Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong je odpůrcem nově navrhovaných pravidel pro krypto daně a reporty ve Spojených státech.
Armstrong kritizuje „nesmyslný“ návrh
Armstrong uvedl, že ustanovení obsažená v návrhu na zdanění kryptoměn by mohla mít „hluboký negativní dopad“ na americký kryptoprostor a mohla by přinutit digitální inovace k přesunu do zámoří. Těmito slovy šéf největší americké krypto burzy Coinbase komentoval ustanovení týkající se kryptoměn, které se na poslední chvíli objevilo v dohodě o infrastruktuře za 1 bilion dolarů, která je v současné době před senátem USA.
Generální ředitel Coinbase se přidal k řadě dalších odpůrců návrhu. Ten podle Armstronga rozšiřuje definici pojmu „makléř“ na každého, kdo jakkoli pomáhá zprostředkovávat převod digitálních aktiv. Nejedná se tedy jen o vstupní brány fiat – krypto, ale i veškeré transakce na blockchainu.
Požadavky na reporty jsou nesplnitelné
Široce definovaný pojem „makléř“ je nyní také široce kritizovaný kryptoměnovou komunitou. Náročné daňové povinnosti by se podle zmíněného návrhu vztahovaly i na subjekty, které žádné informace o identitě lidí k reportování nemají. Návrh v zásadě svědčí o nepochopení decentralizovaných měn a blockchainu jako takového, protože usiluje o to, aby subjekty, jako jsou těžaři, validátoři a vývojáři softwaru, byli definováni jako makléři.
„To nedává smysl,“
tweetoval Armstrong s odkazem na širokou definici brokera v návrhu zákona a dodal:
„Například inteligentní smlouvy nejsou společnostmi a nelze je upravit tak, aby shromažďovaly informace KYC nebo vydávaly formulář 1099. Jsou to prostě softwary běžící na blockchainu, který může používat kdokoli.“
Generální ředitel Coinbase pak dodal, že tvůrci politik mají odpovědnost nebránit inovacím v Americe. Armstrong se také připojil k chóru zastánců kryptoměn, kteří naléhali na Američany, aby kontaktovali své zvolené zástupce, aby prosadili pozměňující návrhy navržené senátory podporujícími kryptoměnu, jako jsou Ron Wyden, Patrick Toomey a Cynthia Lummis, vyzývající k užší definici kryptoměnových zprostředkovatelů.
Závěr
V USA je součástí navrhované dohody o infrastruktuře ustanovaní, které by podle odpůrců postihlo krypto průmysl v USA a donutilo jeho členy k odsunu za hranice. Důsledkem by nebyl vyšší výběr daní, jak si tvůrci regulace slibují, ale naopak ostrý zásah do inovací, ztráta konkurenceschopnosti, odsun řady byznysů a pracovních míst ze země a poškození krypto průmyslu jako takového. Jedním z odpůrců je šéf americké burzy Coinbase, který uvedl, že návrh nedává smysl.