Top 5 blockchain platforem, které mají šanci stát se lídrem ve svém odvětví

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Dva roky trvalo Microsoftu, než v prosinci roku 1983 dal do provozu první Windows 1.0. O dalších 20 let později již dominoval na trhu v oblasti PC s více než 90% podílem. Stejně jako tento uvedený příklad, i technologie blockchain je stále v počátcích a může trvat roky, než některá její forma prorazí jako zmiňovaný Microsoft. Dokonce je možné, že daný blockchain ještě ani neexistuje a jeho vývoj nás teprve čeká.

Přestože blockchain technologie má ve světovém HDP podíl jen 0.025% (20 miliard dolarů), analytici ze společnosti UBS očekávají, že její hodnota vzroste do roku 2027 až na 300 či 400 miliard dolarů. Tedy bez ohledu na to, co nepřející tvrdí o Bitcoinu a jiných kryptoměnách, blockchain je tady a jeho implementace bude časem růst a růst.

Je velmi pravděpodobné, že následující verze blockchainu budou stále více škálovatelné a výkonnější. Jejich hlavním cílem bude stát se platformami s co nejširším možným využitím. Tím pádem byste na těchto podkladech mohli vytvořit například novou měnu, sociální síť, burzu nebo systém správy identit.

Níže si představíme platformy, jejichž přínos a využitelnost má velký potenciál do budoucna. Největšími uchazeči o prvenství jsou platformy Ethereum, Stellar, EOS, NEO a NEM.

Ethereum

Ústřední postavy:
Vitalik Buterin – spoluzakladatel a programátor z Toronta.
Gavin Wood – spoluzakladatel a bývalý CTO (Chief technology officer). Podílel se na založení společnosti Parity Technologies a projektech GridSingularity, Blockchain Capital, Polychain Capital a Melonport.

Ethereum je první decentralizovaná platforma, která byla přijata s velkým nadšením. Napodobila mnoho designových prvků Bitcoinu (například algoritmus Proof-of-Work), ale zároveň “zdědila” i jeho mnohé nedostatky. Mezi ně patří především pomalost a vysoká míra spotřeby elektrické energie – mineři Etheru spotřebují více elektřiny než celý Kypr.

Stejně jako Bitcoin, ani Ethereum nemá centrální řízení, což znamená, že komunita se musí na všech zlepšeních či updatech dohodnout. Pokud však dokáže vyřešit výše zmíněné problémy a bude poskytovat odpovídající aktualizace, svou pozici v top 5 si určíte udrží. Je však zřejmé, že bude muset stále více a více konkurovat novějším technologiím. Jinak zůstane využitelná pouze jako hosting pro nové ICO nebo specifické smart kontrakty.

Výhody

  • dobrá akceptovatelnost vzhledem k osvědčené pozici v kryptosvěte
  • autentifikace uživatelů pomocí smart kontraktů
  • správa smart kontraktů / decentralizovaných aplikací
  • Ethereum Enterprise Alliance (EEA) spolupracuje s desítkami společností ve všech oblastech, od bankovnictví až po zdravotní péči

Nevýhody

  • pomalá rychlost
  • možnost přetížení sítě
  • vysoká míra vlivu jedné osoby – Vitalik Buterina

Tip redakce: Přečtěte si náš článek o základech Etherea

Stellar

Ústřední postavy:
Jed McCaleb – tento americký programátor se o decentralizované řešení zajímal již v roce 2001. Založil úspěšnou Peer-to-peer společnost eDonkey, Mt. GOX a s Davidem Schwartzem, Arthurem Brittem a Chrisem Larsenem i Ripple Labs.

Stellar tým tvoří i další zajímavá jména jako Patrick Collison (Stripe – zpracování plateb pro internetové obchody), Sam Altman (Y Combinator – financování startupů) a Matt Mullenweg (zakladatel WordPressu).

Stellar je open-source protokol, který umožňuje peněžní převody výrazně rychleji a levněji než většina konkurenčních projektů. Zároveň je také platformou pro nové ICO. Prvním, který takto vznikl, byl mobius.network. Jeho záměrem je použít smart kontrakty na usnadnění mikroplateb v reálném čase mezi určitými technickými zařízeními.

Jako příklad vývojáři uvádějí součinnost dvou zařízení, kde když se prvnímu z nich pokazí součástka, automaticky kontaktuje druhé zařízení, které zajistí dodání tohoto náhradního dílu. Investoři tomuto projektu věří natolik, že společnost v rámci své ICO kampaně vybrala za 2 hodiny 35 milionů dolarů, a mnozí ho označují za největší projekt pro rok 2018.

Na výše uvedeném příkladu je vidět, že stále více nových projektů upřednostňuje Stellar před Ethereem. Nasvědčuje tomu i rozhodnutí dalšího Startupu Kik (messenger klient), který si zvolil Stellar právě kvůli problémům Etherea s přetížením sítě.

