Top 5 článků za uplynulý týden + Bitcoinová dominance na dvouměsíčním maximu a BTC pevně nad 20 000 USD

5
(3)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Prokurátoři předvolali hedgeové fondy v souvislosti s vyšetřováním společnosti Binance

Prokurátoři Spojených států vyšetřují vztahy hedgeových fondů s kryptoměnovou burzou Binance kvůli porušování pravidel praní špinavých peněz. Podle anonymních zdrojů, na které se odvolává deník Washington Post, si americká prokuratura pro Western District of Washington v Seattlu předvolala investiční firmy, aby jí poskytly záznamy o komunikaci s Binance v uplynulých měsících. Údajné předvolání neznamená, že prokurátoři vznesou obvinění proti krypto burze nebo hedgeovým fondům, protože podle právních specialistů úřady stále vyhodnocují důkazy a případné urovnání sporu s Binance.

Krypto součástí historie v roce 2022: Pět případů, kdy vlády přijaly digitální aktiva

Rok 2022 nebyl z hlediska pověsti kryptoměn mezi regulátory a tvůrci politiky nijak zvlášť příznivý. Nicméně i uprostřed rozpadu trhu a opakovaných veřejných útoků na toto odvětví našli někteří z úředníků odvahu inovace přijmout. Některá jména nejsou nová, zatímco jiná vykázala dostatečně významný posun, abychom je mohli zařadit do tohoto seznamu. Spojené arabské emiráty a Salvador pokračovaly v prosazování své kryptoagendy a Velká Británie projevila velké úsilí o vytvoření regulačních základů, zatímco Brazílie a Středoafrická republika kryptoměny právně uznaly.

Bloomberg: Globální recese bude tlačit cenu bitcoinu do pozoruhodných výšin

Ani až příliš turbulentní výkonnost Bitcoinu v minulém roce neodradila mnohé velké hráče od předpovědi slibného vývoje tohoto aktiva v roce 2023. Dokonce i Bloomberg je jedním z nich. Ve své zprávě představuje zajímavé důvody, proč je aktivum v novém roce připraveno na rychlý růst. Stojí za zmínku, že názory agentury Bloomberg sdílí i řada dalších významných osobností z kryptoměnového průmyslu. Jak se rok 2022 blížil ke konci a předpovědi na nový rok se valily ze všech stran, mnoho významných obchodníků a investorů tento býčí sentiment podporovalo.

Inflace v USA klesá šestý měsíc v řadě na 6,5 %

Za prosinec ve Spojených státech dosáhla meziroční inflace pouze 6,5 %. To znamená, že růst cenové hladiny zpomaluje již šestým měsícem v řadě. Jde proto o nejnižší hodnotu od listopadu 2021. Těch 6,5 % splňuje tržní konsenzus, takže nová data nejsou de facto dobrá a ani špatná. Přesto to trhy víceméně odměnily kurzovým růstem. Pokud jde o akcie a hlavně komodity. Všeobecně pak platí zvýšená volatilita. Do konce denního close zbývá každopádně hodně času. Tudíž aktuální podoba trhu není finální.

Bankman-Fried viní z kolapsu FTX „osudný tweet“ společnosti Binance

Zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried (SBF) se, vedle reakce na obvinění z podvodu, pokusil vysvětlit, co se vlastně odehrálo před kolapsem jím založené platformy. SBF zejména částečně obvinil generálního ředitele Binance Changpenga Zhaoa (CZ). Ten byl podle jeho slov inženýrem stojícím za kolapsem burzy v rámci „cíleného útoku“. Ředitele Binance jmenoval zejména ve spojitosti s tweetem, který označil za „osudový“. Ve zmíněném tweetu šéf Binance oznámil, že burza se chystá zlikvidovat své tokeny FTT, nativní kryptoměnu FTX. Zhao však tato obvinění odmítá, trvá na své nevině v případě kolapsu a naopak SBF viní z netransparentního řízení FTX.

Bonusová zpráva

Bitcoinová dominance na dvouměsíčním maximu a BTC pevně nad 20 000 USD

Dominance Bitcoinu se za poslední zhruba týden zotavila o více než 2 % a dotkla se několikaměsíčního maxima. To vše v době, kdy se BTC i nadále obchoduje nad 20 000 USD. Od chvíle, kdy Bitcoin na začátku tohoto týdne konečně prolomil hranici 17 000 USD, se nálada na trzích proměnila v  býčí.

V posledních dnech došlo k ziskům, kterých komunita nebyla svědkem již několik měsíců. Primární kryptoměna se nejprve vyšplhala nad 18 000 dolarů, překonala 19 000 dolarů a v pátek večer se přiblížila 20 000 dolarů. V následujících hodinách býci zahájili další útok, který BTC vynesl až na 21 250 dolarů (na burze Bitstamp).

To se stalo jeho nejvyšší cenovkou za poslední více než dva měsíce a mimo jiné to také znamená, že Bitcoin se dokázal vzpamatovat ze ztrát, které byly způsobeny fiaskem společností FTX a Almeda. Přestože od tohoto lokálního vrcholu BTC něco ze své ceny ztratil, stále se obchoduje nad 20 000 USD a jeho tržní kapitalizace se blíží 400 miliardám USD. Navíc spekulace o začátku nového bull-runu neustávají. 

Dominance bitcoinu nad altcoiny je rovněž na vzestupu. Minulý týden tento ukazatel klesl na 39 %, ale nyní se (poprvé od 8. listopadu) přehoupl přes 43 %.

BTC Dominance
Zdroj: TradingView.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img