V Rusku prudce roste použití VPN v reakci na vládní kontrolu internetu

5
(4)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

V Rusku se občané snaží obejít zpřísňující se vládní kontrolu internetu a cenzuru informací pomocí VPN. Použití prudce roste.

Rusové se hrnou do VPN

Jak invaze na Ukrajině pokračuje, Rusko se snaží dále omezit přístup svých obyvatel k informacím o válce. Rusům byl mimo jiné zamezen přístup k zahraničním internetovým platformám. Facebook vlastněný společností Meta byl zablokován 4. března, zatímco přístup na Twitter je omezen…

V reakci na to, že ruská vláda zpřísnila kontrolu nad svým internetem, se Rusové stále více obracejí na VPN. Tyto služby uživatelům umožnit přístup k některým webům a službám, které jsou blokovány nebo omezeny.

Virtuální privátní sítě

Sítě VPN mohou maskovat identitu a polohu uživatele internetu, aby mu pomohly přistupovat k blokovaným webům a službám. Rusové se na tyto služby obracejí ohromným tempem, aby obešli zpřísnění kontroly internetu v zemi po invazi na Ukrajinu.

Jak asi víte, v této souvislosti se dokonce jen samotná slova vyjadřující reálný stav dění, jako je invaze či válka, stala v zemi v podstatě zakázanými. Tento článek by tak pravděpodobně v Rusku také patřil k těm zakázaným.

Jen mezi 24. únorem, dnem zahájení invaze, a 8. březnem zaznamenalo top 10 VPN aplikací v App Store a Google Play Store v Rusku dohromady téměř 6 milionů stažení. V porovnání s obdobím před válkou na Ukrajině se tak jedná asi o 1 500% nárůst počtu nových uživatelů těchto aplikací.

„Takový rychlý nárůst znamená, že lidé žijící v Rusku aktivně hledají způsoby, jak se vyhnout vládnímu dohledu a cenzuře,“ řekl pro CNBC mluvčí Surfshark.

Ruský internet byl sice cenzurován již dříve, ale hlavní americké platformy jako Facebook, Twitter a Google byly dosud přístupné, na rozdíl od Číny, kde jsou blokovány. V roce 2019 však Putinův režim přijal zákon o „suverénním internetu,“ který dává úřadům rozsáhlé pravomoci pokusit se odpojit ruský internet od zbytku světa.

Závěr

Závěrem bych si dovolil komentář k cenzuře internetu. Zatímco Rusové se snaží obejít vládní cenzuru pomocí VPN, zaznamenali jsme dokonce vypínání některých webů na příkaz vlády v ČR. Jde o nešťastné kroky, ke kterým by u nás tímto způsobem docházet nemělo. Pokud někdo poruší zákon, měl by o tom rozhodovat soud, nikoli vládní úředník.

Za nešťastné osobně považuji také případné napadání rusky hovořících lidí na našem území. Chceme li odsoudit vojenské napadnutí Ukrajiny a vymývání mozků v Rusku, měli bychom si sami umět zachovat svobodu, demokracii a zdravý rozum.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kone

V době války na Evropskym kontinentu, mi přijde cenzura propagandy agresora zcela v pořádku.

Hal

Nevidis podstatny problem a to ten,ze ta cenzura a obmedzenie slobod tu uz ostane aj ked to skonci.

Petr 2

Myslíš USA tak to s tebou souhlasim.

Robo

Tak z USA si zažil maximálne tak inváziu Iphonov…..
V niektorých hlavách doslo k neskutočnemu prevratu…. 😂

spot_img