21.01.21 Technická analýza BTC/USD – Nové ATH až za delší dobu?

4.6
(28)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Velryba přesunula ohromující částku 4,5 mld. USD v BTC za poplatek 21 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh opět překračuje 1,4 bilionu...

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Dnes jsem se chtěl konečně věnovat některým altcoinům, ale vzhledem k tomu, že od včerejší analýzy došlo na trhu s Bitcoinem (BTC) k důležitému pohybu, je potřeba si v krátkosti celou situaci rozebrat. Začíná to vypadat tak, že tolikrát skloňovaný pokračovací triangl prasknul, což může být jakýsi začátek hlubšího poklesu.

Myslím si, že trh měl ještě šanci na jednu vlnu směrem nahoru, ale evidentně neměli nakupující už vůbec sílu cenu pushnout výš. Poptávka se zkrátka na nějakou dobu vyčerpala a my nyní potřebujeme, aby kurz otestoval úrovně, kde právě onu obnovenou poptávku očekáváme. V každém případě bude dost záležet na dynamice vývoje.

Třeba nás však trh ještě něčím překvapí, protože prodejní tlak není stále nijak markantní. Největší selling climax jsme mohli zpozorovat 10. a 11. ledna, ale od té doby nic závratného. Tudíž, dokud prodejci zcela nepřevezmou kontrolu nad trhem, je jistá šance na brzký bullish vývoj. Nicméně čím déle není Bitcoin schopen obnovit expanzi, rostou šance, že dojde k hluboké korekci.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Pro mne osobně je velká zvláštnost, že dolarový index tento týden vůbec neposiluje. Což i potvrzovalo tezi, že Bitcoin ještě poslední vlnu nahoru může opravdu spravit. Respektive, že se tento týden dočkáme průrazu skrze horní stěnu trianglu, protože jsou na to zkrátka příhodné podmínky.

Trh s BTC uvedeného vůbec nevyužil, což nevnímám jako dobré znamení. Pokud není Bitcoin schopen expanze, i když americký dolar zrovna stagnuje, něco je dost špatně. Mimoto byl v USA inaugurován Joe Biden a jsem dost zvědavý, jak na jeho politiku akciové trhy s dolarem zareagují.

Jisté je, že papírky budou pršet z oblohy, ale těžko říct, do jaké míry to trhy ovlivní. V každém případě vládní výdaje a zadlužení půjde až na měsíc. Bidenův program zaplatí všichni držitelé amerického dolaru, na což by neměli investoři zapomínat.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Aktuální týden ještě není u konce, ale z grafu je znát, že jsme velmi blízko k tomu, aby došlo k prasknutí zaznačené vertikální struktury trhu. Když se podíváme na menší časové rámce, vidíme několik úrovní, které by mohly hrát roli dostatečně silné podpory pro odraz. Pokud si ovšem zevrubně zanalyzujeme vyšší časové rámce, zjistíme, že první silnější support je ve skutečnosti až na 24 000 USD.

Respektive je zde první větší konfluence. Sami zapřemýšlejte nad tím, zda by se vám jako býkovi vyplatilo cenu chytat, když by se struktura před vámi zhroutila. Když na graf pohlédneme uvedenou optikou, v případě poklesu pod cca 32 000 USD, vážně hrozí velmi hluboký pokles. Neboť při proražení zmíněné hranice bude zřejmé, že ta expanzivní struktura našla svůj strop.

Až si to uvědomí i většina účastníku na trhu, prodejní tlak začne masivní růst. Což je právě jakési potvrzení, že je si trh opravdu vědom, že rally na nějakou dobu skončilo. Bez potvrzení je naopak šance, že se třeba něco ještě změní. Každopádně mohou nyní všichni seznat, že riziko na trhu neustále stoupá. Proto je potřeba být opatrný, což platí i pro shortaře. Silnější hráči můžou mít motivaci medvědy trochu vypláchnout.

Indikátory

Týdenní RSI vypadá hrozivě, neboť v těchto chvílích můžeme asi konstatovat, že dle indikátoru trh vytvořil top. Otázkou je pouze, na jak dlouho. Nyní jsou hodnoty RSI asi 76 bodů, ale jak jsem již uváděl, od týdenního close jsme dost daleko. Opakuji, že řečeném indikátorů je silná úroveň přibližně 54 bodů. Netroufám si ovšem odhadovat, jak úměrný cenový pokles by nastal, když by RSI padlo až sem.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Když se cena pěkně odrazil ve zvýrazněném pásmu, byla opravdu ještě šance, že dojde pouze k dalšímu rozšíření útvaru. Nicméně, dneska ráno kurz vcelku přesvědčivě uvedenou oblasti projel jako nůž máslem. V těchto chvílích si tedy nemyslím, že je pattern už platný. Dokonce i stouplo sell volume, tudíž bych řekl, že máme breakdown potvrzený.

Zrovna v době, kdy píšu tuto analýzu, kurz zaútočil na S/R level 32 000 USD, kde jsme se dočkali pozitivní reakce. Ale nejsem si úplně jistý, že se to bude stačit na nějaký zvrat, který by kurz brzy dovedl na nové all time high. Málokdo vsadí na long, když se kurz vylil ze zakresleného trianglu.

Berte to tak, že v rámci struktury se nabralo dost dlouhých pozic a jejich držitelé jsou v této chvíli dost nervózní. Pravděpodobně se těch pozic budou chtít ihned zbavit při menším pullbacku up, aby snížili ztrátu, čímž cenu zase dumpnou. V rámci trianglu kurz konsolidoval docela dlouho a technicky má pro trh významnou váhu, že proběhl průraz právě spodní stěny.

Indikátory

Na RSI pomalu posiluje negativní momentum, což beru jako další potvrzení toho, že už v žádném trianglu nejsme. Pro MACD platí to samé.

Závěrem

Z chování trhu je očividné, že tržní účastnici už nemají tendenci vykupovat každý propad, jak tomu bylo do začátku ledna. Sentiment na trhu se postupně překlápí a je otázkou, jak dlouho v takové situaci zůstane. Je potřeba sledovat objemy a reakce kurzu na jednotlivých úrovních a především se zaměřit na cenové hranice, kde je vysoká konfluence.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 28

Buď první kdo článek ohodnotí

24 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
24 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře