptoaktivy”.

V důsledku likvidace společnosti Silvergate mohou nyní některé tradiční banky zcela zavřít dveře pro kryptoúčty, zatímco jiné mohou výrazně omezit přijímání kryptografických vkladů, uvedl Silvia. To pravděpodobně zvýší náklady amerických kryptoměnových firem, protože jejich bankovní možnosti budou omezenější.

Krach Silvergate nebude mít pro kryptografický sektor takové důsledky jako krach FTX. Někeří tvrdí, že dokonce ani nebude mít velký dopad na širší bankovní odvětví. Aktiva společnosti Silvergate činila na konci roku 2022 celkem 11,4 miliardy dolarů, což je podle standardů amerických bank střední velikost. Pro srovnání, bilanční aktiva banky JPMorgan Chase činila ke konci roku 3,66 bilionu dolarů, tedy více než 300krát více.

Závěr

Pád Silvergate může mít v USA negativní dopad, ale vše nemusí být jen tak černé. Krom jiného nabízí také firmám podnět k větší decentralizaci a samozřejmě tolikrát zmiňovanou potřebu větší regulační jasnosti.

V článku zmiňovaný Silvia navrhuje, že by bylo užitečné, kdyby bylo v oblasti kryptoměn a technologie blockchain více jasno. V určitém okamžiku mohou být američtí regulátoři ve svých poradních prohlášeních explicitnější – například varovat banky, že pokud přijímají kryptografické vklady, jejich celková hodnota nesmí překročit 5 % celkových závazků.

Některé americké kryptografické firmy si možná budou muset najít nové banky, zatímco tradiční banky mohou s přijímáním vkladů souvisejících s kryptoměnami váhat – alespoň prozatím. Rodící se kryptografické odvětví se však nikam nechystá a současné turbulence lze považovat za růstové bolesti. Určité “odplevelení” špatných subjektů je v této fázi pravděpodobně nezbytné.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img