TOP 5 článků za minulý týden + Konzultace Bank of England o digitální libře vyvolala ohromující odezvu veřejnosti

5
(4)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš redakční výběr top 5 článků. Chybět nebude ani bonusová zpráva dne.

Autor Černé Labutě Taleb: Do bitcoinu investují jen hlupáci

Je celosvětově známý ekonom, filosof, matematik a taky autor bestsellerových knih Černá labuť či Antifragilita. Nassim Taleb se negativně vyjádřil ohledně významu a směřování kryptoměn.

Taleb by se dal považovat ze jednu z nejočekávanějších osobností, které se zúčastnily konference SHIFTS23. Mezi ostatními řečníky nechyběl Petr Fiala či Daniel Křetínský. Tato konference proběhla 17. října 2023 pod záštitou portálu e15.cz a J&T Banky.

Ve svém projevu se Taleb kromě témat jako jsou makroekonomické otázky, pandemie a globalizace, dostal dostal také ke kryptoměnám. Domnívá se, že jejich užitek není vůbec pozitivní i přes to, že v něj spousta lidí vkládá svou důvěru.

Výnosy státních dluhopisů rostou – Co k tomu říká pohled do historie?

Výnos desetiletých státních dluhopisů pohybuje blízko 5 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 16 let. Stratégové banky Barclays tento týden uvedli, že politika Fedu není ani příliš přísná a nelze tak čekat, že by sazby v brzké době klesly.

Investoři se tak zbavují amerických státních dluhopisů, protože trh se přizpůsobuje vyhlídkám na dlouhodobě vyšší úrokové sazby.

Výprodej státních dluhopisů, který začal na začátku října, se zařadil mezi nejhorší krachy v historii trhu. Navíc v pátek se výnos desetiletých státních dluhopisů poprvé od roku 2007 dotkl 5 %. Navzdory panice na trzích trendy z minulých desetiletí naznačují, že výnosy jsou ve střednědobém horizontu do značné míry v souladu s očekáváním vývoje ekonomiky.

Zranitelnost Lightning Network může vyžadovat úpravy přímo v blockchainu bitcoinu

Antoine Riard, vývojář bitcoinového jádra a do nedávna i vývojář Lightning Network (LN), zveřejnil detaily nového typu zranitelnosti, která aktuálně LN ohrožuje. Jedná se náhradní cyklické útoky, které umožňují útočníkovi krást finanční prostředky od účastníka platebního kanálu LN využitím nesrovnalostí mezi jednotlivými mempooly. Oprava si možná vyžádá zásah přímo do blockchainu bitcoinu.

Projekt Lightning Network vznikl v roce 2018 jako druhá vrstva nad blockchainem bitcoinu. Umožňuje uživatelům otevřít platební kanály, provádět více transakcí mimo hlavní řetězec a až konečný výsledek vypořádat na hlavním blockchainu. Transakce jsou tak rychlejší a levnější.

Řešení si našlo výraznou oblibu a aktuálně se jeho hodnota pohybuje kolem 181 milionů USD. Z pohledu tržní kapitalizace bitcoinu, která je aktuálně téměř 674 miliard USD, se to může zdát málo, ale za 5 let fungování je to slušný obnos.

Binance koncem roku ukončí podporu Visa v Evropě

Binance, jedna z největších kryptoměnových burz na světě, nedávno informovala své klienty o důležité změně v jejich nabídce služeb. Konkrétně oznámila ukončení své Visa debetní karty v Evropském hospodářském prostoru (EHP) od 20. prosince letošního roku. Toto rozhodnutí následovalo po tom, co litevská elektronická měnová instituce spolu se směnárnou Contis Financial Services, která spadá pod větší německou skupinu Solaris Group, ukončily své dlouhodobé partnerství s Binance.

Binance Visa debetní karta byla speciálně navržena pro moderní kryptoměnový trh. Umožňovala uživatelům snadnou konverzi kryptoměn na tradiční fiat měny v jejich účtech. Po konverzi mohli tyto měny využívat pro běžné nákupy v kamenných obchodech, restauracích nebo online. Je důležité si uvědomit, že EHP není jen o 27 členských státech EU. Zahrnuje také země jako Island, Lichtenštejnsko a Norsko, které mají s EU speciální dohody.

Profesionální obchodníci jsou plní optimismu – cena bitcoinu by měla dále růst

Kurz ceny bitcoinu nám včera po delší době na denním grafu vytvořil červenou svíčku. Je samozřejmé, že nějaká korekce musela přijít. FOMO spuštěná zveřejněním žádosti BlackRock o spotový bitcoinový ETF na DTCC (Depository Trust & Clearing Corporation) nemohla trvat věčně. Při pohledu na sentiment profesionálních obchodníků lze ale vidět značnou míru optimismu. Půjde cena ještě výš?

Nejprve se podívejme na události posledních dní. Cena bitcoinu rychle vyskočila o více než 16 % a v likvidacích krátkých pozic skončilo 230 milionů USD. To sice není malá částka, ale srovnejme ji s polovinou srpna. Tehdy cena rychle klesla o 9 % a likvidace činili 416 milionů USD. Aktuálně lze tedy říci, že obchodníci na pohyb byli připraveni a měli dobře ošetřené stop loss příkazy. Navíc nově otevřené pozice rychle nahradily ty uzavřené a ještě je navýšily.

Bonusová zpráva

Konzultace Bank of England o digitální libře vyvolala ohromující odezvu veřejnosti

V skutečně bezprecedentní míře zapojení veřejnosti obdržela Bank of England (BOE) více než 50 000 odpovědí týkajících se konzultací o potenciálním zavedení digitální libry. Náměstek guvernéra Jon Cunliffe zveřejnil toto číslo v nedávném projevu a zdůraznil primární obavy vyjádřené veřejností: soukromí, programovatelnost a méně fyzické hotovosti.

Základem zpětné vazby je obava ohledně soukromí uživatelů v digitální éře. Většina respondentů sdílela své výhrady k tomu, jak bude centrální banka nakládat s osobními údaji a na úrovni soukromí související s transakcemi uskutečněnými s digitální librou. V reakci na tyto obavy Cunliffe ujistil, že uživatelé digitální libry budou mít stejnou úroveň soukromí, jakou mají v současnosti elektronické platby. Navíc potvrdil, že Bank of England nebude mít přístup k údajům o jednotlivých transakcích, čímž rozptýlil obavy ze státního dohledu.

Dalším ústředním bodem zpětné vazby bylo téma programovatelnosti. Veřejnost vyjádřila obavy, že by BOE mohl omezit funkčnost digitální libry. K objasnění tohoto bodu Cunliffe zmínil, že centrální banka neměla v úmyslu omezovat funkčnost digitální libry. Místo toho uvedl:

Bylo by na firmách ze soukromého sektoru, aby se souhlasem uživatele vyvíjely a nabízely platební služby zahrnující větší programovatelnost.

Přechod od fyzické hotovosti k digitální měně je téma, které se celosvětově setkalo s různou mírou přijetí. V návaznosti na tyto globální nálady respondenti vyjádřili obavy z možného poklesu nebo zániku hotovosti, pokud se digitální libra stane mainstreamem. V reakci na tyto obavy Cunliffe odkázal na nedávnou vládní legislativu, která zajišťuje trvalou dostupnost fyzické hotovosti, a zdůraznil její význam spolu s digitálními inovacemi.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img