Retailoví obchodníci jsou stejně chytří jako správci velkých fondů

4.9
(14)

Zprávy a souhrny

Jeden z nejúspěšnějších investorů rizikového kapitálu, který také několik let pracoval v nejvyšším vedení společnosti Facebook, Chamath Palihapitiya, říká, že příběh GameStop dokazuje, že maloobchodní obchodníci jsou stejně chytří jako správci velkých hedgeových fondů.

Generální ředitel společnosti rizikového kapitálu Social Capital se vyjádřil k burzovnímu šílenství kolem GameStop. To nám podle něj ukazuje, že retailoví obchodníci jsou dost chytří na to, aby dokázali porazit Wall Street.

Sága posledních dnů GameStop

Akcie společnosti GameStop zažily v posledních dvou týdnech prudký cenový růst, neboť reatailoví obchodníci sdružující se ve skupině WallStreetBets na platformě Reddit hromadně napumpovali cenu akcií a způsobili tak obrovské ztráty prodejcům, kteří sázeli na pokles ceny.

GameStop
Zdroj: google.com

Palihapitiya se v jednom z posledních rozhovorů vyjádřil k této situaci a podle něj je dav uživatelů na subredditu schopen hrát úspěšně stejnou obchodní hru jako obří hedge fondy Wall Stretu. Pumpa akcií GameStop je jen jedním z těchto příkladů. Tradiční metody, které používají hedgeové fondy k zajištění zisku, se otřásly, neboť retailoví investoři si nacházejí své místo na trhu a navíc úrokové sazby se blíží nule.

„Myslím, že [scénář GameStop] dokazuje, že tento maloobchodní fenomén tu zůstane. Ve WallStreeBets je 2,7 milionu lidí. Myslím si, že jsou stejně důležití jako jakýkoli zajišťovací fond. Myslím si, že nejdůležitější věcí je, že ve světě nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování nevím, jak lze provozovat typickou strategii zajišťovacích fondů a vydělávat peníze.“

Tento investor rizikového kapitálu dále poukázal na fakt, že zajišťovací fondy často navzájem kopírují své pohyby, což teď napodobila také „armáda uživatelů WallStreetBets“, a to byl ten hlavní důvod, proč byl short squeeze tak nekompromisní.

Melvin Capitals a Citron Research

Důvod, proč tato „válka“ o akcie GameStop způsobila tolik bolesti a nevěřících pohledů velkých hráčů je ten, že do ní byly silně zapleteny (v pozici shortařů) společnosti Melvin Capitals a Citron Research, které byly nakonec donuceny většinu svých krátkých pozic se ztrátou zavřít. Odhadované ztráty se počítají v řádu miliard.

Dokonce se objevily zprávy, že Melvin Capitals je na pokraji bankrotu, což společnost důrazně odmítla. Pravdou ovšem je, že nakonec byli nuceni přijmout (aby se ze ztráty vzpamatovali) pomocnou ruku a finanční injekci ve výši dvou miliard dolarů od dalších dvou gigantů Wall Street (Citadel a Point72), což je něco naprosto nevídaného.

Citron Research se většiny svých short pozic začal zbavovat na ceně 90 USD za akcii a jeho zakladatel Andrew Left přiznal, že skončili se ztrátou 100 procent. Podle posledních zpráv již jeho firma nebude publikovat žádný výzkum, týkající se shortování cen.

Závěr

Rok 2021 je stále na svém počátku, ale nuda to určitě není. Už jsme stihli oslavit nové ATH na Bitcoinu a teď jsme byli svědky famózní výhry Davida nad Goliášem, která ukázala, že časy se mění. Je tady nová skupina lidí, kteří si ověřili, že mohou hrát naprosto vyrovnanou hru s velkými fondy a vyhrát. A ruku v ruce s tímto úspěchem přicházejí do WallStreetBets houfy dalších členů a s nimi další peníze. Kapitálový trh už nikdy nebude jako dřív.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

13 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: