Podle americké kybernetické firmy Recorded Future ukradli severokorejští hackeři od roku 2017 kryptoměny za 3 miliard dolarů, přičemž více než polovina této částky byla ukradena za poslední rok.
Recorded Future v nedávné zprávě [1] uvedla, že množství ukradených kryptoměn odpovídá přibližně polovině celých vojenských výdajů Severní Koreje za tento rok:
Severokorejští hackeři byli v roce 2022 obviněni z krádeže kryptoměn v odhadované hodnotě 1,7 miliardy dolarů, což je částka odpovídající přibližně 5 % severokorejské ekonomiky nebo 45 % jejího vojenského rozpočtu.
Od roku 2017 Severní Korea výrazně zvýšila své zaměření na kryptoměnový průmysl a ukradla kryptoměny v odhadované hodnotě 3 miliard dolarů. Ukradená částka navíc výrazně převyšuje celkový roční příjem z exportu pro národ. Zpráva uvádí:
Tato částka je také téměř 10krát vyšší než hodnota severokorejského exportu v roce 2021, která činila 182 milionů dolarů.
Mezitím vysvětlila, že severokorejští hackeři se původně zaměřovali na Jižní Koreu a poté na zbytek světa.
Severokorejští kybernetičtí operátoři přesunuli své zaměření z tradičního financování na tuto novou digitální finanční technologii tím, že se nejprve zaměřili na jihokorejský trh s kryptoměnami, než výrazně rozšířili svůj dosah globálně.
Podpora ze strany státu
Bylo konstatováno, že podpora ze strany severokorejské vlády vedla k výraznému rozšíření rozsahu nezákonné operace.
Státní podpora umožňuje severokorejským hackerům rozšířit své operace nad rámec toho, co je možné pro tradiční kyberzločince.
Nejplodnější hackeři za posledních několik let
V nedávných zprávách Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí uvalil sankce na kryptomixér Sindibáda s tvrzením, že platforma zprostředkovala praní finančních prostředků pro společnost Lazarus Group se sídlem v Severní Koreji.
Mezitím blockchainová analytická firma Chainalysis označila tyto kyberzločince za „nejplodnější hackery kryptoměn za posledních několik let.”
Společnost Chainalysis navíc poznamenala, že hackeři napojení na Severní Koreu přesouvali finanční prostředky prostřednictvím kryptomixérů, jako jsou Tornado Cash a Sinbad, mnohem rychleji než jiné zločinecké skupiny.
Závěr
Podle zprávy OSN byly kybernetické útoky v roce 2022 propracovanější než v předchozích letech, takže vysledování ukradených finančních prostředků je obtížnější než kdy předtím.
To je masakr ze? 😀 vlada podporuje hackery mazec mazec 😀