Coinbase, jedna z nejvýznamnějších kryptoburz na světě, byla vždy hrdá na svou klientelu a na služby, produkty a nabídky, které poskytuje. Ve skutečnosti byla ve srovnání s většinou konkurence uživatelská základna Coinbase historicky o něco cílenější, přičemž burza se jen málo snaží rozptýlit představu, že se chce stát místem pro institucionální investory.
Coinbase zalistuje všechno…
„Coinbase Institutional se stala oporou pro sofistikované investory a instituce, které investují do digitálních aktiv“
-uvádí se v jednom z jejich posledních oznámení.
Spuštění služby Coinbase Prime a zpřístupnění akcií Coinbase k veřejnému obchodování toto vnímání jen podpořilo. Podle generálního ředitele, Briana Armstronga, se to však může změnit. V nedávném tweetu totiž výkonný ředitel tvrdí:
1/ Reminder about how Coinbase lists assets: our goal is to list *every* asset where it is legal to do so.
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) June 28, 2021
Ve skutečnosti Armstrong také zdůraznil, že burza se pouze ujišťuje, že dané aktivum splňuje její standardy pro kótování z hlediska bezpečnostních a právních důvodů.
Konzervativní Coinbase
Nyní by to pro burzu, která má „konzervativní“ pověst, znamenalo obrat. V tomto případě tomu tak ale není, protože burza v minulosti s podobnými prohlášeními již přišla. Například v roce 2018 Armstrong na akci Disrupt sdělil, že Coinbase může uvést „miliony“ tokenů.
Pro kryptoburzu, která v prosinci 2018 obchodovala s méně než 10 kryptoměnami, to bylo velké prohlášení. Nyní sice burza bezprostředně poté oznámila průzkum aktiv pouze pro 30 různých kryptoměn, duch a záměr však byly jasně patrné.
Coinbase chtěla expandovat. A chtěla expandovat rychle. Tehdy se vzpamatovávala z hrozné „krypto-zimy“, která ovlivnila objemy obchodování po celém světě a chtěla si vzít příklad z příručky Binance s vlastní úspěšnou a agresivní strategií zalistování. Vypočítavé obchodní rozhodnutí by mohlo vysvětlovat motiv, proč CEO vystoupil a řekl něco podobného i tentokrát.
Načasování je zajímavé zejména proto, že její největší konkurent – burza Binance právě dostala varování od britského úřadu FCA.
DOGEing standardů
Začátkem měsíce Coinbase oznámila, že její uživatelé nyní budou moci nakupovat, prodávat, konvertovat, posílat, přijímat nebo ukládat DOGE. O několik týdnů později Coinbase Pro odhalila, že pokračuje v kótování Shiba Inu, samozvaného „zabijáka Dogecoinu“. Ten byl sice nyní odsunut na pozdější datum, ale motiv dvojího oznámení byl stejný – Coinbase chce těžit z popularity a objemů spojených s těmito alty.
Z pohledu obchodu to dává smysl. Splňují však DOGE a SHIB skutečně výše zmíněné standardy pro uvedení na burzu?
Lze argumentovat jinak. Stačí se podívat například na Dogecoin. V průvodci Coinbase pro zalistování je celá sekce „Stupeň centralizace“. O problematice centralizace týkající se Dogecoinu toho bylo v posledních měsících napsáno a řečeno mnoho. A co víc, kromě jeho nekonečné nabídky a pověsti byl DOGE většinou vždy považován za bublinu, bublinu, která velmi brzy splaskne.
Závěr
DOGE je aktivum, které se na první pohled zdá být v rozporu s uvedenými kritérii k zalistování. Proč ho tedy burza zalistovala? Vzhledem k záměru Coinbase je možná na čase, aby se institucionální investoři měli poněkud na pozoru.