Cena bitcoinu včera vzrostla nad 26 300 USD navzdory vyššímu než očekávanému růstu inflace.
Index spotřebitelských cen v USA za měsíc srpen vzrostl o 0,6 %, což je jeho největší měsíční zisk v roce 2023. Měřítko inflace vzrostlo o 3,7 % oproti předchozímu roku.
Po včerejším zveřejnění této zprávy se bitcoinu podařilo získat důležitou úroveň 26 000 USD, což dodalo důvěru obchodníkům a analytikům, kteří tuto úroveň považují za klíčovou.
Zdroj: TradingView
Meziroční core-CPI klesá navzdory celkovému růstu inflace
Ceny bitcoinu a akciové trhy nabraly na síle po zveřejnění zprávy CPI. Podle zprávy celkový CPI v srpnu vzrostl o 3,7 %, což je více než 3,2 % v červenci.
Zdálo se, že trh považuje zvýšení cen energií za dočasné, zejména u benzínu, který vykázal měsíční nárůst o 10,6 %. Přestože náklady na benzín jsou pro domácnosti druhým největším nákladem, ceny jsou každoročně nižší.
Roční model core-CPI, který měří všechny položky mínus potraviny a energie, ukázal pozitivnější data. Meziroční core-CPI v srpnu dosáhl 4,3 %, což je méně než skok z předchozího měsíce o 4,7 %. Přesto mohou tyto hodnoty dodávat důvěru celému trhu. Americký úřad pro statistiku práce zaznamenal:
Index přístřeší se za poslední rok zvýšil o 7,3 procenta, což představuje více než 70 procent celkového nárůstu všech položek bez jídla a energie.
Potenciál, že inflace může dosáhnout 2% cíle Federálního rezervního systému, poskytuje naději, že zvyšování úrokových sazeb bude pozastaveno, což je výsledek, o kterém se investoři domnívají, že prospívá rizikovým aktivům, jako je bitcoin. Podle Quinna Thompsona, vedoucího pro růst a kapitálové trhy ve společnosti Maple:
Toto je stále opravdu náročné prostředí pro dlouhodobá technologická aktiva a nemělo by být tak překvapivé, že trh s digitálními aktivy v poslední době bojuje. Do prostoru proudí nedostatek čerstvého kapitálu. Vzhledem k tomu, že úrokové sazby zůstávají vysoké, mnoho investorů tak ukrývá své peníze na spořicí účty s vysokým výnosem a fondy peněžního trhu. Současná síla napříč řadou komodit je také součástí tohoto problému, protože ukazuje, jak jsou základní ekonomické podmínky stále relativně silné a že inflace je stále problémem. Dokud to neskončí, dostupnost kapitálu, pokud jde o možnost investování do kryptoměn, bude relativně vzácná.
Institucionální zájem o bitcoiny zvyšuje sentiment trhu
Poté, co se obvodní soudkyně amerického odvolacího soudu Neomi Rao postavila dne 29. srpna na stranu Grayscale Bitcoin Trust v případu proti Komisi pro cenné papíry a burzu USA (SEC), mnoho velkých institucí požádalo o fondy obchodované na burze (ETF).
Roste také institucionální zájem o bitcoiny ze strany společností jako BlackRock a Fidelity Investments. Zatímco obě instituce měly schválení ETF BTC z 2. září zpožděny, správce aktiv Franklin Templeton požádal SEC schválení ETF 12. září.
K dnešnímu dni SEC neschválila žádný spotový bitcoinový ETF, a to navzdory mnoha žadatelům, včetně BlackRock, Fidelity, Cathie Wood’s ARK Invest a 21Shares, jež požádaly o schválení již třikrát.
BlackRock je největším správcem aktiv na světě, spravuje aktiva v hodnotě přes 8,5 bilionu dolarů. Firma také využije Coinbase k úschově BTC v trustu, podle podání u SEC.
Příští termín pro rozhodnutí SEC o žádosti je 16. října.
Bitcoin na burzách nadále klesá
Ve shodě s růstem ceny bitcoinů zůstává nabídka BTC na burzách pod měsíčním maximem ze 4. září. Od tohoto měsíčního maxima burzy ztratily více než 40 000 bitcoinů.
Zdroj: CoinGlass
Závěr
Trh vnímá coiny opouštějící kryptoburzy jako býčí signál, protože obchodníci obvykle stahují své BTC, když je chtějí dlouhodobě držet ve vlastní úschově.
Zajímavé je, že data z řetězců ukazují, že navzdory prodlouženému medvědímu trhu počet peněženek s 0,1 BTC dosáhl 12. září historického maxima 12 milionů.
Zatímco cena největší kryptoměny světa krátkodobě vykazuje po zprávě CPI a aplikaci Franklin Templeton ETF určitou býčí dynamiku, index strachu a chamtivosti naznačuje, že trh je stále ve strachu, a to o devět bodů níže než v předchozím měsíci.