Inflace v USA klesá šestý měsíc v řadě na 6,5 %

4.3
(6)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Inflace v USA zpomaluje již šestý měsíc v řadě na 6,5 %, čímž se naplnila prognóza trhu. Trhy čerstvá data prozatím odměňují růstem (někde jenom větší volatilita), protože to snižuje tlak na americkou centrální banku. Respektive není z její strany potom tolik nutné, aby pokračovala v růstu úrokových sazeb. Sice náš určitě ještě jeden hike v sazbách čeká. Ale nejspíš to bude skutečně jenom něco kosmetického, jak jsem avizoval ve svých předešlých příspěvcích.

Inflace v USA pokračuje ve zpomalování

Za prosinec ve Spojených státech dosáhla meziroční inflace pouze 6,5 %. To znamená, že růst cenové hladiny zpomaluje již šestým měsícem v řadě. Jde proto o nejnižší hodnotu od listopadu 2021. Těch 6,5 % splňuje tržní konsenzus, takže nová data nejsou de facto dobrá a ani špatná. Přesto to trhy víceméně odměnily kurzovým růstem. Pokud jde o akcie a hlavně komodity. Všeobecně pak platí zvýšená volatilita. Do konce denního close zbývá každopádně hodně času. Tudíž aktuální podoba trhu není finální.

Znatelněji klesla i jádrová inflace a to na meziročních 5,7 %. To jsou nejnižší úrovně za předešlých dvanáct měsíců. Pokud i jádrová inflace bude tímto tempem zpomalovat, Fed už posléze úrokové sazby zvyšovat nemusí. Jelikož základní úroková sazba se bude brzy pohybovat na úrovni jádrové inflace. Alespoň tak to vnímám já. Je třeba sledovat i jádrovou inflaci, protože není tolik ovlivněna složkami jako jsou potraviny a energie.

Závěrem

Inflace ve Spojených státech vskutku pěkně zpomaluje. Proto můžeme na trzích sledovat lehkou euforii. To nic ale nemění na tom, že inflační cíl americké centrální banky představuje hranici maximálně 2 %. Od toho jsou nejnovější hodnoty pořád daleko. Proto můžeme konstatovat, že rok 2023 zůstává velmi rizikový. A může přijít ještě hodně nepříjemných událostí.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

To je as somarina si myslet ze je po vsem ne?

bkf1

Po dvou letech intenzivní likvidace ekonomiky na této planetě by to bylo přinejmenším hodně divné… ale krásné 😊 No… zpátky nohama na zem a zkusme se aspoň psychicky připravit na to, jaké důsledky ta šaškárna ještě může mít…

Romantheman
Hodnocení článku :
     

A co cena ktera je -56% nevidím v celém článku

Romantheman

Psal sem. K jinemu članku… Hrozně nepřehledné tu.. Kdo by čekal další rozkliklej článek pod tim co čtu, pak chci sjet dolu napsat komentář a sem úplně někde jinde… F. Cz🤦‍♂️

Reklama: