Problémy způsobené krachem burzy FTX nejsou pro Bitcoin ničím novým. Ten již během své více než desetileté existence přežil několik kolapsů burz, medvědí trhy a dokonce i úplné zákazy.
Bitcoin is dead (again)
Kolikrát jsme tohle již slyšeli? Pád kryptoměnové burzy FTX znovu vzkřísil tyto kritiky, kteří z loupeže zase obviňují peníze, které byly ukradeny, a ne lupiče.
Například Chetan Bhagat, známý indický spisovatel, napsal podrobný “krypto” nekrolog a přirovnal sektor kryptoměn ke komunismu, který sliboval decentralizaci, ale skončil autoritářstvím.
Kolaps FTX/Alameda je tak podobný předchozím medvědím spouštěcím událostem, jako byl hack Mt. Gox v roce 2014. Toto selhání centralizace tedy opět podtrhuje to, čím je Bitcoin výjimečný. FTX je naprostým opakem Bitcoinu a jeho decentralizace.
Kromě toho by tento incident mohl také podpořit růst a rozvoj non-cusody BTC burz které pomohou snížit závislost v důvěru třetích stran.
Odliv BTC z burz
Obchodníci na kolaps FTX reagovali mimo jiné stažením svých BTC z custodial burz. Pozoruhodné je, že celkové množství Bitcoinů v držení všech burz kleslo 17. listopadu na 2,07 milionu BTC. Na počátku listopadu bylo na burzách uloženo 2,29 milionu BTC.
Největší odliv zaznamenaly zejména burzy se sídlem ve Spojených státech, kde si uživatelé jen za poslední týden stáhli z burz bitcoiny v hodnotě více než 1,5 miliardy USD. Následující obrázek mluví naprosto jasnou řečí.
Dne 9. listopadu FTX pozastavila výběry všech kryptoměn včetně Bitcoinu. To vyvolalo podezření, že burza nemá dostatečné rezervy na to, aby uspokojila poptávku.
Díky úniku rozvahy společnosti FTX, se investoři dozvěděli, že burza má nulové zásoby bitcoinů oproti svým závazkům ve výši 1,4 miliardy USD v BTC. Jinými slovy, FTX umožňovala obchodování s Bitcoinem aniž by měla dostatečné rezervy. Jan Wüstenfeld, jeden z nezávislých analytiků trhů k tomu podotkl:
To je pro vás na jednu stranu špatné, protože to, že plavali nazí, zjistíte až poté, co burza imploduje a vy přijdete o všechny své prostředky […] Na druhou stranu se tím krátkodobě uměle zvyšuje nabídka bitcoinů, což stlačuje cenu a brání skutečnému zjištění ceny […] Ano, vím, že to nejsou pravé bitcoiny, ale dokud burzy vydávající falešné papírové bitcoiny fungují, efekt tu je.
Incident tak pravděpodobně způsobí, že další držitelé BTC přestanou udržovat své finanční prostředky na rizikových burzách. Klesající množství BTC na burzách pak také znamená méně mincí dostupných k prodeji.
Sam Bankman-Fried proti Bitcoinu
Zakladatel FTX Sam Bankman-Fried (SBF) byl po Georgi Sorosovi druhým největším dárcem demokratů pro volby v polovině volebního období a věnoval téměř 45 milionů dolarů na lobbování za kryptoregulace, které by údajně byly výhodné pro jeho firmu.
Ve velkém se také spekuluje o tom, že se SBF pokusil pošpinit růst Bitcoinu prostřednictvím amerických zákonodárců a také novinových článků, kde “shazoval” Bitcoin jako efektivní platební systém.
Další komentátoři také poukázali na spojení mezi SBF a americkou senátorkou Elizabeth Warrenovou, která vystupuje proti kryptoměnám. Není je ovšem vliv SBF mezi americkými zákonodárci pryč a on sám čelí potenciálnímu obvinění z trestného činu za nezákonné použití prostředků zákazníků na obchody s FTX.
Letos se opravdu urodilo aneb Selhání kryptoměnových projektů
Problémy burzy FTX s jejich tokenem FTT jsou nejnovějším příkladem selhání. Mezi další neúspěšné projekty, které v letošním roce způsobily pokles trhu, patří platforma pro půjčování Defi Celsius Network (CEL) a ekosystém Terra.
Tyto tokeny, vytvořené a provozované centralizovanými entitami, se stávají zranitelnými vůči manipulaci: nezveřejněné alokace před těžbou, zasvěcené VC obchody, malé množství vs. celková nabídka… Prostě na co si jen vzpomenete.
No a právě expozice vůči takovým (sra*kovým) tokenům, zejména ve formě kolaterálu, nakonec přivedla ke dnu krypto hedgeové fondy Three Arrow Capital, sesterskou firmu FTX Alameda Research a mnoho dalších.
Výzkumníci ze společnosti BOOX Research situaci velmi dobře popsali slovy:
Podle našeho názoru bublina v kryptoburzách, která letos splaskla, byla v atmosféře tokenů vytvářených jen pro spekulativní účely. Zatímco budeme diskutovat o tom, které kryptoměny jsou ‘špatné peníze vytlačující ty dobré’, tak FTT a LUNA jsou dva jasné příklady, na kterých se všichni nejspíše shodnou, že nikdy neměly existovat.
Výplach trhu s altcoiny, které neměly nikdy existovat, včetně FTT, tak může posílit důvěru investorů v Bitcoin. Aktuální údaje to již naznačují, přičemž CoinShares hlásí nárůst přílivu kapitálu do investičních fondů založených na Bitcoinu.
Mimochodem další zajímavou metrikou je počet nenulových bitcoinových adres – tedy adres, na kterých je uložena nějaká část BTC. Tato metrika, navzdory klesajícímu cenovému trendu nadále stoupá, a k 16. listopadu dosáhla rekordní hodnoty 43,14 milionu.
Závěr
Poslední metrika nám navíc ukazuje změnu chování uživatelů, neboť na medvědím trhu v roce 2018 došlo k výraznému poklesu počtu nenulových bitcoinových adres. To by totiž mohlo naznačovat (a neberte to jako investiční doporučení), že obchodníci si jsou relativně jisti zotavením ceny. Podobně, jako se bájný Fénix zrodí ze svého popela…
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
oinu). A to zejména při pohledu na více než desetiletou historii Bitcoinu, který přežil i celostátní zákazy. Od jeho debutu v roce 2029 jsme si již mohli přečíst 465 466 různých nekrologů na jeho adresu.
Omlouvám se,ale tady došlo asi k překlepu.
Máte pravdu – děkuji za upozornění
Chyby jsou letos v denním řádu. Jak zpívá klasik, Abraxas a Imrych, “každý den je to jinak”. Jinak dík a hodně štěstí.
Radku, moc děkuji za pozitivní článek. Krypto má hodně nepřátel a kauza FTX jim dodala
vodu na jejich mlýn. Sebelepší nástroj se dá zneužít. A to se také stalo. Sam byl navíc
aktivní v podpoře na politickém poli … Postupně přicházíme o svobodu a krize elit se šíří
celou Evropou.Pro mne je krypto symbol finanční svobody. A proto mu věřím.