Alexey Moiseev, náměstek ruského ministra financí, tvrdí, že Ruská federace nemá v úmyslu zakázat kryptoměny podobně, jako je zakázala Čína.
Vláda největší země (podle pevniny) nemá v úmyslu zakázat nákup digitálních aktiv pro občany na zahraničních obchodních místech, prohlásil národní náměstek ministerstva financí. Kryptoměny však zůstávají jako platební metoda na hranicích Ruska zakázány.
Ne jako Čína
Podle místní zprávy Alexey Moiseev, ruský náměstek ministra financí, řekl, že Ruská federace nemá v plánu zasahovat do obchodování s kryptoměnami na zahraničních platformách, jako to udělala Čína:
“Současně mohou občané nakupovat (kryptoměny) a používat peněženky mimo Ruskou federaci. Takže to tak myslím zůstane. Nemáme v plánu něco změnit. “
Moiseev však ještě dodal:
“Nicméně pokud místní investoři operují s digitálními aktivy v Rusku, budou vzhledem k finanční suverenitě země podléhat zákazům po celou předvídatelnou budoucnost.”
Náměstek ministra také poznamenal, že vláda nezmění svůj postoj k digitálním aktivům jako platebnímu prostředku. Krypto zůstane zakázáno, protože naopak by to mohlo způsobit ztrátu kontroly nad zásobováním penězi.
Blockchain jako součást finanční sítě
Na rozdíl od většiny ruských politiků, kteří kritizovali průmysl kryptoměn a vše, co s tím souvisí, Moiseev věří, že technologie blockchainu by mohla být součástí budoucí finanční sítě:
“Blockchain evidentně zaujme své vlastní místo a bude používán tam, kde jsou zapotřebí stejná práva.”
Zdá se, že ruský přístup je zcela odlišný od toho čínského, protože ten pokračuje ve svém celonárodním zásahu proti průmyslu tím, že zakazuje všem místním organizacím zabývat se krypto společnostmi. Naproti tomu američtí představitelé také uvedli, že budou usilovat o regulaci digitálních aktiv, místo aby je zcela zakázali.
Mělo by Rusko přijmout bitcoiny?
Jak již bylo uvedeno výše, většina ruských politiků a lidí u moci ve svých posledních komentářích Bitcoin a altcoiny použila.
To je případ i Elviry Nabiulliny, šéfky ruské centrální banky, která řekla, že investice do digitálních aktiv je nejnebezpečnější investiční strategií. Její kolega Sergey Shvetsov zašel ještě dále a uvedl, že obchodování s bitcoiny se rovná riziku vstupu do minového pole.
To si však Oleg Deripaska nemyslí. Miliardář a zakladatel největší ruské charitativní nadace Volnoe Delo kritizoval postoj ke kryptoměnám ze strany Bank of Russian. On se naopak domnívá, že země by se neměla vzdát bitcoinů, ale přidat je jako platební metodu, přičemž příkladem je Salvador:
“I chudý Salvador si uvědomil potřebu digitálních měn a vydal se jednoduchou cestou, přičemž uznal bitcoin jako platební prostředek.”
Deripaska věří, že by Rusko mohlo efektivněji uzavírat obchodní smlouvy se zbytkem světa, protože dle jeho slov je bitcoin „skutečný finanční nástroj umožňující nezávislost na vypořádání zahraničního obchodu“.
Závěr
Dle ruské vlády digitální aktiva podporují nelegální činnost, narušují pořádek v zemi a ohrožují současný finanční systém. Obyvatelé Ruska však mohou kryptoměny nakupovat a také s nimi obchodovat, zákon však nedovoluje s nimi platit. Zákon zatím neumožňuje ani bankám v zemi nabízet jakékoliv kryptoproduktu, ač je o ně údajně velký zájem. Čím dál více však slýcháme pozitivní ohlasy z vysoce postavených míst. Co myslíte? Dokáží někdy přehlasovat kritiky a skeptiky v zemi?
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Rádi vás také přivítáme na našem oficiálním discord serveru ZDE.