Inflace fiat měn stála bitcoinové hodlery 20 %

4.8
(9)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Za posledních deset let inflace změnila 1 americký dolar na 84 centů, zatímco jeden dolar investovaný do Bitcoin by měl hodnotu okolo 270 000 amerických dolarů. Inflace fiat měn tak stála bitcoinové hodlery za posledních deset let 20 %.

Bitcoin vs. Fiat měny

Satoshi Nakamoto vytvořil nejdůležitější kryptoměnu světa, Bitcoin, jako reakci na současný finanční systém a hospodářské krize s nimi spojené. Vzhledem k tomu, že Bitcoin je obvykle denominován ve fiat měnách, obvykle BTC/USD, není imunní vůči jejich znehodnocení.

Spojené státy americké se po hospodářské krizi v roce 2008 těšily nejnižší inflaci v historii, kdy se pohybovala okolo 2 % ročně. Za pouhých deset let tak celková inflace amerického dolaru činila téměř 20 %.

Použijeme-li jako základnu pro výpočet americký dolar z roku 2010 a jeho následné znehodnocení na cenu BTC, pak se cena BTC ze současné hodnoty 10 500 USD změní na 8 400 USD. Pro dlouhodobé hodlery může být toto zjištění celkem šokující.

Bitcoin však v porovnání s fiat měnami rozhodně není špatná investice a jedná se o velmi dobrého uchovatele hodnoty. Porovnáme-li výkonnost BTC a USD v posledním desetiletí, pak se jedná o zcela jasný nepoměr.

Jeden investovaný USD v roce 2010 by dnes měl hodnotu 84 centů, zatímco jeden americký dolar investovaný do Bitcoinu by měl hodnotu 274 000 USD. Zde tak máme jasný důkaz, že Bitcoin odvedl výbornou práci při zachování hodnoty.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 10 710 USD dle KMC.

Závěr

Bitcoin se svoji omezenou nabídkou na 21 000 000 mincí se tak stává konkurentem pro fiat měny. Pokud cena kryptoměn bude nadále stoupat a míra inflace fiat měn zůstane nízká, pro většinu investorů se znehodnocení stane zanedbatelné. Od svého vzniku si tak nejdůležitější kryptoměna světa dokázala zaslouženě vydobýt své místečko na výsluní.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: