Tether je hluchý k výzvám ohledně zastavení obchodování s Ruskem

4
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Žádost ukrajinské vlády o zastavení stablecoinových transakcí se nesetkala s ohlasem ze strany Tetheru.

Výzva pro západ

Místopředseda ukrajinské vlády Mychajlo Fedorov se v pátek na Twitteru obrátil na Bitfinex a technického ředitele Tetheru Paola Ardoina a vyzval je, aby přestali provádět transakce s Rusy.

Stalo se tak uprostřed výzev zaslaných západním společnostem, jako jsou Apple, Intel, SAP SE a kryptoburzy, aby zablokovaly ruský přístup ke svému zboží a službám. V reakci na to společnost Apple od 1. března 2022 přestala v Rusku prodávat iPhony, iPady a počítače Mac,

“Zastavujeme podnikání v Rusku a Bělorusku sladěné se sankcemi a navíc pozastavujeme veškerý prodej služeb a produktů SAP v Rusku a Bělorusku,”

– uvedla společnost SAP SE na svých internetových stránkách.

Americký čipový gigant Intel Corporation se na svých webových stránkách rovněž podělil o to, že “pozastavuje veškeré dodávky zákazníkům v Rusku i Bělorusku”.

Společnost Tether sice na Fedorovův tweet přímo nereagovala, uvedla však, že “provádí neustálé monitorování trhu, aby zajistila, že nedochází k žádným nestandardním pohybům nebo opatřením, která by mohla být v rozporu s mezinárodními sankcemi”.

Tether se připojuje ke Krakenu a Coinbase

Tether se připojuje k seznamu krypto společností, které odmítají blokovat přístup ke svým službám všem Rusům. Společnosti Coinbase a Kraken uvedly, že nebudou blokovat všechny ruské uživatele, protože takové opatření je v rozporu s odůvodněním odolnosti kryptografických služeb vůči cenzuře.

Fedorov také požádal amerického tiskařského giganta Xerox, aby přestal dodávat své vybavení na Ukrajinu, a podal petici softwarovému a cloudově-počítačovému gigantu Microsoft, aby “udělal více” pro zastavení války. Veřejné zostuzení je podle něj účinné, protože firmy se rozhodují logicky a racionálně.

“Myslím, že tato volba je tak černobílá, jak jen může být. Je čas se postavit na jednu stranu, buď na stranu míru, nebo na stranu teroru a vraždění,”

– řekl Fedorov v nedávném rozhovoru pro The New York Times.

Skupiny občanské společnosti, jako je například Společnost pro ochranu internetu v Rusku, však nabízejí jiný pohled:

“Vypnutí internetu lze použít v tyranii, nikoli v demokracii. Jakékoli sankce, které narušují přístup ruských občanů k informacím, pouze posilují Putinův režim,”

– uvedly v prohlášení zveřejněném počátkem tohoto týdne.

Vazba může být využita k úniku kapitálu

Tím, že se Fedorov zaměřil na stablecoin, mohl naznačit, že Tether může být ruskou elitou využíván k úniku kapitálu. Jinými slovy, k přesunu peněz přes hranice.

Zpráva Chainalysis z roku 2020 odhalila, že Čína a další investoři z jihovýchodní Asie převedli pomocí Tetheru 50 miliard dolarů do jiných jurisdikcí.

Část těchto kapitálových odlivů však byla způsobena těžební činností, která v té době v zemi probíhala. Nicméně Rusové mohli potenciálně přesunout své peníze mimo zemi a vrhnout je do jiných kryptoměn. Výzkumná společnost CryptoCompare odhaduje, že příliv bitcoinů z ruského rublu se od konce roku 2021 zvýšil o 0,08 %.

Analytická společnost Kaiko také naznačuje, že používání Tetheru zvyšuje objem obchodů v rublech.

Závěr

Tether je jeden z nejznámějších a nejpoužívanějších stablecoinů. Myslíte si, že se opravdu využívá k úniku kapitálu?

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Chci se vyjádřit pouze k jedinému. Cituji z článku: “Společnosti Coinbase a Kraken uvedly, že nebudou blokovat všechny ruské uživatele, protože takové opatření je v rozporu s odůvodněním odolnosti kryptografických služeb vůči cenzuře.” Tohle vážně nechápu. Nejde o to, jestli blokovat nebo neblokoval, ale ten důvod je úplně mimo. Odolný je blockchain. Ne nějaké internetové centralizované služby. Tak co je tohle za důvod? Budeme si hrát na to, jako že to nejde, abychom byli na oko stejně odolní, jako blockchain? Nesmysl. Když to jde, tak to jde. Podobná prohlášení nedávají smysl.

spot_img