Výhody

  • rychlé platby
  • nízké poplatky
  • výkonnost a bezpečnost systému

Nevýhody

  • centralizace
  • v podnikatelské sféře zatím není tak rozšířen jako Ethereum

EOS

Ústřední postavy:
Projekt je vyvinutý společností BlockOne, kterou řídí CTO Dan Larimer (spoluzakladatel společnosti Bishare a Steemit) a generální ředitel Brendan Bloomer.

EOS je systém založený na technologii blockchain, který je navržen pro podporu decentralizovaných aplikací a smart kontraktů v komerčním měřítku. Poskytuje všechny potřebné základní funkce a umožňuje společnostem vytvářet aplikace běžící na blockchain platformě.

Cílem developerů je dosáhnout značného zlepšení výkonnosti ve srovnání s Ethereem. Dosáhnout toho chtějí implementací několika technik, zaměřených na škálování a optimalizaci, a také algoritmem Delegated Proof-of-Stake (DPoS). Zároveň chtějí sehrát významnou roli na poli decentralizovaných aplikací (Dapp). V této oblasti se snaží eliminovat překážky pro vývojáře a souběžně zajistit bezpečné a plynulé zpracování tisíců transakcí za sekundu. Zajímavou informací je i zpráva od burzy Bitfinex, která chce otevřít decentralizovanou burzu právě na platformě EOS.

Výhody

  • technická stránka
  • User-friendly prostředí pro developery
  • rychlost transakcí

Tip redakce: Přečtěte si náš článek o základech kryptoměny EOS

NEO

Ústřední postavy:
Da Hongfei – zakladatel
Zhang Zhengwen – Core Developer

NEO, který je někdy označován jako “Čínské Ethereum”, je kryptoměna a zároveň blockchain, jenž umožňuje vývoj DApps aplikací a inteligentních smluv. Vývojáři zároveň označují NEO jako distribuovanou síť pro inteligentní ekonomiku, která dokáže zpracovat více než 1 000 transakcí za sekundu (dlouhodobý cíl je zvýšit toto číslo až na 10 000 transakcí za sekundu).

Cílem NEO blockchainu je digitalizovat světový hospodářský systém tím, že poskytne decentralizovanou infrastrukturu, jejímž prostřednictvím mohou spravovat smart kontrakty. To, že je dobře usazen na domácím čínském trhu, může sehrát významnou úlohu a napomoci rozvoji a masové adopci této platformy.

Výhody

  • vývoj blockchainu reflektuje požadavky různých odvětví
  • rychlost transakcí
  • dva tokeny: NEO a GAS
  • bezpečný díky NeoQS – vzhledem k tomu, že kvantové počítače mohou představovat hrozbu pro kryptoměny, implementovali developeři QS (quantum safe) kryptografický mechanismus, který má být teoretickou překážkou proti prolomení sítě.

Nevýhody

  • ban na ICO v Číně
  • menší míra decentralizace jako v případě Etherea

NEM

Ústřední postavy:
Lon Wong – zakládající prezident nadace NEM.io.
Jeff McDonald – viceprezident

NEM je na trhu od roku 2015 a velkému úspěchu se těší především v Japonsku. Blockchain, na bázi jehož NEM funguje, je nazvaný Mijin a je testován finančními institucemi a soukromými společnostmi především v Japonsku. Vývojáři tvrdí, že dokáží snížit bankovní institucionální náklady až o 90% a zároveň zvýšit celkovou bezpečnost bankovnictví.

NEM má svůj vlastní konsenzusový algoritmus: Proof-of-Importance. Tento algoritmus je založen na principu, kde důležitost jednotlivých uživatelů v řetězci závisí kromě množství mincí v peněžence i na tom, kolik transakcí uskuteční. Tímto krokem chtějí tvůrci naplnit cíl – povzbudit uživatele této kryptoměny, aby ji nedrželi pouze jako dlouhodobou investici, ale aby ji aktivně využívali a prováděli převody.

Svou pozornost obrací NEM především k finančnímu odvětví a obchodu. V obchodní sféře nabízí například inteligentní systém, který umožňuje zákazníkům přeměnu věrnostních bodů na peněžní formu. V oblasti finančnictví je zajímavou zprávou fakt, že blockchain této kryptoměny byl v roce 2016 testován největší japonskou věřitelskou bankou SBI – Sumishin Net Bank, která je ve vlastnictví společnosti Sumitomo Mitsui Trust Holdings.

Výhody

  • populární v Japonsku, zemi nakloněné kryptoměnám
  • Proof-of-Importance algoritmus
  • nízké nároky na elektrickou energii

Nevýhody

  • slabší marketing

Závěr

Všechny výše zmíněné kryptoměny / blockchainy chtějí a také mohou zaujmout na trhu dominantní postavení pro decentralizované aplikace, ICO či smart kontrakty. Důležité bude, aby udržely svůj technologický pokrok a nepolevily z vývoje a aplikování inovací. Kdykoliv se totiž může objevit nová kryptoměna, která zkombinuje to nejlepší, co momentálně technologie blockchain přináší, a stane se lídrem v této oblasti.

Zdroj:
hackernoon.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
.

MT.Gox radit mezi uspesne projekty?? To chce notnou davku drzosti …

spot_img