Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:
Kiyosaki: Zlato, stříbro a Bitcoin mohou ochránit vaše bohatství, ale ne vaše příjmy
Robert Kiyosaki, autor bestselleru o osobních financích „Bohatý táta, chudý táta“, komentoval současný stav trhu s kryptoměnami, protože se stále projevují dopady kauzy FTX. Kauza vedla k tomu, že krypto aktiva, jako Bitcoin (BTC), nedokázala udržet kritické pozice a čelí tak hrozbě další korekce. Kiyosaki se domnívá, že i případný pokles Bitcoinu na úroveň kolem 10 000 USD by měl být vzrušující namísto znepokojující, a zároveň poznamenal, že ho současná trajektorie ceny „neznepokojuje“, protože není obchodník, ale investor. Dále vyzdvihl fyzické zlato, stříbro a Bitcoin jako význačná aktiva, do kterých je vhodné investovat.
Lidé v kryptoprostoru podceňují, jak velké škody byly způsobeny tomuto odvětví: Pompliano
Dlouholetý podporovatel bitcoinu, influencer a podnikatel Anthony Pompliano říká, že škody kolapsu FTX jsou velké. Lidé si podle něj ani neuvědomují, jak velký dopad tato událost má na celý kryptosektor a na jeho vnímání investory. Kolaps kryptoburzy FTX se dotkl také přidružených subjektů, včetně platformy BlockFi, tedy jedné z investic Morgan Creek Digital, ve které se sám Pompliano dokonce účastnil jako člen představenstva. Stále pak přicházejí nové zprávy o tom, jak nezodpovědně a možná i podvodně si vedení FTX počínalo. Pompliano říká, že investoři ztratili důvěru v kryptoměny a nyní „největší kapitálové fondy na světě vědí, že průmysl není připraven na show time.“
Peter Schiff: Bitcoin už nikdy nedosáhne 69 000 dolarů
Peter Schiff, hlavní tržní stratég společnosti Euro Pacific Asset Management, se opět pustil do referenční kryptoměny Bitcoin (BTC). Prohlásil, že už nikdy nedosáhne své historicky nejvyšší ceny (ATH) z listopadu 2021 ve výši 69 000 USD. Ve svém tweetu tento dlouholetý bitcoinový skeptik a zlatý brouk zdůvodnil své tvrzení tím, že nárůst na 69 000 USD byl podvodem. Tomu napomohla bezprecedentní kryptoreklama a spekulativní nákupy financované pomocí pákového efektu. Toto tvrzení podpořil bankrotem burzy FTX a na závěr svého výlevu se nechal slyšet, že bitcoinová mánie je u konce.
Fiasko kryptoměnové burzy FTX může být pro Bitcoin vlastně bullish
Problémy způsobené krachem burzy FTX nejsou pro Bitcoin ničím novým. Ten již během své více než desetileté existence přežil několik kolapsů burz, medvědí trhy a dokonce i úplné zákazy. Kolaps FTX/Alameda je velmi podobný předchozím medvědím spouštěcím událostem, jako byl hack Mt. Gox v roce 2014. Toto selhání centralizace tedy opět podtrhuje to, čím je Bitcoin výjimečný. FTX je naprostým opakem Bitcoinu a jeho decentralizace. Obchodníci na kolaps FTX reagovali mimo jiné stažením svých BTC z custodial burz. Pozoruhodné je, že celkové množství Bitcoinů v držení všech burz kleslo 17. listopadu na 2,07 milionu BTC. Na počátku listopadu bylo na burzách uloženo 2,29 milionu BTC. Největší odliv zaznamenaly zejména burzy se sídlem ve Spojených státech, kde si uživatelé jen za poslední týden stáhli z burz bitcoiny v hodnotě více než 1,5 miliardy USD.
Nový stablecoin od vývojářů Cardana na obzoru – ADA za dolar?
Ekosystém Cardano by mohl mít svůj první stablecoin plně podporovaný fiat měnou a vyhovující regulačním předpisům. To vše ještě před koncem prvního čtvrtletí 2023. Podle společnosti Emurgo, oficiální komerční odnože blockchainu Cardano, se stablecoin bude jmenovat USDA a bude navázán v poměru 1:1 na americký dolar. USDA je součástí širšího plánu společnosti Emurgo na rozšíření případů použití Cardano, včetně služeb půjčování a vypůjčování, plateb kryptoměnovou kartou a vybudování mostů mezi tradičními trhy a decentralizovanými aplikacemi (dApps). Ve zveřejněné zprávě se uvádí, že po spuštění USDA „budou moci uživatelé tokenizovat své USD na USDA prostřednictvím kreditních/debetních karet, bankovním převodem nebo konverzí ADA.“
Bonusová zpráva
Velká aktualizace pro Solanu představena
Anatolij Jakovenko, spoluzakladatel společnosti Solana Labs, která je zodpovědná za vývoj stejnojmenného blockchainu, vyzval všechny validátory, aby aktualizovali na nejnovější verzi uzlu 1.13.5. Podle Yakovenka by aktualizace měla opravit všechny výpadky sítě Solana způsobené přetížením protokolů založených na protokolu UDP.
.@solana upgradoooors! 1.13.5 had udp off. It’s sooo good https://t.co/4m80QsdonO
— toly 🇺🇸 (@aeyakovenko) November 19, 2022
Dříve tento problém způsoboval dlouhodobé výpadky sítě Solana, která je stále v testovací fázi. Podle údajů webu Solscan mnoho největších validátorů v síti Solana stále nebylo aktualizováno. Ze všech validátorů bylo na nejnovější verzi aktualizováno pouze 44,53 %.
Navzdory této důležité aktualizaci má kryptografická komunita stále řadu otázek ohledně výkonu Solany jako blockchainu. Mimochodem už skutečnost, že spoluzakladatel musí osobně žádat validátory o aktualizaci, vyvolává mnoho otázek a dále zvyšují nedůvěru v tento blockchain. [1]