Počet validátorů sítě Ethereum vzrostl na 500 000 – zásadní upgrade Shanghai se blíží

5
(7)

Tak je to tady, Ethereum dosáhlo nového milníku v oblasti přijetí a bezpečnosti, neboť počet validátorů v jeho síti nyní překročil 500 000.

Pokud jde o to, zda tento milník nebo nadcházející upgrade Shanghai ovlivní cenu Etherea, je třeba vzít do úvahy řadu faktorů, které prozkoumáme níže.

Důležitý upgrade Shanghai

Bez ohledu na to se jedná o významný úspěch pro celý ekosystém Etherea a zdůrazňuje rostoucí hype a důvěru v síť. To vše v době, kdy se síť připravuje na upgrade Shanghai, který poprvé umožní výběry vsazených (stakovaných) etherů.

Významný milník 500 000 validátorů

Rostoucí počet validátorů naznačuje, že stále více jednotlivců a subjektů je ochotno investovat do sítě a podílet se na udržování její integrity a bezpečnosti. To je potenciálně velmi příznivé znamení pro cenu Etherea v souvislosti s upgradem Shanghai.

Ben Edgington, vývojář Etherea a vedoucí produktový vlastník Etherea ve společnosti ConsenSys, k tomu uvedl:

“O bezpečnosti sítě Ethereum můžeme uvažovat ve dvou osách. Jednou z nich je celková hodnota sázek. Druhou je stupeň decentralizace”

Ačkoli decentralizaci validátorů lze jen obtížně analyzovat, podle dostupných zpráv existuje přibližně 11 400 fyzických uzlů v 80 zemích.

To je opravdu značný stupeň decentralizace a mnohem více distribuovaný, než jsme měli v rámci proof-of-work (před sloučením). Mnoho z těchto uzlů provozují domácí stakeři, jako jsem já, a podporují tak protokol s obrovskou mírou odolnosti a rozmanitosti.

Vzhledem k tomu, že celková hodnota sázek v síti Ethereum dosahuje 16 milionů ETH (což je více než 22 miliard USD), je stále obtížnější a nákladnější síť napadnout, včetně provedení 51% útoku.

Co jsou validátoři a jak fungují?

Validátoři jsou nezbytní pro udržení integrity a bezpečnosti sítě Ethereum. Jsou zodpovědní za ověřování a zpracování transakcí v blockchainu tím, že ověřují digitální podpisy, které doprovázejí každou transakci.

Tím zajišťují, že podmínky uvedené v kódu inteligentního kontraktu každé transakce byly před jejím přidáním do blockchainu splněny.

Aby se jednotlivec nebo subjekt mohl stát validátorem, musí vložit 32 ETH. V současných cenách se bavíme o hodnotě přibližně 48 000 USD. Tento vklad slouží ke spuštění vyhrazeného staking uzlu na blockchainu proof-of-stake.

Po provedení vkladu získává validátor výměnou za své služby odměny za staking. Stakované prostředky jsou však v síti uzamčeny a nelze k nim přistupovat až do již zmíněné aktualizace Shanghai, která se očekává v březnu. Tento upgrade totiž poprvé umožní výběry stakovaných etherů.

Validátoři hrají v ekosystému Etherea zásadní roli, protože jsou zodpovědní za udržování integrity a bezpečnosti sítě. Fungují jako strážci, kteří dohlíží na to, aby do blockchainu byly přidávány pouze platné transakce a aby síť zůstala decentralizovaná a bezpečná. Vysoký požadavek na vklad, aby se člověk mohl stát validátorem, zajišťuje, že se validátory stanou pouze ti, kteří jsou síti oddáni a mají na jejím úspěchu významný finanční podíl.

Průběh a podrobnosti upgradu Shanghai

ETH vývojáři tvrdí, že neustále postupují směrem ke svému cíli, kterým je spuštění upgradu Shanghai a umožnění výběrů vsazených ETH do března. Tento týden došlo ke spuštění vývojářské sítě “devnet 2”. Ta je speciálně navržena tak, aby umožnila klientským týmům doladit proces výběru ETH a ověřit, že vše funguje správně.

Podle dostupných zpráv proběhlo spuštění sítě většinou hladce, s drobnými, ale očekávanými zádrhely. Core vývojář Etherea Marius Van Der Wijden k tomu uvedl:

Věci vypadají skvěle. V tuto chvíli si nejsem vědom žádných problémů, které by mohly Shanghai zdržet

Tato aktualizace je pro komunitu Etherea velmi očekávanou událostí. Zavedení možnosti vybírat finanční prostředky je pro komunitu Etherea a její vývojáře pochopitelně prioritou. Očekává se, že by upgrade mohl pozitivně ovlivnit i cenu Etherea, protože investoři a stakeři získají v platformu větší důvěru.

Upgrade měl původně zahrnovat i řadu dalších netrpělivě očekávaných aktualizací, včetně proto-dankshardingu, který by výrazně zlevnil a zrychlil transakce na druhé vrstvě Etherea. Proto-danksharding byl však nakonec z aktualizace vyškrtnut, aby se zajistilo co nejrychlejší zavedení možnosti výběru ETH.

Vývojáři také učinili obtížné rozhodnutí a dále odložili aktualizace virtuálního stroje Ethereum (EVM), mechanismu, který je základem Etherea a který nasazuje inteligentní kontrakty. Aktualizace EVM neproběhly již více než dva roky, protože tato údržba byla odložena v době sloučení (Merge), aby se zabránilo dalším případným komplikacím již tak složitého postupu.

Závěr

Zda bude Shanghai upgrade pro cenu Etherea býčí, závisí v tuto chvíli především na makroekonomických faktorech a širším tržním cyklu. A samozřejmě také na tom, zda upgrade proběhne hladce.

Viděli jsme to v minulosti již tolikrát: v období před upgradem by mohlo dojít k růstu ceny Etherea, zatímco v období po něm by obchodníci mohli vybírat zisky a dočasně poslat cenu směrem dolů.

Pokud vše proběhne podle plánu, z hlediska dlouhodobého výhledu by se jednoznačně mělo jednat o pozitivní událost.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img