Krypto součástí historie v roce 2022: Pět případů, kdy vlády přijaly digitální aktiva

5
(1)

Dokonce i uprostřed rozpadu trhu a opakovaných veřejných útoků na krypto odvětví našli někteří úředníci odvahu přijmout tuto inovaci.

Rok 2022 nebyl z hlediska pověsti kryptoměn mezi regulátory a tvůrci politiky nijak zvlášť příznivý. Nicméně i uprostřed rozpadu trhu a opakovaných veřejných útoků na toto odvětví našli někteří z úředníků odvahu inovace přijmout. Některá jména nejsou nová, zatímco jiná vykázala dostatečně významný posun, abychom je mohli zařadit do tohoto seznamu. Spojené arabské emiráty a Salvador pokračovaly v prosazování své kryptoagendy a Velká Británie projevila velké úsilí o vytvoření regulačních základů, zatímco Brazílie a Středoafrická republika kryptoměny právně uznaly.

Brazílie

Rok 2021 mohl být v Brazílii rokem masové adopce, ale teprve v roce 2022 se země konečně dočkala vlastního regulačního frameworku. Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro před svým odchodem z prezidentského úřadu podepsal zákon, který legalizoval používání kryptoměn jako platební metody v zemi. Zákon sice nečiní z kryptoměn zákonné platidlo, jako je tomu v Salvadoru, ale přesto zavádí právní definici digitálních měn a stanovuje licenční systém pro poskytovatele služeb virtuálních aktiv.

Návrh zákona přišel v pravý čas. Počet společností, které v Brazílii drží kryptoměny, dosáhl nových rekordních hodnot — daňový úřad země zaznamenal v srpnu 2022 12 053 unikátních organizací, které ve svých “sheets” deklarovaly kryptoměny.

V květnu potvrdila Brazilian Stock Exchange svůj záměr spustit první oficiální produkt zaměřený na trh s kryptoměnami — obchodování s bitcoinovými futures.

Spojené Království

Pro Británii to rozhodně nebyl jednoduchý rok. V roce 2022 zemřela královna Alžběta II., která sloužila národu 70 let. Dva premiéři — Boris Johnson a Liz Trussová — podali demisi. Pokud však jde o kryptoměny, bouřlivá vláda nepřestala pracovat na regulaci. A i když by plody této práce mohly být působivější, Spojené království stále představuje důležitý podnět pro národní regulační systém.

Zákon “The Financial Services and Markets Bill”, představený v červenci, znovu potvrdil záměr Spojeného království stát se globálním centrem (regulování) kryptoměn. Rozšířil regulaci stablecoinů a zavedl nový termín — Digital Settlement Assets (DSA). Návrh zákona zmocní ministerstvo financí k regulaci DSA, včetně plateb, poskytovatelů služeb a insolvenčních opatření. Návrh zákona o hospodářské kriminalitě a transparentnosti podniků, představený v květnu, navrhoval “vytvoření pravomocí k rychlejšímu a snadnějšímu zabavování a vymáhání kryptoaktiv” s cílem zmírnit rizika pro osoby, které se staly terčem útoků ransomwaru.

Na druhou stranu, britská komunita Web3 letos oslavila důležitý právní precedens. Vrchní soudní dvůr v Londýně (The High Court of Justice), nejbližší obdoba Nejvyššího soudu Spojených států, rozhodl, že nefungující tokeny (NFT) představují “soukromé vlastnictví”.

V době, kdy se všichni šťourají v unhosted peněženkách, ministerstvo financí zmírnilo své požadavky na shromažďování údajů od odesílatelů i příjemců kryptoměn zasílaných do unhosted peněženek, pokud transakce nepředstavuje “zvýšené riziko nezákonného financování”.

Salvador

Salvador, jehož hlavní průlom nastal v roce 2021, si zaslouží být zařazen do tohoto seznamu přinejmenším pro svou vytrvalost. Jakmile vláda Nayiba Bukeleho odhalila plán na vydání “bitcoinových dluhopisů”, snaží se jej od té doby zrealizovat. První odklad přišel v březnu, poté se opakoval v září. V listopadu představila ministryně hospodářství Maria Luisa Hayem Brevé návrh zákona potvrzující plán vlády získat 1 miliardu dolarů a investovat je do výstavby “Bitcoin city”. Od té doby se však neobjevily žádné zprávy o úspěchu návrhu zákona.

