Tisícům uživatelům Coinbase zmizelo krypto z účtů

5
(12)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Americká kryptoměnová burza Coinbase čelí obří kritice ze strany tisíců uživatelů. Zákaznický servis kryptoburzy dostává zprávy o hacknutích uživatelských účtů a vyčerpání finančních prostředků klientů.

Ztracené prostředky Coinbase

Zpravodajský portál CNBC před nedávnem vedl rozhovory s mnoha uživateli kyptoměnové burzy Coinbase, kteří podali stížnost na jejich hacknuté účty. Podle vyšetřování podaly na společnost stížnosti tisícovky zákazníků po celých Spojených státech amerických.

Rozhovory a stížnosti odhalily vzorec převzetí účtu, kdy klienti viděli, jak finanční prostředky z jejich účtů jednoduše zmizely. Zákaznický servis Coinbase pak probíhal primárně prostřednictvím e-mailu, čímž se ztížilo jednání se zástupci.

Kryptoburza v mnohých případech ani nereagovala na žádosti o podporu. Jedna klientka Coinbase, Tanja Vidovic, pro CNBC dokonce prozradila, že ztratila téměř veškeré své prostředky na kryptoburze. Celková ztráta činila v kryptoměnách 168 000 amerických dolarů.

„Přihlásila jsem se a vše bylo pryč. Pokusy kontaktovat telefonicky Coinbase byly bezvýsledné. Coinbase jsem začala používat, protože to je ta burza, kterou všichni používají a které důvěřují.“

Ostatní uživatelé společnosti, aby ventilovali své frustrace, se obrátili na sociální sítě. Kryptoměnový analytik KALEO o nefunkční zákaznický podpoře společnosti informoval ve svém příspěvku na Twitteru.

Mluvčí kryptoměnové burzy prozatím uvedl, že společnost pracuje na zlepšení zákaznických služeb a již v blízké budoucnosti zavede další kanály podpory pro uživatele. V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 46 814 USD dle KMC.

Závěr

Kryptoměnové burzy čelí poměrně často problémům s kradením finančních prostředků a nabouráním se do účtů klientů. Buďte obezřetní a snažte se chránit své kryptoměnové portfolio co nejvíce. Nejvyšší možné zabezpečení nabízejí pro vaše digitální prostředky hardwarové peněženky.

Podívejte se také na náš nový discord server ZDE. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

A proto je super mít všechno na Coinbase a Binance, protože to jsou přeci důvěryhodné společnosti, že jo? 🙂 To byla taky tenkrát vydatná diskuse. Věřím, že Coinbase těm lidem příslušná krypta zase nakoupí. Tedy… Pokud budou na jiném trhu k dispozici v požadovaném množství. Přitom se nejspíš zvedne jejich hodnota. Kryptoměny holt už nejsou taková legrace, jako dnešní digitální pseudopeníze. Nedají se generovat dle potřeby, takže teoreticky se může jednat i o neřešitelný problém, když burza přijde o ohromné množství prostředků. Ať už bude na smluvním papíře cokoliv. 😉

Hugoš

Tak jsem si musel přečíst originál, abych se dozvěděl, o co se jedná: https://www.cnbc.com/2021/08/24/coinbase-slammed-for-terrible-customer-service-after-hackers-drain-user-accounts.html

Zaprvé, ti okradení uživatelé měli na Coinbase uložené prostředky, které pro ně byly podstatné. To je první chyba. Normální postup je takový, že nakoupím kryptoměnu a vzápětí ji převedu na adresu, od které mám soukromý klíč jen já. Nechávat prostředky na běžném Coinbase účtu je asi jako „ukládat“ si peníze do „kreditu“ na městské elektronické jízdence — nedává to smysl z hlediska bezpečnosti ani flexibility.

Zadruhé, článek (ten originální) (záměrně?) mlží o tom, jak měli okradení uživatelé nastavenou 2-faktorovou autentifikaci, a teprve ke konci váhavě zmiňuje, že někdo ukládal své důležité úspory s „autentifikací“ pomocí SMS. SMS! Ve 21. století! SMS je nešifrovaný nesmysl ze 70. let, ke kterému může snadno získat přístup každý (protože například v blízkosti uživatelovy aktuální BTS se dají volně „z éteru“ přečíst) a který také není nijak zabezpečený vůči (zmíněným) útokům s podvrženými SIM kartami. Žádný rozumný uživatel dnes přece nemá elektronické bankovnictví bez hardwarového autentifikátoru. Nemá tedy smysl se divit, že pokud někdo používal k „autentifikaci“ SMS — ač uživatelské rozhraní Coinbase před nimi varuje a doporučuje Google Authenticator nebo (nejlépe) hardwarové klíče typu Titan Key a podobné —, přišel jednoho ošklivého dne o všechno.

Je to asi jako nepoužívat bezpečnostní pás a pak se divit, jak je možné, že byla zdánlivě banální nehoda smrtelná. A nadávat na špatnou „uživatelskou podporu“ automobilky.

Ano, Coinbase má mizernou podporu, ale bylo by dobré zmínit, že ani u jednoho z vyjmenovaných případů (v originále cca 10) není jasně uvedeno, že by okradený uživatel měl rozumně nastavenou 2-faktorovou autentifikaci.

Pokud má někdo v kryptoměnách cenné úspory, ale je mu zatěžko investovat <$100 do vhodných hardwarových kryptopeněženek a/nebo <$50 do hardwarových klíčů pro přihlašování (které lze navíc použít také u Google a spousty dalších služeb), vědomě podstupuje riziko, které se může jednoho dne projevit. Pozdě bycha honit. Nesváděl bych všechno na Coinbase.

Ing. Jan

Pokud si necha clovek na online burze 168k usd tak je to dement. Riziko hacknuti burzy tu bude vzdy. Jedina jistota je cold wallet.

spot_img