Ruku v ruce s tím, jak regulační orgány Spojených států utahují smyčku kolem kryptoměn, se objevují zvěsti, že dalším cílem Komise pro cenné papíry (SEC) by mohl být staking kryptoměn pro drobné investory.
Ve čtvrtek se o to na Twitteru podělil Brian Armstrong, generální ředitel burzy Coinbase.
Zákaz krypto stakingu by byl pro USA „strašnou cestou“
Americké regulační orgány mají údajně zájem zakázat retailovým investorům zapojovat se do krypto stakingu.
Informaci zveřejnil Brian Armstrong ze společnosti Coinbase. Ten 9. února přišel s tím, že zaslechl zvěsti, že Komise pro cenné papíry plánuje staking kryptoměn zcela zakázat.
Staking je proces generování příjmů, při kterém mohou uživatelé uzamykat proof-of-stake tokeny do blockchainu, aby tím pomohli zabezpečit síť. Na oplátku za své služby stakeři dostávají výnos. Čím vyšší počet uzamčených tokenů, tím vyšší kryptoměnové odměny.
Tento motivační systém umožňuje správné a bezpečné fungování blockchainů, jako je Ethereum. Vybrání stakovaných etherů po jejich uzamčení není možné až do blížícího se upgradu sítě Sanghai, který je naplánován na příští měsíc.
Slyšeli jsme zvěsti, že SEC by se ráda zbavila krypto stakingu v USA pro maloobchodní zákazníky. Doufám, že tomu tak není, protože se domnívám, že by to byla strašná cesta, pokud by se USA rozhodly tímo směrem vydat.
Komise pro cenné papíry a burzy se k těmto zvěstem zatím nevyjádřila. Po implozi burzy FTX v listopadu loňského roku se však nechala slyšet, že kryptoměny budou jednou z hlavních priorit pro rok 2023.
Je třeba poznamenat, že předseda SEC Gary Gensler již dříve naznačil, že kryptoměny, které umožňují staking, by mohly být považovány za cenné papíry. A to i přesto, že Ethereum, které v září přešlo z modelu proof-of-work na model proof-of-stake, bylo sesterským americkým regulačním orgánem SEC, Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC), prohlášeno za komoditu.
Armstrongova kritika SEC
Generální ředitel Armstrong dále kritizoval současný stav absence jednoznačných pravidel v USA a následný přístup „regulace prostřednictvím vymáhání“. Ten podle něj nutí kryptoměnové společnosti přestěhovat svá sídla do zahraničí. Zopakoval, že je ochoten spolupracovat s regulačními orgány na vytvoření jasnějších pravidel pro toto odvětví a zároveň podporovat inovace.
Společnost Coinbase se již také v minulosti dostala do sporu se SEC. Agentura vyšetřuje, zda burza umožnila Američanům obchodovat s kryptoaktivy, která měla být registrována jako cenné papíry. Coinbase dokonce (v souvislosti s tlakem SEC) musela zrušit své plány na spuštění plánovaného lending produktu.
Závěr
Úpplný zákaz stakingu ve Spojených státech by byl obrovskou ranou pro kryptoměnové odvětví. Dopak by byl o to větší, neboť to se stále vzpamatovává z několika loňských, mimořádně bolestivých, kolapsů.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
„Země Svobody“ se bohužel začíná chovat dost negativně k svobodnému vlastnictví kryptoměn. Zdá se že zákaz stakingu prostřednicvím burz v USA opravdu nastane. Burza Kraken již neumožňuje staking US rezidentům a ve hře je pokuta od SEC – údajných 30 mil. USD (toto je zpráva z Twitteru – zatím neověřená). Přitom nevznikla žádná škoda, burza jen přerozdělila zisky z držby kryptoměn jejich majitelům. Kdyby si je ponechala tak by bylo asi všechno v pořádku a žádnou pokutu by platit nemusela … . Současně finanční regulátor v New Yorku – NYDFS začíná vyšetřování proti společnosti Paxos a jejich stablecoinům BUSD a USDP. 🙁
Aha, tak už je tady i samostatný článek 🙂
Ale to vyšetřování Paxosu může být nakonec ještě mnohem větší problém. 🙁
Jen příprava pro CBDC.