Přesto země zůstává klíčovou zkušební laboratoří pro zavádění bitcoinů. Podle salvadorské ministryně cestovního ruchu Moreny Valdezové vzrostl turistický průmysl v Salvadoru od přijetí zákona o Bitcoinech v září 2021 o více než 30 %. Na začátku roku 2022 studie provedená Národním úřadem pro ekonomický výzkum (NBER) ukázala, že 20 % podniků začalo přijímat BTC jako platební metodu.

V květnu Salvador přivítal 44 centrálních bankéřů z rozvojových zemí celého světa, aby se na třídenní konferenci zabývali finanční inkluzí a diskutovali o Bitcoinu. Akci navštívili delegáti centrálních bank od Ghany po Burundi, od Jordánska po Maledivy a od Pákistánu po Kostariku.

Nemělo by se však zapomínat, že Salvador se bitcoinu chopil poněkud nešťastným způsobem. Jedná se o takzvanou ” vynucenou adopci”, jejíž součástí je např. i státní peněženka. Je ironií, že podle Satoshiho byl bitcoin nástrojem svobody, který měl být především v rukou jednotlivců, a rozhodně ne v rukou fašistické vlády napojené na narkomafie.

Paradox Salvadoru – občané protestují proti fašistické vládě pálením bitcoinmatů (zdroj MARVIN RECINOS/AFP via Getty Images)

Středoafrická republika

V dubnu se pětimilionová Středoafrická republika (SAR) stala první zemí na kontinentu, která legalizovala používání kryptoměn na finančních trzích. Zákon o kryptoměnách, který jednomyslně schválili zákonodárci, umožnil obchodníkům a podnikům provádět platby v kryptoměnách a také uvolnil cestu k placení daní v kryptoměnách prostřednictvím autorizovaných entit. V červenci byla spuštěna místní digitální měna centrální banky (CBDC) Sango Coin, která má v příštím roce získat téměř 1 miliardu USD. Dosud však byla prodána mince v hodnotě pouze 1,66 milionu dolarů.

Země také oznámila plán umožnit zahraničním investorům koupit si občanství za Sango Coins v hodnotě 60 000 USD. Tuto iniciativu však zablokoval jako protiústavní nejvyšší soud Středoafrické republiky.

Přijetí vyvolalo odpor ze strany Bank of Central African States (BEAC), která varovala před “zásadním negativním dopadem”, který bude mít legislativa na měnovou unii Středoafrické republiky.

Spojené Arabské Emiráty

Spojené arabské emiráty zaujaly ke kryptoměnám strategický přístup a postupně vytvořily regulační prostředí a přilákaly globální investory. Možná i proto se tato země dostala do seznamu Cointelegraph podruhé za sebou.

V březnu Dubaj vytvořila právní rámec pro kryptoměny, jehož cílem je chránit investory a “navrhnout žádoucí mezinárodní standardy” pro řízení odvětví. Nově vytvořený Dubajský regulační úřad pro virtuální aktiva (VARA) získal vynucovací pravomoci ve zvláštních rozvojových a svobodných zónách emirátu s výjimkou Mezinárodního finančního centra Dubaj (Dubai International Financial Centre). Mezi prvními získala stejnou licenci nyní zkrachovalá krypto burza FTX.

Další emirát, Abú Dhabí, přišel s návrhem doporučení pro obchodování s NFT. NFT označili za duševní vlastnictví, nikoli za “specifické investice nebo finanční nástroje”, a povolili provozování trhů s NFT v rámci mnohostranných obchodních systémů (MTF) a virtuálních správců aktiv (VAC).

V červenci Dubaj zahájila takzvanou Dubai Metaverse Strategy, jejímž cílem bylo vytvořit z emirátu jednu z deseti největších metaverse ekonomik na světě. Zahrnuje spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje (Research and Development, R&D) s cílem zvýšit ekonomický přínos metaverse, využití tzv. akcelerátorů a podnikatelských inkubátorů k přilákání firem a projektů ze zahraničí a poskytování podpory v oblasti vzdělávání v oboru metaverse zaměřeného na vývojáře, tvůrce obsahu a uživatele.

Země dokonce otevřela své první město v metaverzu. Dostalo název Sharjahverse a bylo popsáno jako ” fotorealistické, fyzikálně přesné” metaverse, které zahrnuje území emirátu o rozloze 1 000 km2. Virtuální město podpoří místní turistický průmysl a potenciálně vytvoří nová pracovní místa.

Závěr (a co v roce 2023?)

Celkově vzato, rok 2022 nebyl z hlediska přátelské regulace tak špatný. A příští rok bude ještě zajímavější. Čeká nás totiž závod o první komplexní kryptoměnový framework v USA a potenciální liberalizace v Hongkongu a Jižní Koreji.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img