Rostoucí inflace by mohla “destabilizovat” stablecoiny – Co s tím?

5
(2)

Obsah

Všichni víme, že situace ve světě není z hlediska inflace nijak růžová. (Nejen) ve Spojených státech roste již více než rok. Jen za minulý měsíc vzrostl index spotřebitelských cen (CPI) o 0,3 %. Přestože ve srovnání s dubnem a květnem, kdy ceny vzrostly o 0,6 %, se jedná o pokles, stále se jedná o nervy drásající a poměrně dosti vysoká čísla.

Obecně v minulosti panovalo přesvědčení, že rostoucí inflace by měla kryptoměnám pomoci, neboť více lidí by zvažovalo jejich nákup k zajištění svého majetku. Pokud ale americký dolar výrazně ztratí na hodnotě a stane se nestabilní, může to mít nepříznivý dopad rovněž na stablecoiny (vázané na americký dolar), což by mělo negativní vliv na celý kryptoměnový ekosystém.

V nedávném tweetu na tento problém upozornil Brian Armstrong, generální ředitel společnosti Coinbase a požádal o nápady, jak se situací naložit.

Krypto se musí přizpůsobit

Stablecoiny jsou vnímané jako jakási páteř celého kryptoměnového průmyslu. Jsou bezpečnou zónou, když cena blázní a klesá během několika hodin o dvouciferná procenta. Kromě toho si je uživatelé oblíbili pro přeshraniční platby natolik, že regulační orgány z celého světa varují, že stablecoiny mohou narušit bankovní systémy.

Tyto “stablecoiny” však mají jeden méně známý problém: jsou hyper závislé na americkém dolaru (USD). Téměř všechny hlavní stablecoiny jsou navázány na americký dolar. To jednoduše znamená, že pokud americký dolar výrazně ztratí na hodnotě, pak hodnotu ztratí i stablecoiny, což je věc, která by mohla stáhnout dolů celý kryptoměnový ekosystém.

Ředitel oblíbené kryptoměnové burzy Coinbase se nedávno nechal slyšet, že stablecoiny se tak mohou velmi jednoduše stát inflačními mincemi. Ve svém tweetu se ptá:

“Pokud se z fiatem krytých stablecoinů skutečně stanou inflační mince (ne tak stabilní), jak potom získáme skutečně stabilní minci?”

Sám Armstrong navrhl jedno z řešení:

„Možná by to mělo být něco, co pomocí oraclů sleduje koš zboží reálného světa (parita kupní síly)?“

Armstrong není první osobou, která toto zásadní téma nastolila. Již dříve Balaji Srinivasan, bývalý technický ředitel společnosti Coinbase, vysvětlil, že existují dva druhy stablecoinů. Za prvé existují fiatcoiny, které „jsou přímo nebo nepřímo navázány na externí fiat měnu, jako je USD“ a za druhé existuje tato novější forma stablecoinu, kterou Srinivasan nazývá slovem „flatcoiny“.

Srinivasan vysvětluje, že pokud se „samotný fiat začne nafukovat, tak není ve skutečnosti stabilní ”. Flatcoin tedy místo toho optimalizuje cenovou úroveň oproti on-chain košíku zboží“ Jednoduše řečeno, takzvaný „flatcoin“ není vázán na fiat měnu, ale je vázán na kupní sílu aktiva v určitém časovém období.

Závěr

Hodně zajímavé téma nám předestřel Brian Armstrong. Troufám si tvrdit, že vzhledem k důležitosti tohoto problému bychom v blízké budoucnosti mohli vidět více projektů vyvíjejících tyto „flatcoiny“, což je také poměrně zásadní věc pro „de-dolarizaci“ kryptoměnového ekosystému.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

Tak nápad je to super. Bohužel v momentě, kdy by byl realizován a současně se podstatná část světové populace přesunula mimo fiat právě do flatcoinů, tak by nám všem ale skutečně fest zatli mocipáni tipec…

spot_img