Předseda SEC Gary Gensler: Kryptoměnové burzy jsou “vysoce centralizované”

4
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Předseda Komise pro cenné papíry Gary Gensler ve svém posledním útoku na krypto průmysl zpochybnil jeho decentralizační vlastnosti.

Reakce jménem Bitcoin

Ve svém projevu na výročním zasedání Asociace průmyslu cenných papírů a finančních trhů (SIFMA) 24. října Gensler uvedl, že decentralizaci kryptoměn nepovažuje za faktor. Připustil, že finance jsou centralizované a koncentrované “již od starověku”.

Dodal, že existuje “tendence centrálních zprostředkovatelů těžit z rozsahu, síťových efektů a přístupu k cenným datům”.

Gensler například uvedl, že pouze čtyři správci aktiv spravují více než 80 % celkových čistých aktiv v amerických indexových fondech.

Právě proto Satoshi Nakamoto vytvořil Bitcoin. Pád velkého finančního krachu způsobeného centralizovanými bankami a úvěrovými společnostmi pomohl ke zrodu kryptoměn.

Jsou kryptoburzy skutečně decentralizované?

Šéf Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) to však takto nevidí a kryptografický trh špiní stejným centralizovaným štětcem.

“Centralizaci jsme viděli i na kryptotrhu, který byl založen na myšlence decentralizace. V této oblasti skutečně dochází ke značné koncentraci mezi zprostředkovateli uprostřed trhu.”

Je jasné, že má na mysli kryptoburzy, jako jsou Coinbase, Binance a FTX. Ty všechny se v posledních letech staly centralizovanými giganty, které ždímají zisky.

Gensler chce kryptoaktiva kategorizovat jako cenné papíry, aby mohl burzy regulovat stejně přísnými pravidly, jakým čelí makléři a burzy cenných papírů. To pravděpodobně ztíží podmínky pro retailové obchodníky. Na druhou stranu by to pravděpodobně prospělo institucím, které mohou přeskočit další obruče.

“Co se týče zprostředkovatelů, takzvaných kryptoburz nebo výpůjčních platforem a podobně, ty jsou vysoce centralizované,”

– tvrdil.

V důsledku toho SEC plánuje důkladně prověřit tokeny kótované na burzách a přijmout opatření proti nabízení neregistrovaných cenných papírů.

Vylití vaničky i s dítětem

Zdá se, že se agentura snaží s vaničkou vylít i dítě. Velké kryptoburzy jsou sice centralizované, ale většina digitálních aktiv, která jsou na nich kótována, centralizovaná není.

Jediný způsob, jak Gensler a spol. mohou dosáhnout svého a potlačit krypto, je klasifikovat decentralizovaná aktiva jako centralizované cenné papíry, a ne regulovat přímo společnosti.

Existuje naděje, že navrhovaný zákon Lummis-Gillibrand o kryptoměnách dá CFTC větší pravomoc nad regulací této třídy aktiv. Je však pravděpodobné, že legislativa spatří světlo světa v USA až později v příštím roce.

Závěr

Máte podobný názor nebo s Genslerem nesouhlasíte? Jsou burzy centralizované?

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

Nie, nesúhlasím. Nie je potrebné / a ani žiadúce, resp. múdre / krypto klasifikovať ako cenný papier. Kľudne by stačilo ak by burzy /resp. akékoľvek trading platformy / s určitým minimálnym obratom a minimálnym počtom klientov spadali pod reguláciu vrátane plnej AML a KYC….Je to však asi príliš jednoduché aj na Genslera.

spot_img