07.08.22 Analýza dolarového indexu (DXY) – Risk off na spadnutí? Je krypto v ohrožení?

5
(7)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Dolarový index (DXY) je pro nás velmi klíčový v tom, že se vlastně jedná o indikátor pro tzv. risk off. Proto je vhodné alespoň tento index sledovat. I když vás třeba měnový trh jako takový příliš nezajímá. Risk off prostředí je specifické tím, že spekulanti a investoři nechtějí akceptovat vyšší riziko. Zkrátka jsou více rizikově averzní. Tím pádem riziková aktiva jako jsou akcie a krypto aktiva klesají na ceně.

A právě dolarový index zase začal mírně růst a vypadá to na ukončení předešlé korekce. Jestli je to tak, krypto je v ohrožení. Sice to technicky nevypadá na krypto aktivech a akciových indexech špatně. Ale jestli cokoliv zamává s očekáváním, je to problém. Připomínám, že ve středu se zveřejňuje inflace za červenec. Zveřejněná data budou právě pro očekávání klíčová.

Co jsou akcie? Jaká jsou jejich specifika?

Aktuální situace na 1W DXY

Dolarový index se před pár týdny dostal do korekce, což hodně pomohlo rizikovým aktivům. Jelikož to byl signál k tzv. risk on. Což je opak risk off. Čili spekulanti a investoři jsou ochotni nést mnohem větší riziko a vstupují tím pádem směle do trhu. A skutečně hlavně akciový trh na tom vydělal.

Dolarový index nicméně drží zaznačený trend. A týdenní svíce zavřela v zelené podobě. Hned po odrazu od supportní diagonály. Proto je technicky nemálo pravděpodobné, že nás čeká další rostoucí vlna. Je ale vhodné upozornit, že kurzová expanze trvá poměrně dlouho. Proto je do jisté míry rozumné kalkulovat i s opačnou možností. Navíc trend je pod dosti strmým sklonem. Čím větší sklon, tím blíž se blížíme alespoň ke krátkodobému/střednědobému vrcholu.

DXY

Dokud ale drží trend, musíme kalkulovat spíše s tím, že kurz půjde nahoru. Navíc nesmíme zapomínat, že minimálně rok bude probíhat kvantitativní utahování. A to je pro americký dolar hodně silný býčí fundament. Důsledkem je totiž růst úrokových měr a snížení peněžní zásoby. Minimálně má americký dolar příhodné podmínky pro růst.

Co se týče indikátorů, na RSI je zdánlivě medvědí divergence. Já si ale nejsem vůbec jistý její platností, protože tam není kontinuita. Z poloviny června totiž máme nižší vrchol na křivce indikátoru a vyšší kurzové close. Ale pak trh vytvořil vyšší kurzové close a vyšší vrchol na křivce indikátoru. Čili tam není návaznost na předchozí vrchol z května.

DXY

Na indikátoru MACD nás zajímají dvě věci. Jestli je zde divergence a jakou má sílu momentum. Na histogramu indikátoru je medvědí divergence. A dle vývoje křivek sledujeme, jak momentum znatelně slábne. Dokonce je blízko k medvědímu překřížení.

Závěrem

Dolarový index se rozhodně vyplatí sledovat. V případě, že soustavně poroste, zhoršují se podmínky pro pokračující růst na bitcoinu a altcoinech. Proto zase DXY věnujte dostatečnou pozornost. Bude to zase znamenat sílící risk off. A to je signál pro ukončení bearmarket rally.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img