Sektor metaverse zažívá svůj vlastní moment bytové krize díky masivnímu poklesu cen virtuálních pozemků v roce 2022, který je způsoben klesajícím zájmem uživatelů a medvědím trhem s kryptoměnami.
Prodej pozemků se v roce 2022 propadne o 85 %
Zejména metaverse projekty postavené na ETH blockchainu, včetně Sandboxu a Decentralandu, zaznamenaly výrazný pokles ocenění a dalších klíčových ukazatelů, ukazují data společnosti WeMeta.
Například průměrná cena pozemků prodaných napříč Decentralandem dosáhla v únoru 2022 vrcholu 37 238 dolarů. K 1. srpnu však jejich cena klesla na průměrných 5 163 dolarů. Podobně průměrná prodejní cena Sandboxu klesla z cca 35 500 dolarů v lednu na přibližně 2 800 dolarů v srpnu.

Celkově průměrná cena za parcelu virtuální půdy v šesti hlavních metaverse projektech klesla z přibližně 17 000 dolarů v lednu na přibližně 2 500 dolarů v srpnu, což představuje pokles o 85 %.
Klesající objemy metaverse
Slabé objemy prodeje pozemků dále naznačují útlum zájmu uživatelů o metaverse projekty.
V týdenním průměru klesl objem, který představuje množství zobchodovaných pozemků (odvozených v měně), z maxima 1 miliardy dolarů v listopadu 2021 na přibližně 157 milionů dolarů v srpnu 2022.

Současně se tržní ocenění metaverse tokenů v oběhu propadlo o více než 80 %, k čemuž dále vedl širší ústup celého sektoru kryptoměn v důsledku nepříznivých makroekonomických podmínek.
Například tržní ocenění tokenů MANA společnosti Decentraland v oběhu kleslo z 10 miliard dolarů v listopadu 2021 na 2 miliardy dolarů v srpnu 2022. Podobně čistá kapitalizace SAND společnosti Sandbox dosáhla ve stejném období 8,4 miliardy dolarů na přibližně 1,78 miliardy dolarů.
fricking metaverse housing bubble just popped who would’ve thought https://t.co/4OZKoi5fH4
— lil t the based god (@fauxzus) August 7, 2022
ETF Metaverse se také dostává do ztráty
Mezitím vedle projektů zaměřených na blockchain metaverse tankuje i burzovně obchodovaný fond Roundhill Ball Metaverse (METV). ETF poskytuje investorům expozici vůči společnostem, které ve své růstové strategii využívají metaverse,
Na denním grafu se METV propadl o téměř 45 % ze svého rekordního maxima 17,11 USD v listopadu 2021, přičemž společnosti i jeho akciového portfolia, včetně Meta (dříve známé jako Facebook) a Snap, vykázaly ve druhém čtvrtletí značné ztráty.

Nicméně podle nedávné zprávy společnosti McKinsey nalili korporace, fondy rizikového kapitálu a soukromí investoři do sektoru metaverse od ledna do května 2022 přes 120 miliard dolarů, což je více než dvojnásobek oproti 57 miliardám dolarů investovaným za celý rok 2021.
Navzdory poklesu trhu s metaverse se však společnost McKinsey domnívá, že se tento prostor může do roku 2030 stát odvětvím s hodnotou 5 bilionů dolarů, přičemž uvádí, že jen elektronický obchod bude pravděpodobně realizovat tržní dopad ve výši 2 až 2,6 bilionu dolarů, následovaný odvětvím akademického virtuálního vzdělávání, které by mohlo mít dopad ve výši 180 až 270 miliard dolarů.
Závěr
Pokud přemýšlíte nad koupí virtuálního pozemku, možná se naskytla vaše šance, když se ceny takto snížily. Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
Osobně mi přijde naivní kupovat virtuální pozemek v době kdy není příliš jasné co s ním. Za rok, možná 3, možná 5 už se to možná vědět bude, ale taky je možný že po něm neštěkne ani pes. Dnes je to spíš spekulace nebo spíš sázka na nejistotu páč většina lidí to prodá dřív než to bude k něčemu dobrý.