Profesionální obchodníci jsou plní optimismu – cena bitcoinu by měla dále růst

4
(8)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Kurz ceny bitcoinu nám včera po delší době na denním grafu vytvořil červenou svíčku. Je samozřejmé, že nějaká korekce musela přijít. FOMO spuštěná zveřejněním žádosti BlackRock o spotový bitcoinový ETF na DTCC (Depository Trust & Clearing Corporation) nemohla trvat věčně. Při pohledu na sentiment profesionálních obchodníků lze ale vidět značnou míru optimismu. Půjde cena ještě výš?

Nejprve se podívejme na události posledních dní. Cena bitcoinu rychle vyskočila o více než 16 % a v likvidacích krátkých pozic skončilo 230 milionů USD. To sice není malá částka, ale srovnejme ji s polovinou srpna. Tehdy cena rychle klesla o 9 % a likvidace činili 416 milionů USD. Aktuálně lze tedy říci, že obchodníci na pohyb byli připraveni a měli dobře ošetřené stop loss příkazy. Navíc nově otevřené pozice rychle nahradily ty uzavřené a ještě je navýšily.

Na kryptoměnových derivátech panuje optimismus

Bitcoinové futures se standardně obchodují s roční prémií 5–10 %. Při hodnotě nižší označujeme sentiment jako medvědí a při hodnotách nad 10 % lze mluvit o býčím sentimentu. Hodnota prémie v pondělí prolomila 5 % hranici a ukončila devět týdnů medvědího sentimentu na tomto trhu. V úterý se již dokonce dostala na hodnotu 9,5 %, což je nejvyšší hodnota za více než rok. Podle grafu můžeme tedy říci, že profesionální obchodníci jsou optimističtí a poptávka po bitcoinových futures roste.

Dalším kryptoměnovým derivátem jsou opce. Tam sledujeme ukazatel 25 % delta skew. Při očekávání poklesu se hodnota pohybuje nad 7 % a při býčím sentimentu se pohybujeme pod zápornými 7 %. Tuto zápornou hranici jsme na opcích prolomili již 19. října a tuto neděli jsme se pohybovali dokonce kolem -18 %. To je extrémní optimismus. V současnosti se hodnota vrátila na hranici záporných 7 %. Stále tedy panuje optimismus i po opadnutí prvotní FOMO.

Závěr

Existuje samozřejmě i množství dalších teorií proč kurz ceny bitcoinu roste a kdo s ní zrovna manipuluje. Jedna z teorií například mluví o přímé manipulaci ze strany Changpeng „CZ“ Zhao, CEO Binance. Ten by měl údajně využívat Venus protokol pro nákupy a prodeje bitcoinů pro podporu BNB. Další takovou teorií je short squeeze. Ta mluví o umělé likvidaci krátkých pozic ve snaze o zvýšení ceny.

Všechny tyto teorie jsou sice pěkné a mají množství důkazů, které jim mohou nasvědčovat. Pravdu se ale nikdy nedozvíme. Osobně očekávám spíše stagnaci ceny a příchod korekce. Možná i pokles o 5–10 %. Musíme dále sledovat dění na trhu. I sebemenší zpráva o ETF nás nyní může poslat na Měsíc nebo naopak. Zatím jsou všichni plní optimismu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img