Tak to se nepovedlo aneb když se to s regulačními předpisy BTC přežene

5
(5)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Z kryptotrhů během noci a dneška zmizelo 80 mld. USD • Veteráni uklidňují, že pokles trhů se pravidelně opakuje • a...

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...

[Večerní souhrn článků] • Americké zpravodajské služby se obávají čínské CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

Společně s tím, jak kryptoměnový průmysl roste, roste i počet diskusí nad regulačními rámci a v poslední době je toto téma aktuálnější více než kdy dřív. Tyto diskuse také vedou k tomu, že mnoho zemí začíná kryptoměnám lépe rozumět a snaží se tuto oblast digitálních aktiv nějak regulovat.

Zářným příkladem, že ne vždy se vše povede, je příklad Švýcarska. To zavedlo pravidlo, které stanoví, že finanční instituce jsou povinny shromažďovat nejen informace o transakcích mezi zákazníky, ale také transakce zákazníků se self-hosted (sám sobě bankou) peněženkami.

V zásadě platí, že aby finanční instituce umožnila výběry nebo vklady kryptoměny do (nebo z) peněženky, kterou sama hostuje, musí instituce ověřit skutečného vlastníka self-hosted peněženky.

Jake Chervinsky, hlavní právní zástupce společnosti Compound Labs, v nedávné epizodě podcastu Unchained vyjádřil znepokojení nad schopností finančních institucí tyto předpisy dodržovat.

V praxi obtížně splnitelná pravidla

Pokud chce například zákazník jedné z těchto finančních institucí poslat nějaké bitcoiny ze svého účtu na burze do své hardwarové peněženky (Ledger nebo Trezor) nyní předpisy vyžadují, aby burze prokázal, že je vlastníkem hardwarové peněženky, na kterou chce poslat tato aktiva. Všichni asi tušíme, že toto je skutečně těžké v praxi prokázat. Právní norma je prostě v tomto případě složitá a obtížně splnitelná.

Výsledkem nyní je, že švýcarské finanční instituce jednoduše odmítají povolit jakékoli transakce se samoobslužnými peněženkami, protože je prostě příliš komplikované toto pravidlo dodržovat. To vede k poměrně zajímavé situaci ve Švýcarsku, kdy se trh prakticky rozvětvil. Jedna část kryptoměn je na burzách a v depositu u regulovaných finančních institucí a ta druhá na self-hosted peněženkách uživatelů.

Není divu, že tento předpis neunikl mnoha osobnostem kryptoměnového světa a kupříkladu Kristin Smith, výkonná ředitelka sdružení Blockchain Association situaci okomentovala slovy:

„Obávám se, že když tady bude jeden národ, který bude mít takovéto předpisy a ostatní země se rozhlédnou kolem sebe a uvidí, že jsou jinde v oblasti nezákonného financování daleko tvrdší, může to rozjet závod, kdy se všichni budou snažit, aby jejich předpisy byly dostatečně silné a splňující nejpřísnější standardy.“

Závěr

Často slyšíme, že k tomu, aby kryptoměnový průmysl vyrostl, musí přijít instituce s jejich kapitálem. Ty ale ke vstupu do kryptoměn potřebují jasné regulační rámce. V tomto případě se to ovšem hrubě nepovedlo a přijatý předpis se s praxí moc nepotkává.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře