Salvador: Vláda vytvořila reklamu na Bitcoin

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Týden předtím, než se Bitcoin stane v Salvadoru legální měnou, zveřejnila vláda Salvadoru 30. srpna vůbec první reklamu na Bitcoin vyrobenou národní vládou. 

Používání dobrovolné

Chytlavá reklama důležitě upozorňuje, že používání Bitcoinu není povinné, obyvatelé tak stále budou mít možnost přijímat nebo platit v dolarech nebo v bitcoinech.

Na reklamu se můžete podívat tady:

Tato středoamerická země bude skutečně první na světě, která přijme Bitcoin jako zákonné platidlo a bude obíhat vedle amerického dolaru jako oficiální měna země.

Zákon o Bitcoinu, který byl přijat zákonodárným shromážděním silnou provládní většinou a který vstoupí v platnost 7. září, stanoví, že každý “hospodářský subjekt musí přijímat bitcoiny jako formu platby”. Prezident Nayib Bukele však naznačil, že jeho používání bude dobrovolné.

Skepse Salvadorců

Navzdory Bukeleho pokusům na sociálních sítích propagovat Bitcoin a útočit na opozici není podle univerzitního průzkumu kryptoměna u většiny Salvadorců populární.

Studie Centra občanských studií Univerzity Francisca Gavidia zjistila, že 25 % respondentů si myslí, že volba není příliš dobrá, a 53,5 % si myslí, že není dobrá. Naopak 12,9 % ji považovalo za vynikající a 6,5 % za velmi dobrou.

Podle průzkumu:

“Při konzultaci s respondenty o tom, zda je vládní návrh na zavedení bitcoinu jako zákonného platidla správný, odpovědělo 53,5 % obyvatel, že nikoliv, a pouze 12,9 % se domnívá, že to bylo správné rozhodnutí.”

Co se bude dít dál

Podle Bukeleho budou moci Salvadorci, kteří obdrží Bitcoin, od 7. září vybírat dolary ze sítě 200 bitcoinových bankomatů v zemi. Začala výstavba bankomatů v parcích a na veřejných místech po celé zemi. Jeden z bankomatů již byl umístěn na náměstí Plaza Capitán General Gerardo Barrios v centru hlavního města, kde jej střeží vojenská policie.

Zákon o Bitcoinu však kvůli nedostatku informací o tom, jak bude prováděn, a potenciálním rizikům spojeným s využíváním této kryptoměny vyvolal v zemi diskusi. Bankéři v Salvadoru chtějí, aby vláda vysvětlila svůj postoj k Bitcoinu jako legálním penězům, a požádali o vzdělávací programy pro veřejnost.

Salvadorská administrativa Bukeleho plán propagovala jako způsob, jak odstranit poplatky za převody peněz ze Spojených států, které podle údajů centrální banky v roce 2020 činily více než 5,9 miliardy dolarů.

V roce 2020 představovaly remitence 5,9 miliardy dolarů, což je téměř 23 % veškerého hospodářského výkonu země. Vzhledem k tomu, že náklady na zasílání remitencí jsou obvykle vysoké, cokoli, co by mohlo tuto cenu snížit, by mohlo mít významný dopad na salvadorskou ekonomiku.

Navzdory obavám, že široké používání Bitcoinu by mohlo umožnit praní špinavých peněz a daňové podvody, projevili zákonodárci na Kubě a v Hondurasu zvýšený zájem o přijetí tohoto digitálního aktiva.

Závěr

Je zajímavé pozorovat kontrast mezi Salvadorem a ostatními zeměmi. Jak myslíte, že se Salvador s Bitcoinem popere, bude to fungovat? Přidejte se také na náš discord server.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš

Pokud se podaří zavést bitcoin bez velkého průseru bude to obrovský průlom. Vůbec
nejde o kryptoměnu, ale o poplatky za dolary u USA které posílají latinos domů. Je to
až 30% z částky kterou posílají. Další země určitě netrpělivě čekají jak to dopadne stejně jako Western Union 🙂 🙂 🙂 Tady ovšem bude obrovským problémem volatilita bitcoinu, protože narozdíl od Hodlu ti lidé to chtějí reálně používat

spot_img