[Pro začátečníky] Obchodovat nebo držet kryptoměny? A co znamená HODL?

4.1
(15)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Téměř polovina obchodníků s kryptoměnami jsou dlouhodobí investoři • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Počet denních transakcí na ETH blockchainu na ATH • a další články

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě.  TRHY Bitcoin ve čtvrtek zamířil dolů...
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Ze všech pojmů, používaných v obchodování s kryptoměnami, je HODL ten, který je s kryptonadšenci spojován nejvíce. Je to vlastně jeden z mála, který se používá výhradně ve spojení s kryptoměnami. Jde o výrok, který vznikl z překlepu a od té doby se v kryptokomunitě zabydlel. HODL, jak asi každý kryptonadšenec ví, znamená držet svou kryptoměnu a neprodávat. Co je tím myšleno? Měli byste opravdu HODLovat navždy? Nebo naopak přestat HODLovat a prodat? V tomto článku se pokusíme na tyto otázky odpovědět.

Co znamená HODL?

HODL je vlastně taková zkratka. Znamená držet, jak jsme už zmínili výše, tento výraz vznikl z překlepu na Bitcointalk fóru a v kryptokomunitě se ujal. Odkazuje na to, že kryptoměnu byste měli držet navzdory všem vzestupům a pádům, bez ohledu na to, jak prudce cena na trhu kolísá.
Po postupném vývoji z překlepu na meme je to nyní to, co vám každý HODLer řekne, když se někde začne mluvit o prodeji. HODL! Měli byste tuto radu uposlechnout? Zatímco někteří touto strategií slušně zbohatli, jiní zjistili, že někdy to nebývá nejlepší postup.

Někteří HODLeři možná nikdy neprodají, všechny peníze utratí za tu či onu kryptoměnu a budou věřit, že jednou s ní všichni budeme platit. Pro ty, kteří chtějí držet krypto jen krátkou dobu (tradeři), se to může zdát extrémní, ale pro ty, kteří jsou skutečně oddáni myšlence kryptoměn, se tato volba jeví jako samozřejmá.

Bitcoin nebo altcoiny na HODL?

Je to jen na vás, jakou kryptoměnu chcete HODLovat. Mnoho lidí se rozhodlo pro Bitcoin. Je to logické, protože je to původní kryptoměna (král kryptoměn) a má (nejen) mezi kryptonadšenci nejlepší jméno. Existuje však mnoho jiných možností. Například Ethereum, Monero, Dash, Tron. Všechny jsou také velmi užitečné a mají v kryptoprostoru své místo.

Které mince jsou vhodné na HODL?

Při výběru mince na HODL byste si o ní nejdříve měli zjistit co nejvíce informací. Rady kamarádů u piva jsou sice fajn, ale je to vaše rozhodnutí a případné ztráty budou nejvíc trápit vás. Mince, která je vhodná pro HODL by měla mít nějakou vnitřní hodnotu, tzn. měla by být k něčemu užitečná. Je také bezpečnější, aby už nějakou dobu existovala a byla prověřena časem. Každou chvilku totiž vznikají nové tokeny a zároveň zanikají. Jednoduše „slabší kusy“ odpadají.

HODLing vyžaduje, abyste o zvolené minci byli plně přesvědčeni a měli v ní pevnou víru. Je to skoro jako náboženství. Zatímco mince s vyšší tržní kapitalizací vám dá větší stabilitu, mince s tou nižší vám zas může přinést vyšší zisky.

Kam s nimi?

HODLing je dlouhodobá záležitost a to znamená, že byste měli věnovat zvýšenou pozornost možnostem bezpečného uložení. Nejvhodnější k dlouhodobému uložení krypta jsou hardwarové nebo papírové peněženky. Je to vždy bezpečnější než peněženka, kterou máte v počítači nebo mobilním telefonu.

Kdy přestat HODLovat?

Jak jsme psali výše, jsou lidé, kteří své krypto nikdy neprodají a pojedou „vždycky HODL“. Ale pokud to neudělají, nevyberou žádné zisky. Pokud máte pocit, že je ta správná chvíle, měli byste vystoupit a prodat. A i když skutečně věříte v budoucnost kryptoměn, je fajn si vydělat nějakou sumičku. Příležitostí budete mít ještě dost.

HODL nebo denní obchodování?

K obchodování existuje celá řada příležitostí a při troše štěstí a šikovnosti je možné znásobit množství mincí, které vlastníte. Pokud jste ochotni riskovat a věnovat obchodování trochu času, není nemožné, aby se vám to podařilo.

Denní obchodování s kryptoměnami není však pro každého a radost z výdělku je stejně reálná jako smutek ze ztráty. Než se do toho dáte, měli byste si stanovit pevný plán a cíle, abyste se vyvarovali chyb a necloumali s vámi emoce. Krotit emoce je totiž základ úspěchu každého tradera.

Pokud se už rozhodnete pro trading, pak základní strategie, kterou mnozí následují, je prodat polovinu. Ta omezuje vaši „vzestupnou ztrátu“, pokud jste prodali a cena stále stoupá, ale stále vám dává pěknou sumu na hraní, abyste se pokusili něco vydělat, když cena zase spadne. Stejně tak omezí reálnou ztrátu, když cena padá.

 

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře