Konec ledna bude pro Bitcoin bláznivý

4.4
(5)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Konec ledna bude pravděpodobně pro Bitcoin a jeho fanoušky bláznivý. U tohoto aktiva vyprší dne 29. ledna platnost opcí v hodnotě přibližně 3,7 miliardy USD. Mnoho analytiků se zajímá, co by to potenciálně mohlo udělat s volatilitou. Zvýší se měna tak, jak jsme ji nikdy neviděli, nebo cena naopak nějakým způsobem poklesne?

Co se stane s Bitcoinem, když vyprší tolik opcí?

V současné době existuje mnoho opčních kontraktů dostupných v prostoru BTC. Bavíme se o čísle zhruba o něco více než 9 miliard USD a asi jedna třetina z těchto opcí tedy na konci ledna, o něco déle než za týden, vyprší.

Jednou z velkých věcí opčních kontraktů je to, že umožňují obchodníkům mít větší kontrolu nad tím, co nakupují, a co je důležitější, za kolik nakupují. Mohou nastavit své vlastní ceny v konkrétních časových rámcích, a tak vydělávat peníze sázením na to, kam si myslí, že Bitcoin cenově půjde.

Tyto produkty se poprvé objevily před třemi lety v roce 2018. Byly nabízeny burzou známou jako Derebit a během této doby enormně vzrostl zájem o kontrakty na bitcoinové opce. Nákupy opcí se obzvláště zvýšily v posledních několika měsících po růstu BTC na nové historické maximum, zhruba 40 000 USD za kus.

Ale mnoho z těchto opcí není nastaveno tak, aby trvaly déle než poslední dny tohoto měsíce. Dobrou zprávou zatím je, že většina obchodníků je v BTC býčích. Mnoho jednotlivců zapojených do bitcoinových opcí se domnívá, že cena podle současných údajů pravděpodobně v příštích týdnech poroste.

Craig Erlam, analytik trhu s měnovou firmou Oanda, vysvětlil ve svém prohlášení:

“Odráží to jen to, že jak moc volatilní se za posledních pár měsíců Bitcoin stal, dokonce i podle vlastních standardů. Pohyby, které nyní denně vidíme, jsou neuvěřitelné, takže je přirozené, že opce jsou více využívány.”

Jistota v nejisté době

Pandemie z velké části způsobila, že mnoho obchodníků a investorů vidělo Bitcoin ve zcela novém světle. Nyní vidí aktivum jako zajišťovací nástroj. Jako něco, co může potenciálně udržet jejich bohatství stabilní v dobách tvrdých ekonomických nepokojů a s údajně rostoucí inflací. Tato doba se jeví jako vhodná na vstup do Bitcoinu.

Cena aktiva však zůstává poměrně nestálá, což činí opce tak přitažlivými pro většinu jednotlivců, a to především díky účasti různých institucí, jako je CME Group v Chicagu v Illinois. Nicholas Pelecanos, vedoucí obchodování v blockchainové společnosti NEM, zmiňuje:

“Vzhledem ke složitosti obchodování nám objemy opcí dávají dobrý údaj o počtu sofistikovaných investorů, kteří obchodují s bitcoiny.”

Instituce se tak stávají obrovským faktorem. Seamus Donoghue, viceprezident prodeje ve společnosti Metaco zabývající se bezpečností digitálních měn, souhlasí a komentuje:

“Institucionální přijetí Bitcoinu by mělo podpořit pokračující základní růst futures a opcí.”

Závěr

Bitcoin je stále oblíbenější aktivum. Jak mezi jednotlivci, tak mezi institucemi. Jak jste na tom vy? Dokoupili jste v březnu?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Franta

Jen bych doplnil, že existují dva typy opcí evropská a americká. Pokud vím tak na Bitcoin jsou zatím jen evropské typy opcí, což je pro spekulanty značně nevýhodné. Evropská opce se vyznačuje tím, že je možné ji využít pouze v den expirace. Pokud existuje možnost, že velcí hráči dokáží hýbat cenou, a zároveň i opce vypisují, což je taková dobrá kasička na peníze, tak si hrajou na pojišťovnu, s tím že se událost většinou nestane a opce vyprší jako bezcenné. Dost lidí bylo jak článek uvádí býčí, tedy existuje jistě dost opcí na 35, 40, ba možná 50 tisíc. Na ty cenu se nemusíme do konce měsíce už podívat, ba bude stačit když i v den expirace bude cena pod 35, i kdyby se předtím dostala krátce nad. Dle mého je lepší se spíše zajistit přes futures, přesto někdo v evropské opci vidí asi dobré zajištění, nebo dokonce si vsadí na určitou cenu, pak se mu ale blbě nastavuje cena při větších pohybech. Takže jo, jsem taky zvědavý, jak se trh bude chovat při takto velkých objemech, ale větší pravděpodobnost dávám možnosti, že Bitcoin bude krvácet a dnes už začal.

Fantom

Jak jste na tom vy? Dokoupili jste v březnu?
Cože v březnu? No popravdě plánuji že dokoupím v březnu, pod 20k 🙂

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: