Předpovídání hodnoty BTC pomocí kvantitativních modelů – 4. část

0
BTC
zdroj: Pixabay.com

Předpovídání vývoje hodnoty a ceny BTC je ožehavé, ale zároveň velmi oblíbené téma. Existuje hned několik metod, které nám s predikcemi pomáhají. Co je k nim potřeba znát?

Hash rate a odhadovaná cena Bitcoinu

V oblasti těžby dat je pojem „hash rate“ bezpečnostní metrikou. Čím větší je hashovací výkon, tím větší je jeho bezpečnost a odolnost vůči vnějším útokům. Jedna věc je, když hacker napadne váš domácí počítač, ale jiná věc je, když se hacker pokusí napadnout desítky tisíc počítačů na celém světě ve stejnou dobu.

Růst hash rate je způsoben stále rostoucím výpočetním výkonem těžebních serverů, což znamená také rostoucí náklady na těžbu bitcoinů (BTC). Jednoduché pravidlo nám říká, že daná činnost musí být ekonomicky výhodná, aby byla dlouhodobě udržitelná. Ten, kdo těží ropu ze země, ji musí prodávat za cenu vyšší, než jsou náklady na těžbu, ten, kdo vyrábí elektřinu, ji musí prodávat za cenu vyšší, než jsou náklady na výrobu, a tak dále.

Stejné pravidlo platí i pro těžbu bitcoinů, kdy náklady na elektřinu, amortizaci stále výkonnějších serverů atd. musí být nižší než výnosy z příjmu bitcoinů za prováděnou činnost. Rostoucí náročnosti těžby Bitcoinu proto musí odpovídat ekonomická výhodnost.

Odměny těžařům

V prvních měsících roku 2010 platili těžaři bitcoinů přibližně 10 000 USD měsíčně. Dnes si díky růstu ceny Bitcoinu síť těžařů na světě rozděluje bohatství ve výši více než 500 milionů USD měsíčně – a tato hodnota má dále růst.

rust hashrate a odmeny
Měsíční odměny a náklady těžařů | Zdroj: Blockchain.com, Analyzer4Crypto

Toto číslo je obrovské, i když částečně souměřitelné se spotřebou elektřiny, ale umožňuje pochopit generování bohatství, které je tento „sociální experiment“ schopen vytvořit. Jak vidíme z grafu, růst hash rate je vyšší než růst měsíční odměny. Proto, abychom mohli správně odhadnout cenu Bitcoinu na základě hash rate, je nejprve nutné pochopit vývoj odměny za každou jednotku hashe v čase.

Jak je vidět, dolarová odměna za kurz hash rate prudce klesá. To znamená, že bezpečnost se v průběhu času zvyšuje téměř exponenciálně, ale náklady na zabezpečení za tu dobu výrazně klesají. Pro odhad (nelineárního) trendu poklesu odměny za hash rate je tedy funkcí, která tento trend nejlépe reprezentuje, jako vždy, nepřímá úměrnost.

Jakmile tuto funkci získáme, vynásobením dvou funkcí růstu hash rate a platby jedinou hash rate je možné získat funkci, která aproximuje měsíční odměnu v USD v čase. Tento výsledek nepřibližuje hodnotu ceny jednoho Bitcoinu, ale měsíční odměnu, která v čase roste.

Pro odhad ceny Bitcoinu, korigované podle této metriky hash rate, je nutné tuto hodnotu vydělit průměrným počtem bitcoinů vytěžených v daném měsíci. Tímto postupem získáme typický stupňovitý trend dříve popsaného modelu poměru zásob k toku.

Závěr

I při silné volatilitě a zdánlivě nepochopitelných pohybech ceny mohou být hlavní tři faktory, které hýbou cenou Bitcoinu – nedostatek, poptávka a výrobní náklady – skutečně užitečné pro pochopení dynamiky pohybu ceny Bitcoinu.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře